Emme käsitä Jyväskylän rantaraitin käyttöä?? Millä oikeudella rullaluistelijat ovat vallanneet kyseisen reitin??
Olin iäkkään rollaattoria käyttävän henkilön kanssa kävelyllä, kun oli hyvät ilmat ja mummu halusi liikkua. Kävelimme niin syrjässä kuin on mahdollista ja silti eräs nainen (josta sanoisin h...) huitaisi sauvallaan mojovan mustelman pohkeeseeni.
Kun tuosta tokenin, oli kyseinen nainen jo kymmenien metrien päässä luistimineen.
Olen ollut asiasta yhteydessä liikuntatoimeen ja poliisiin, TULOKSETTA! Eikö ihmisen terveys ja henki ole enää minkään arvoinen näiden RÖYHKEIDEN ääliöiden maailmassa??
Kaikissa isommissa kaupungeissa (Tampere, Hämeenlinna, Helsinki ym) on varattu erillinen kaista rullarämisköille.
Miksi sellaista ei saada Jyväskylään?
Onko oikein mielestänne, että rantaväylää saa käyttää vain nämä terroristit ja muiden on alistuttava käyttämään autoa tai bussia kesähelteillä!
Olin iäkkään rollaattoria käyttävän henkilön kanssa kävelyllä, kun oli hyvät ilmat ja mummu halusi liikkua. Kävelimme niin syrjässä kuin on mahdollista ja silti eräs nainen (josta sanoisin h...) huitaisi sauvallaan mojovan mustelman pohkeeseeni.
Kun tuosta tokenin, oli kyseinen nainen jo kymmenien metrien päässä luistimineen.
Olen ollut asiasta yhteydessä liikuntatoimeen ja poliisiin, TULOKSETTA! Eikö ihmisen terveys ja henki ole enää minkään arvoinen näiden RÖYHKEIDEN ääliöiden maailmassa??
Kaikissa isommissa kaupungeissa (Tampere, Hämeenlinna, Helsinki ym) on varattu erillinen kaista rullarämisköille.
Miksi sellaista ei saada Jyväskylään?
Onko oikein mielestänne, että rantaväylää saa käyttää vain nämä terroristit ja muiden on alistuttava käyttämään autoa tai bussia kesähelteillä!
Vastaukset 39
Vanhimmat
Rollaattorit pitäisi kieltää. Niillä ei saada kuin vanhuuden etenemistä ja onnettomuuksia aikaiseksi!
mietippä kuule, sitä asiaa miten kaupungissanne liikenne toimii muutenkin. suoraan sanottuna henkensä kaupalla siellä on. liikkuipa millä tahansa.
mihin täältä sitten kannattaisi muuttaa? Olen kyllä niin "kypsä" näiden häiriköiden vuoksi, että voisin lähteä huomenna.
Pätkätöistä kun ei ole paljon irtisanomisaikojakaan.
Toisaalta ajatellen, kyllä kai idioottien pitäisi muuttaa, ei niiden jotka elävät siivosti!!!
eteläisempään suomeen, josta voi saada toimeentulon ja rauhallisen kivan paikan asua. näitä voi olla esim.porvoo ja monia muita kaupunkeja, jokainen tietysti löytää oman paikkansa, jossa viihtyy. ensin tietysti kannattaa hankkia työ, jossa viihtyy ja saa riittävän toimeentulon.
Otat ison koiran mukaan kävelylle. Käsket sen pysyä vasemmalla puolella pientareella ja itse kävelet hihnasta pidellen oikealla pientareella. Jo rupee luistelijat pysähtyyn.
iäliö.
Kirjoitat:
"Kaikissa isommissa kaupungeissa (Tampere, Hämeenlinna, Helsinki ym) on varattu erillinen kaista rullarämisköille."
Mistä tämä Hämeenlinna on tullut isompiin (kuin Jyväskylä?).
31.3.11 Jyväskylän väkiluku 131 149 ja Hämeenlinnan 66 889.
Toiseksi voin lohduttaa, että kyllä täällä Hämeenlinnassa mennään mummot ja papat (rollaattori tai ei), pyöräilijät, rullaluistelijat, -lautailijat ja -suksijat ilman omia "kaistoja" toinen toistaan väistellen samalla jalkakäytävällä.
PS. Mielestäni kesähelteellä ilmastoitu auto tai bussi on paljon mukavampi (matkasta riippuen) kuin auringon paisteessa kylpevä jalkakäytävä.
Sama pätee rullaluistelijoihin kuin autoilijoihinkin: Kun näät lujaa tulevan luistelijan tai auton, mene keskelle tietä, varmasti takaa- tai edestätuleva hiljentää. Mutinoita tai solvauksia tosin saatat saada, mutta se on sen toisen ongelma, ei sinun. Henki tosin voi olla vaarassa, mutta koska laista ei ole tähän apua, niin pitää ottaa järeämmät aseet käyttöön.
Miksi näin? Hiekkateillä lujaa ajavien autoista sinkoaa kivet tuulilasiin, hidastaminen ehkäisee. Rullaluistelijat taas egoilevat, voipi niillekin käydä kehnosti.
lainaatko koiraasi? Haluaisin todella liikkua turvallisesti ko reittiä pitkin, mutta ilman koiraa kai mahdoton?
Kaikki koiralliset nyt esiinmarssiin!!
Näillä rullarämisköillä on ilmeinen itsetunto-ongelma ja he yrittävät hoitaa ongelmaansa karkuun luistelemalla! Keino sekin.
miks niillä edes pitää olla sauvat? eihän oikeat luistelijatkaan sauvoja käytä. onko kaikki lähtöisin ääliömäisestä "me suomalaiset ollaan keksitty sauvakävely ja se on ihanaa eikä edes yhtään idioottimaisen näköistä" vouhkaamisesta. älyän kyllä hiihtoa trrenaavat kesäsauvojat, jotka on kiltisti aika lähellä pientareita. yleensä suomalaiset matkii jenkkejä, nytpä ei, ei siellä rullaluistella sauvojen kanssa.
Sauvat tehostavat yläkropan toimintaa. Koko hommaa ei tule suoritettua pelkin jalkavoimin, joten saa tehokasta treeniä - siksi ne kai niitä käyttävät.
Voisikohan siihen rollaattoriin saada jonkin turvaviirin, niin kuin polkupyörissä, mutta ekstrapitkällä varrella?
Olet oikeassa. Ihmeen vähän tästä asiasta/tilanteesta on puhuttu.
Rantaraitti on tarkoitettu kaikille kaupunkilaisille, vauvasta vaariin ja koirantaluttajista sunnuntaipyöräilijöihin. Joskus on ollut ilahduttavaa katsoa kuinka siellä on ollut kokonainen perhe sunnuntaiajelulla, pienin perheenjäsen vasta aloittelemassa pyöräilyharrastusta. Valitettavasti raitilla ei kuitenkaan voi kukaan rauhallisesti ja turvallisesti ulkoilla, maisemia katsellen, kun mistä tahansa suunnasta voi viuhahtaa rullaluistelija tai kilpapyöräilijä, eivätkä he todellakaan hiljennä lainkaan vauhtia ohitustilanteessa! Takaapäin tulevan täytyisi aina säätää vauhtinsa siten, että pystyy tarvittaessa reagoimaan yllättäviin tekijöihin, esim. pikkulapsen säntäämiseen perhosen perään. Koska Rantaraitti on nimenomaan virkistäytymistä varten eikä joku kilparata jossa kaikkien täytyy pitää tiettyä (hurjaa) vauhtia yllä, luistelijoiden ja vauhtipyöräilijöiden täytyisi muuttaa asennettaan tai mennä muualle kuntoilemaan.
että voisitko olla yhteydessä poliisiin kyseisen ongelman vuoksi? Minä uskon, että muutos tapahtuu vasta kun riittävän moni ottaa asian "pöydälle".
Eihän sitä tiedosteta ongelmaksi ennen kuin joku puuttuu järeällä kädellä asiaan?
Pikkulapset ja vanhukset ovat suurin riski ja ihan kauhulla olen ajatellut, milloin jotain sairaalahoitoon vaativaa tapahtuu.
Puuttukaa ihmiset tähän ongelmaan, pyytää nätisti eräs lenkin käyttäjä.
Kuulkaapas rouvat älkääs yleistäkö rullailijoita yliegoisiksi.
Minä käyn rullilla ilman sauvoja kiertämässä tuon raitin silloin tällöin ja vauhti on sellainen että rollaattorillakin pääsee ohi.
Sauvat tietysti pois rullaluistelijoilta, ei kuulu koko urheiluun tuo, jääkiekossakaan, ole sauvoja..
Eipäs yleistetä kuitenkaan. Niin tässäkin kun kaikissa muissa aiheissa voi muutama yksilö pilata kaikkien maineen. Itse ainakin silloin tällöin kyseisen lenkin luistelen, aiheuttamatta muille minkäänlaista häiriötä.
Sitäpaitsi eikös ihmisiä pitäisi kannustaa liikkumaan ja rantaraitti on tähän oiva mahdollisuus. Jyväskylässä ei turhan paljoa nimittäin ole hyviä asfaltoituja teitä rullaluistelijoille. Ja mitä sauvoihin tulee, se vain tehostaa liikuntaa ja tekee siitä itselleen rankempaa. Toki niiden käyttö vaatii harjoittelua.
Rantaraitilla kuin muillakin teillä tulee myös kävelijöiden kävellä reunassa sinkoilematta reunalta toiselle. Vaikka kuinka hiljaista vauhtia pyöräilee tai luistelee, voi yhtäkkiä juoksenteleva lapsi luoda vaaratilanteita. Opetathan siis lapsesikin liikkumaan oikealla puolen tietä.
Heh, kyse ei todellakaan ole vain muutamasta yksilöstä, vaan vähintäänkin muutamasta kymmenestä. Näiltä tyypeiltä on päässyt unohtumaan se, että kyseessä on kevyen liikenteen väylä, eikä mikään urheilupaikka. Rullaluistimissa ei ole kunnollisia jarruja, joten todella vaarallista touhua se on. No, mikäs siinä kun luistelijoilla itsellään on suojukset, kypärät, vauhtia ja massaa niin eihän heille itselleen kuinkaan käy.
Ja jep, itse olen harrastanut rullaluistelua n. 20 vuotta, eli siitä lähtien kun nykyisen malliset luistimet tulivat Suomeen. Koskaan ei ole tullut mieleenikään lähteä sauvojen kanssa huseeraamaan minnekään vilkkaalle kevyen liikenteen väylälle, vaan sauvojen kanssa mennään hiljaisemmille pikkuteille. Ilman sauvoja kylläkin luistelen pitkin kaupunkia, mutta silloin vauhti pitää sopeuttaa muihin tiellä liikkujiin.
Onkohan sinulla lapsia? Lähes kaikki lapset ovat "arvaamattomia". Tuolla kun heitä katselee ulkona niin tempoilevat sinne tänne. Isot, kouluikäiset pojat nujakoivat leikillään samalla kun kävelevät pyörätietä. Pienet säntäilevätt sinne tänne, vaikka kuinka heitä opettaisi kävelemään tien reunaa pitkin. Jopa aikuiset säntäilevät kesäaikana, kun vaikkapa ampiainen tai paarma alkaa pörrätä pään ympärillä.
Liikennekäyttäytymisen perusidea on se, että takaa päin tulevan on ennakoitava tilanteet niuin hyvin, että ei törmää keneenkään edes yllättävässä tilanteessa. Autollakin perään ajaja on syyllinen, oli selitys mikä tahansa.
On KOHTUUTONTA, että ihmisten täytyisi sunnuntakävelyllä olla tauotta skarppina ja pitää lapsikin hihnassa ettei jää takaa tulevan alle. Rullaluistelijat ym. kiiturit toitottavat kovasti oikeanpuoleisen liikenteen merkitystä, mutta valtaavat itse 3/4 Rantaraitin pinta-alasta.
Olen lenkkeillyt lähes 10 vuotta Rantaraitilla ja ikävöinyt kovasti aikaa jolloin se oli vain hiekkatie. Meno oli aivan erilaista, eikä pinta ollut liukas talviaikaan. Viime vuosina tilanne on ollut se, että kävelijät joutuvat väistämään pientareelle (koirankakkoihin) aina kun kulluu ääni takaa päin lähestyvästä kiitäjästä. En todellakaan leimaa kaikkia luistelijoita ja pyöräilijöitä, mutta näitä hurjia kiitäjiä on niin paljon että on ollut pakko oppia varomaan kaikkia. Ja jos ja kun tulee kohtaamistilanteita, jolloin samassa kohdassa sattuu olemaan luistelija tai pari, pyöräilijä ja jalankulkija, yleensä kaksi viimeksi mainittua tähtäävät ojaan, koska luistelija ei ehdi jarruttaa.
Kuten jo aiemmin kirjoitin ketjuun, Rantaraitti on nimenomaan virkistäytymisreitti ja siellä on oikeus kulkea myös lasten, rollaattorin ja koirien kanssa, vaikka ne aiheuttavatkin hidasteita ja yllätysmomentteja kiitäjille.
Rantaraitilta olisi saatava pois sauvoja käyttävät rullaluistelijat ja hiihtäjät sekä kilpapyöräilijät. Jos he ovat samalla kapealla reitillä pikkulasten ja mummujen kanssa, niin ilman muuta joskus tapahtuu kohtalokas onnettomuus.
Ainakin rullaluistelijat voidaan torjua yksinkertaisimmin niin, että väylällä on siellä täällä soralla päällystettyjä osia. Tämä pitäisi ottaa huomioon uusia raitteja suunniteltaessa.
Pikakiitäjiä varten voisi olla oma lenkki, jossa he voisivat pientä maksua vastaan hurjastella. Sellaisen voisi suunnitella Killerile tai Laajavuoreen.
Jyväskylässä, kun ollaan niin ilman muuta kunnon töyssyt olisivat hidastamassa vauhtia, kun ei muutakaan voi, samoin tehtäisiin muuallakin päin kaupunkia kevyenliikenteen väylillä kunnon hidaste töyssyt.
Minä rullailen joka kesä ilman sauvoja järveä ympäri ja ihan sulassa sovussa kaikkien kävelijöiden kanssa. Noista sauvarullailijoista sen sijaan on myös itselläni vain huonoja kokemuksia. Kävelin raittia pitkin koiran kanssa ja ihan oikeaa reunaa mentiin. Tulipa sitten sauvarullailija, joka niiden ******** sauvojen kanssa tuli koko tien leveydellä ja huitas koiraa niin että en hetkeen ole sellasta ääntä minun koirasta kuullu lähtevän. Sauvarullailijahan tietenkin näytti kansainvälistä sormimerkkiä meille ja huuteli muutaman voimasanankin tehostamaan vaikutusta samalla kun jatkoi matkaa. Sivistynyttä käytöstä juu..
Sinulla on oikeus viedä asiaa eteen päin, koska lemmikkiäsi on satutettu! Älä hyvä immeinen jätä asiaa tähän.
Niin ihminen kuin koirakin täytyy voida tuntea turvaa siellä missä liikkuu.
Jo on helv......
Kävelisitte saamari sitä oikeeta laitaa niin ei tarvitsisi jokapuolelta poukkoilla ohi kun tulee vastaan kumpaakin reunaa joku .
En oo koskaan etes rantaraiteilla mennyt mutta keskustassa ainakin ja liikun pyörällä.
TÄMÄ on todella ärsyttävää jalankulkijoidenkin keskuudessa: Suomessa on OIKEANPUOLEINEN LIIKENNE. Jalankulkukaistallakin ärsyttää jos joku kävelee vastaan vasenta puolta, tai varsinkin lapsi-vaunun kanssa täyttää koko kaistan, jotta ei tiedä minne pitäisi mennä.
Pitäisi kävellä oikeaa puolta noilla väylilläkin, eikä saa tukkia kävelemällä vierekkäin koko väylää.... kuten elefantit, eli lihavat naiset vierekkäin.
Joutuu ihmeelliseen tilanteeseen, jos toiset tulevat vasemmalla vastaan... kumpi väistää jne.
On se kumma kun tuo Suomen liikennekäyttäytyminen ei ole vielä mennyt perille edes jalankulkijoille, niillekin pitäisi olla oma kortti, jotta osaavat aina mennä oikeaa puolta kevyen liikenteen väylillä.
Joskus olen bussinikkunasta katsonut rullaääliöitä ja se näky on naurettava. Perse pitkällä kädet sivulla huitoen mennään kuin heinämies, mutta heinää vain ei synny seipäille?
Ettekö itse tajua olevanne lapsellisia liikenteen vaarantajia? Jos todella haluaa kuntoilla, niin lenkkitossut jalkaa ja pururadalle!
Ei tuollainen perseenpyöritys mitään kuntoa kohota - heikkoa egoa ehkä.
Itselle ainakin rullaluistelu on paras liikuntamuoto, kun jalat eivät oikein kestä lenkkeilyä.
Kun tulee takaa rantaraitilla polkupyörällä vähän kovempaa, rullaluistelijaa kohti, niin kannattaa aina käyttää vähän kyynärpäätä vauhdissa niskaan jotta kaatuu varmasti.
Tuota kai tarkoitit.
Kerran oli sellainen tapaus, olin pyöräilemässä, ihan huvikseni, noh sitten huomasin että kaataneet noita vanhoja valopylväitä, kun korvaavat uusilla, sitten ajattelin että kun rakentelen kaikkea kokemuksella ja koulutuksella elektroniikasta... otampa tuosta osia, kun muutenkin menee roskiin..
Sitten oli helvetin painava lasti ja joku kirvesmies oli sitten kävelemässä keskellä kevyen liikenteenväylää ... törmäsin vähän siihen sen raskaan kassin kanssa, missä oli talteen otettuja osia.
Se sanoi: "ajat päälle" huusin perään "perkele kävelee keskellä tietä".
Nykyään kyllä nuo jätefirmat ovat mustasukkaisia jos joku ottaa hyötykäyttöön roskiin meneviä osia ennen niitä.
Loppujen lopuksi se olisi ehkä parempikin jos ne lähtisivät heti hyötykäyttöön ilman tuollaisen firman tuottoa ja ahneutta välissä.
Olisi jokaisen jalasta rullaluistimet romuttamolle! Tuo muka luistelu on tullu Jenkeistä huonon itsetunnon omaaville katseen vangitsijaksi, kai?
Liikunnaksi riittää juoksu, pyöräily, muu lenkkeily, UINTI ja ihan maastossa vaeltelu.
Näillä lajeilla EI vaaranna kenenkään henkeä!! Niillä on pärjätty 1800 luvulta lähtien.
Tämä menee jo ohi keskustelun aiheesta tämä... mutta nooh kerron silti, meillä kotona kun vaihtoivat sähkömittarin digitaaliseksi, jäi se vanha, sitten roskiin meneväksi, kysyin siltä mieheltä joka vaihtoi mittarin: "saako itselle tuon?", vastasi että "kyllä yleensä olen antanut jos joku haluaa tutkia niitä, kun romuksi menevät" :)
tyhmiä olette JYVÄSKYLÄLÄISET!
Ei herranen aika mitä valitusta. Suurin osa rullaluistelijoista, pyöräilijöistä ja koiran käyttäjistä on varsin asiallista väkeä. Liikkuessa pitäisi muistaa ennakoida ja huomioda myös muu liikenne.
Itse olen rullilla kiertänyt järveä useamman kerran (ilman sauvoja) ja ainoat vaaratilanteet ovat olleet idioottimaisten koirankäyttäjien kanssa jotka eivät huomioi muuta liikennettä ollenkaan.
Mihin he koiria käyttävät?
ulkona, mutta mihin? kun meillä oli koira, kuulin usein sanottavan just minulle: käytä koiraa ulkona. ihan vain kävelyllä tms, mutta ilmeisesti käytin sen loppuun, kun ei ole enää sitä koiraa meillä.
Ei näille "avohoidossa" oleville diagnosoimattomille öykkäreille voi yhtään mitään, ei ne osaa ajatella. Meikäläinen, jos nyt kuuna ikinään ts. en ikäpäivänä alkaisi moista lajia harrastamaan, niin kyllä hakeutuisin sellaisille raiteille, missä on vähemmän vastaantulijaa ja enemmän tilaa. Eihän sitä nyt itsekään nauti siitä menosta, jos joutuu puikkelehtimaan väentungoksessa.
Menisivät Laukaasta Jyväskylään päin tulevalle kevyenliikenteenväylälle, se on pitkä ja lähiaikoina asfaltoitu, siellä mahtuu mennä huitelemaan eikä vastaantulijoitakaan ole niin paljon. Tai menisivät Tikkakoskelta Kuikkaan johtavalle kevyenliikenteenväylälle, siellä on kulkijaa harvakseltaan ja melko uusi, sileä väylä. Tällaisia hiljaisia väyliä löytyy kyllä muualtakin.
Mutta eihän sitä voi järkeä käyttää, mitä hulluja, muut kärsikööt vaan.
joku alkaisi kerätä vaikka adressiin nimiä. Adressi luovutettaisiin liikuntatoimeen ja poliisille juuri näihin vaaratilanteisiin vedoten.
Kyllä keinoja täytyy olla/tarvitaan vain yksi aloitteentekijä minun lisäkseni. En jaksa yksin taistella tuulimyllyjä vastaan (olen siis ollut yhteydessä poliisiin ja liikuntatoimeen).
Harmi kun liikuntaharrastus on loppumassa näiden terroristien vuoksi?? Kaikkia ojanpohjia pitkin pitää kulkea? Kurjaa??
Jyväskylän liikenteen ongelma ei todellakaan ole vain nuo rullaluistelijat vaan kaikki jalankulkijasta autoilijoihin tuntuvat olevan melkoisia tolloja. Ihme miten yhteen kaupunkiin on onnistunut pesiytymään tällainen määrä porukkaa, joilla ei tunnu olevan käsitystä liikennesäännöistä.
Kävelijät menevät, mitä laitaa sattuu eikä varmasti väistetä jos itse yrittäisi mennä sääntöjen mukaan turvallisuuden ylläpitämiseksi. Pyöräilijöillä ei tunnu olevan tieto, että heille pätevät autojen säännöt ja että omista liikkeistään olisi syytä kertoa käsimerkein. Autot taas vähät välittävät väistämisvelvollisuuksista.
Toivoisin todella että poliisit kiinnittäisivät erityistä huomiota Jyväskylän liikenteeseen. Silmät pitäisi olla selässäkin.
Syrjälän salen kohdalla on se suojatie mihin porukka vetää aika kylmästi vaan poikittain toisten eteen keskelle kevyenliikenteen väylää kun jäävät odottamaan autoja. Montakohan kertaa siinäkin on rytissy? :D