Olen hoitanut lapset kotona (4v) ja aion palata takaisin työelämään. Saanko ikälisät tai vuosilisät tai mitä ne nyt onkaan, kaikilta samanalan työvuosilta????
Siirtyykö vuosilisät
tiedotonna paha olla
1163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos aloitat uudessa työpaikassa, eikä sinulla ole vanhaa työsopimusta voimassa, silloin et luultavasti saa.
Työnantajilla ja liitolla on tästä erimielisyyttä, koska koko kokemusvuosilisä ei enää sisälly uusiin työsopimuksiin (tes). Ne joilla työsopimus on laadittu vanhan tessin aikaan saavat pitää kokemusvuosilisän vuoteen 2013.
Esimieheltä/luottamusmieheltä kannattaa kysyä!
Minulla sama ongelma kokemusvuosilisää kertynyt monelta vuodelta. Aloitin alkuvuodesta uudessa työpaikassa, eikä työnantaja enää maksa kertyneitä kokemusvuosilisiäni. Liitosta sanoivat että erimielisyyttä on, vaikka pamin sivuilla sanotaankin että kokemusvuosilisä on henkilökohtainen ja siirtyy uuteen työpaikkaan. Että tälläistä riistoa tämä, nekin roposet olisivat pienessä palkassa lisänä.