Suvivirsi ja ulosmarssi?

sivustaseuraaja

Tuttavan koulussa olivat "rauhan uskontoon" kuuluvat oppilaat sopineet, että marssivat näyttävästi ulos kun aletaan laulamaan suvivirttä päätösjuhlassa. Kyseessä on tietysti oppilaiden vanhemmat taustalla, että mistään teinien päähänpistosta ei ole kyse vaan ihan oikeasta poliittisesta protestista, joka tekee asiasta hankalan hoitaa.

Tuo nyt ei ainakaan vielä ole päätynyt lehtien sivuille, mutta katsotaan nyt miten tuollaista ei-niin-kivaa asiaa käsitellään.

Onko teidän työpaikoillanne tullut millaista painostusta muuttaa perinteitä uusien kulttuurien vuoksi? Ovatko asialla olleet oppilaat, vanhemmat tai viranomaiset?

5

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dödö9

      Meillä opekokouksissa tarjotaan leivän päälle aina kinkkua, vaikka olen vegebinbo.

    • Jälki-istunto niille

      Meillä lauletaan suvivirsi, koska se on osa suomalaista kouluperinnettä, mutta ei kenenkään ole pakko laulaa. Jos joku marssii ulos suvivirren takia niin se on ilonpilaaja.

      Kyllähän elämässä on paljon tilanteita, missä pitää kunnioittaa toisten tapoja vaikka olemalla hiljaa paikoillaan jos ei muuta osaa tehdä. Itsekään en kirkkoon kuulu, mutta suvivirttä tykkän laulaa, koska siitä alkaa kesäloma. Merkitys ei siis ole välttämättä uskonnolllinen vaan liittyy enemmän yhteenkuulumiseen ja kulttuuriin.

      Esimerkiksi jos menee Thaimaassa teatteriin, niin kaikki nousevat ennen esitystä ylös ja paikallinen väki laulaa kuninkaan hymnin, monet pitävät kättä sydämen päällä laulaessaan. Joku ei tykkää kuninkaasta ja joku ei tiedä mitä tässä tapahtuu, mutta kukaan ei marssi ulos, koska ihmiset osaavat käyttäytyä ja kunnioittavat niitä jotka laulavat. Minkälaisia kansalaisia meidän koululaitos kasvattaa, jos meillä saa marssia ulos kesken suvivirren?

    • Lauletaan vaan

      Meillä ei ole asia noussut esille.

      Itse hoilaan sydämen kyllyydestä, vaikka en kuulu kirkkoon. Suvivirsi = kesäloma.

      Kai siitä on jokin yleisohje, että suvivirren voi soittaa eikä sitä tulkita uskonnon harjoittamiseksi.

      • Aamen.

      • Mariia*
        Aamen. kirjoitti:

        http://yle.fi/uutiset/suvivirren_laulaminen_kouluissa_uuteen_harkintaan/7152153

        Nyt loppuu hoilaaminen, tykkäsi tai ei.

        Ei lopu. Mie saan kyllä laulaa ja sen mie teen. Jotain perinteitä sitä pitää Suomessakin olla!

        "Millainen on aikamme? Riidan raastama on se.
        Itsekkäästi ihminen toimii toista syrjien."

        Näin on todettu virressä 598: 2. säkeistö jo vuodesta 1659 alkaen

        Ja niin totta tänä päivänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe