Mikäli saan potkut, ja siihen olevat syyt ovat pätevät, ja syy ei, ainakaan yksin ole minun, saanko silti 3kk karenssin?
Työtilanteeni on vaikea enkä halua sen enempää sitä tässä setviä.
Potkut ja Karenssi
5
299
Vastaukset
- koitahan jaksella
Jos työsuhteen päättyminen johtuu edes osaksi sinusta, tehdään selvityspyyntö, ja saat vastata siihen ja kertoa mikä se tilanne on ollut. Sitten arvioidaan, oliko tämä pätevä syy. Jos syy on pätevä, et välttämättä saa karenssia. Jos ei, voit saada karenssin. Vaikea sanoa etukäteen, sen näkee sitten. Yritä neuvotella mahdollisimman pitkään äläkä sano itseäsi irti. Ota yhteyttä työterveyteen tai luottamusmieheen, jos asia jotenkin voisi olla sellainen missä voisivat auttaa. Älä jää yksin miettimään ratkaisuja.
- Meevaan
Luottamusmiestä ei ole, olen ainoa työntekijä. Tilanne on tukala sekä että minulle, että työnantajalle, olen siis henkilökohtainen avustaja.
- tyokkari
Hei!
Kiitos kysymyksestäsi.
Jos työsuhteesi päättyy, ilmoittaudu työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) työnhakijaksi viimeistään ensimmäisenä työttömyyspäivänäsi. Lisätietoa ilmoittautumisesta löydät alla olevasta linkistä:
http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/07_tyottomyys/index.jsp
Jos olet eronnut työstä ilman pätevää syytä tai itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, voi seurauksena olla työttömyysetuuden menettäminen määräajaksi tai toistaiseksi. Jos TE-toimisto on todennut, että olet itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, sinulla on oikeus tulla kuulluksi ennen asian ratkaisemista TE-toimistossa. Hakijaa kuullaan tiedustelemalla häneltä kirjallisesti työsuhteen päättymisen syystä ja siihen vaikuttaneista seikoista (selvityspyyntö).
Halutessasi voit olla yhteydessä tilanteestasi Työlinjan puhelinpalveluun
Työttömyysturvaneuvonta 010 19 4911 (ma - pe klo 9 - 17).
Terveisin Teppo työkkäristä - meevaan
Taitaa olla nyt niin että potkujen syy ei olisi laillinen, vaan lähinnä henkilökohtainen.. sekin on todella ikävää, koska en voi sanoin kuvailla tätä molemmin puolista ahdistusta joka työpaikallani, toisen kodissa vallitsee. Ja vaikka syy olisikin pätevä se todennäköisesti luetaan minun viakseni, että henkilökemiat ei pelaa laisinkaan, siis millään tasolla
. Olenko siis tuomittu työskentelemään todella ahdistavassa ilmapiirissä niin kauan kunnes löydän muuta työtä, jotka tuntuu olevan kiven takana?
Tuntuu että päivääkään en jaksaisi enää, tämä osa-aika työ syö ilon myös loppupäivästä ja viikonlopuista, stressi tästä tilanteesta on kova, varsinkin kun tiedän että työnantaja odottaa kuin kuuta nousevaa syytä päästä musta eroon. - Mikki Mikrofoni
"meevaan"
Nauhoita kaikki keskustelut mp3-soittimille tai sanelulaitteelle. Keskutelun nauhoittaminen on sallittua niin kauan kun itse olet osallisena keskustelussa. Näin voit jälkikäteen osoittaa työkkärille tai vaikkapa raastuvalle mitä erottamisprosessissa on tapahtunut ja kerrottu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741