Sipoon kielipolitiikka

MIKSI NÄIN

Nyt on Sipoon ruotsinkielisillä kiire saada säilymään omat kyläkoulut ja niihin jopa haluttaisiin jopa suomenkielisiä JO mukaan. Varmaan kaikki muistavat
millaista oli n. 15-10 vuotta sitten kun molempien kieliryhmien lapset kävivät
esim. jaettuja Söderkullan ala-astetta ja viereistä päiväkotia. Koululla ja päiväkodilla oli OMAT pihat ja ruokatunnit eri aikaan. Tämä eristäneisyys johtui
ruotsinkielisistä vanhemmista jotka eivät halunneet suomenkielisiä lapsia omiensa joukkoon. Ajatelkaa millaista oli käydä koulua ja tarhaa kun kaksi kieliryhmää ei saa olla missään tekemisissä toisensa kanssa. Sen kyllä huomaa vielä tänäkin päivänä Sipoossa. EI ENÄÄN RUOTSINKIELTÄ SUOMENKIELISTEN KUSTANNUKSELLA.

10

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tieto on väärtti

      Söderkullassa ovat samalla koululla. Pihat ovat sekä erikseen että yhteiskäytössä. Vinkkinä myös, että suomeksi kirjoitetaan "enää", ei "enään".

      • Sulkkis

        Saako välitunnilla edes puhua suomea ruotsinkielisellä puolella ?


    • Sibbobuu

      Osan Sipoon ruotsinkielisten asenteista kertoo sekin, että katujen nimikylteistä on käyty itse jälkikäteen siirtämässä ruotsinkielinen nimi suomenkielisen yläpuolelle lain vastaisesti. Miten tuollaisten pikkusielujen kanssa sitten voisi toimia yhteistyö kouluissakaan?

    • pappa5

      Olen entinen Wanha sipoolainen. Kävin Nikkilässä kouluni ja tappelin ns.hurrien kanssa.
      Nykyinen Nikkilä on täysinkuollut keskus ja sielä ei ole enää mitään tietoa 50-60 luvun kielipolitiikasta.
      Tuntuu ettei ole enää Sipoolaisia ja Sipoonruotsalaisia vaan ainoastaan Suomalaisia

      • Jepulis.

        Yksi maa ja yksi kansa siis on toteutunut !


    • hindsbybo

      Hei suomenkieliset kyllä teidän kannattaisi opetella ruotsia! silläpärjää paljon pidämellä täällää maailmassa!! Joskus nauru voi purra omaan nilkkaan. svenska är ett jätte fint språk.

      • yrde.

        niin miksi pitäisi ?


      • Grubla på det
        yrde. kirjoitti:

        niin miksi pitäisi ?

        Mieti asiaa....... niin osatko? det är nog lätt att förstå.


      • yrde.
        Grubla på det kirjoitti:

        Mieti asiaa....... niin osatko? det är nog lätt att förstå.

        Niin, vielä kerran. Mihin tarvin sitä ?


    • syy olemassa

      Yleensä käy niin että jos joukossa on suomenkielisiä niin keskustelua käydään suomeksi eikä ruotsiksi. Tämä on se ongelma, eli ruotsinkielisen koulun tulisi olla paikka jossa lähtökohtaisesti puhutaan ruotsia. Koulun ulkopuolella voi olla kaveri kenen kanssa haluaa ja puhua sitä kieltä joka tilanteeseen sopii parhaiten.

      Jos asialla ei olisi äidinkielellistä identiteetti- ja kulttuurillista merkitystä voisivat kaikki puhua suomea aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      260
      9750
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      178
      5503
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5119
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      69
      4790
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      210
      2354
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2209
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      302
      1832
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1537
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1471
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1113
    Aihe