mite mennä radalle jos asetta ei voi autossa kuljettaa

nojoo isee isee

5

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uutiset...

      No ehkä tässäkin oli tarkoitushakuisesti jätetty jotain kertomatta uutisoidessa aseista...
      Kyllähän itsekin olen muutaman kerran törmännyt poliisin "yliaktivisuuteen" kuljettaessani aseita laillisesti kyydissä.
      Yleensä on riittänyt kun on näyttänyt hallussapitoluvat ja selittänyt syyn miksi on ase mukana (laillisesta syystä).

    • kannattaa poliisin

      katsoa netistä koska on Suomen mestaruuskilpailuja ammunnassa, ja mennä sinne tien vierelle kytikselle.

      Ai että on aseita autoissa. Tulee paljon kiinniottoja ja hyvä mieli.

    • katusoturi

      "Autosta löytyi yksi käsiase, siitä ei ollut mitään vaaraa ympäristölle."
      Voi perkele. En ole koskaan vielä kuullut aseesta, joka itsekseen ammuskelisi ympäriinsä.
      Jos aseet ovat pakattu asianmukaisesti lataamattomana ja niiden luvat ovat kunnossa, on aivan sama vaikka autossa olisi tonni aseita. Poliisilla ei ole mitään sanomista niiden kuljettelusta, niin kauan kun lakia noudatetaan.

      • vomainen790862011

        Niin, ehkäpä kyse nyt on vähän jostain muusta kuin laillisesta aseesta ja takan esim. mahdollinen aseella uhkaaminen, johonka poliisi on hälytetty.

        Kyllä poliisilla muuten on sanomista aseiden kuljettamisen ja säilytyksen ym. suhteen, vai etkö sinä haluaisi tietää onko autossa ase (luvallinen tai luvaton) kun jostain kumman syystä se auto pitää pysäyttää, tämähän on myös hyvin selvä työsuojelullinen ja turvallisuus asia poliisin puolelta sekä myös kansalaisten puolelta.

        Ja voin kertoa tuosta tapauksesta sen verran, että kyllä siihen auton pysäytykseen oli ihan selvä syy jne. (tuossa iltasanominen jutussa kun ei ole kaikkea kerrottu).


    • HKAS89080

      Kenties et osaa tai et edes halua osata lukea noita iltassanomien kirjoituksia.

      Kyseisessä jutussa kun ei ole kaikkea kerrottu ja puuttuu liuta asioita.
      Jos tuudittautuu vain lauseeseen, että "aseesta ei ollut välitöntä vaaraa ympäristölle" niin aika lyhykäinen on pururata.

      Asiaan kun liittyy mm. se, että onko ase laillinen vai laiton, mahdolliset uhkaukset mitä sillä on tehty tai se, että aseen tarkoitus on mm. peloitteluun tai muuhun laittomaan. Ja näitähän ei tuossa jutussa edes käsitelty.

      Ja jos nyt olisit edes osannut lukea rivien välistä eli "joku oli ilmoittanut, että autossa on ase" niin tajuaisit sen, että kyseisestä aseesta tiesi joku muu ja miksi tiesi (oliskohan mahdollisesti vilautettu asetta uhkailutarkoituksessa jne.).

      Ja sinä surkuttelet ettei voi mennä radalle ampumaan jos asetta ei voi autossa kuljettaa. Ihan tiedoksi vaan, että voi kuhan ase on laillinen ja tarkoitusperä on ampumaharrastus laillisin keinoin ja säädöksiin nojautuen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      293
      6859
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      254
      6394
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      45
      5733
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      162
      5088
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      49
      3917
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      225
      3835
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3529
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      18
      3233
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      48
      3200
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      376
      2981
    Aihe