Viimeisen kolmanneksen liikunta

Mites te muut?

Tanssiharrastus loppui vuodelepoon 29. raskausviikolla. Kahden viikon päästä sain luvan liikkua taas normaalisti, mutta "käyntiin lähteminen" oli vaikeampaa kuin kuvittelin. Tanssi on nyt poissa reservistä (vaikka treenisupistukset ei mitään haittaa, niin ne häiritsee sen verran tuota keskivartalon käyttöä että ei tuu mitään :D), mutta mitä tilalle? Millä saisi itsensä potkittua kävelylle, uimaan...? Kerran viikkoon ehkä tulee käytyä, kun saa tuon puoliskon seuraksi, mutta kun päivittäin olisi hyvä jotain tehdä. Hyvin huomaa, miten takareidet kiristää ja selkä painuu notkolle, jotain pitäis tehdä... venytellessä alkaa pienikin kumartelu tuntua tukalalta.

Miten te muut harrastatte liikuntaa loppuraskaudesta?

3

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfgdgdf

      Itselläni varsinainen liikunta loppunut molemmissa raskauksissa aika pian viimeisellä kolmanneksella. Tai ehkei sitä mitä pystyy tekemään pidä niin liikuntana...

      Ekassa raskaudessa tein rauhallisia kävelylenkkejä ja venyttelin sen mitä voin.

      Tässä tokassa raskaudessa on pieni esikoinen hoidettavana - liikuntaa tulee varmaan edelliskertaa enemmän ihan arkiaktiivisuutena. Muutenkin olen touhunnut enemmän kaikenlaista koska muutimme tässä välillä isoon maalaistaloon.
      Näin viimeisellä kolmanneksella on remontoitu taloa (olen rv:lla 37 ja viime viikolla vielä keikuin remonttitikkailla katonrajassa paklaamassa naulankantoja piiloon), tehty pihahommia ja ravattu portaita edestakaisin kun "saamme" asua useammassa kerroksessa... ;)

      Niin ja noita takareisiä joudun minäkin säännöllisesti venyttelemään, tahtovat mennä helposti jumiin. Ison mahan kanssa sopiva versio liikkeestä on venytys seisten: jalan nosto suoraksi eteen sopivan korkuiselle tasolle. Paljon ei tarvitse meikäläisen kireyksillä kumartua, kun heittää jalan eteen pöydänkulmalle, venytys on jo usein siinä.

    • napsunen

      mulla on nyt jäänyt,kuntosali loppui vk 29 paikkojen kypsymisen vuoksi. Tällä hetkellä riittänee rauhallinen kävely autottomana esikoisen rattaita työntäessä ja kauppakasseja kantaessa. Venytellä täytyy päivittäin. Supistelee tosi herkästi.

    • LiikeOnLääke

      Itellä alkamassa viikon päästä ns. "virallinen" viimeinen kolmannes :) Takana 6-7 vuotta aktiiviliikkumista, joten olen jatkanut melko entiseen tapaan kaikkea mitä ennenkin (ulkoiluliikunta, jumpat, kuntosali ym.). Painopisteen muuttuessa tässä koko ajan etukenoisemmaksi ja painon noustessa, olen vähentänyt lihaskunto-treeneissä painoja (painonnousun verran per lihasryhmä). Myös "hyppylajit" ovat jääneet pois. Pyöräily ja spinning tuntuvat vielä mukavalta, samoin esim. bodypump. Pitkät kävelylenkit ja hölkkä luonnistuvat edelleen. Tukivyöstä on ollut suuri apu, kuten myös hyvästä lähtökunnosta. En kuitenkaan missään nimessä oleta, että kaikki jatkuisi kuin ruusuilla. Minullakin on lähipiirissä esimerkkejä varhain alkaneista supistuksista, ja ajattelenkin niin, että liikun nyt siihen saakka kun vauveli sen sallii :) Joskus kun vauva on tietyssä asennossa, tuntuu kävely jopa vaikeammalta kuin vaikkapa pyöräily. Ankkavaappumista kohden tässä mennään :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe