Mitkä ovat vartijan oikeudet ja velvollisuudet?

Unelma-ammatti(ko?)

a) normipäivä pullojen keräyshuoneessa, ei häiriöitä koneen, eikä asiakkaiden kanssa?
b) julmettu syöttöhäiriö 2/3 pullokoneissa?
c) asiakkaat riehaantuvat, kun pullokone sylkee Alkosta ostettua kaljätölkkiä jatkuvasti takaisin?

Kai vartioille kuuluu muutakin tehtäviä kuten esim. kärryletjoken tekeminen, sekä niiden siirtäminen ja roskien vienti?

3

5482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unelmattodeksi.ry

      Vartijalla ei juuri oikeuksia ole, mutta velvollisuuksia sitäkin enemmän.Ja yleensä sellaisia, joista ei itse erityisemmin pidä.Ei hyvä.

      "Kai vartioille kuuluu muutakin tehtäviä kuten esim. kärryletjoken tekeminen, sekä niiden siirtäminen ja roskien vienti? "

      Totta kai kuuluu, mutta se on sitten sitä "kuraporras konsultointia";)

    • Lakisääteiset...

      Vartijan oikeudet ja velvollisuudet
      28 §
      Vartijan oikeudet
      Vartijalla on oikeus poistaa henkilö vartioimisalueelta, jos poistettava ei noudata vartioimisalueen omistajan tai haltijan taikka tämän edustajan antamaa poistumiskehotusta taikka jos on ilmeistä, ettei poistettavalla ole oikeutta oleskella vartioimisalueella ja vartija on kehottanut häntä poistumaan.

      Vartijalla on vartioimistehtävää suorittaessaan oikeus ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta tavattu rikoksentekijä, jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta tai jos rikos on lievä pahoinpitely, näpistys, lievä kavallus, lievä luvaton käyttö, lievä moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, lievä vahingonteko tai lievä petos. Vartija saa ottaa kiinni myös sen, joka on viranomaisen antaman etsintäkuulutuksen mukaan pidätettävä tai vangittava. Kiinni otettu on viipymättä luovutettava poliisille. (12.7.2002/616)

      Vartijalla on kiinniotto-oikeutta käyttäessään oikeus tarkastaa kiinni otettu ja hänen mukanaan olevat tavarat sen varmistamiseksi, ettei kiinni otetulla ole hallussaan esineitä tai aineita, joilla hän voi aiheuttaa vaaraa itselleen tai muille. Vartijalla on oikeus ottaa pois tarkastuksessa tavatut vaaralliset esineet tai aineet. Pois otetut esineet tai aineet on luovutettava viipymättä poliisille.

      Jos poistettava, kiinni otettava tai turvallisuustarkastuksen kohteeksi joutunut koettaa vastarintaa tekemällä välttää poistamisen, kiinni ottamisen tai turvallisuustarkastuksen suorittamisen, taikka pakenee kiinni ottamista, vartijalla on oikeus käyttää sellaisia henkilön poistamiseksi tai kiinni ottamiseksi taikka turvallisuustarkastuksen suorittamiseksi tarpeellisia voimakeinoja, joita voidaan pitää puolustettavina, kun otetaan huomioon henkilön käyttäytyminen ja muut olosuhteet. Vastuuvapausperusteesta ja rangaistusvastuun lievennyksestä voimakeinojen käytön liioittelussa säädetään rikoslain 4 luvun 6 §:n 3 momentissa ja 7 §:ssä. (2.2.2007/105)

      Lähde: Laki yksityisistä turvallisuuspalveluista http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20020282?search[type]=pika&search[pika]=laki yksityisistä turvallisuuspalveluista

    • Anonyymi

      Miksi sivustosta ei löydy koskeeko laki vartijan oikeuksista kaupan parkkipaikkaa että voi valvoa asiakkaiden autossa kävijöitä jotka käyttävät auton avaimia kun ovat syömässä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1421
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe