Rakentamisessa ärsyttävintä on rautakauppojen hoh hoijaa meininki. Monesti vitsailenkin että paras paikka rentoutua ja nauttia hiljaisuudesta on mennä rautakauppaan. Siellä saat kyllä pyöriä eikä kukaan häiritse.
Kerrankin menin tiskiltä kysymään että tarvisisin listaa omakotitaloon johon äijä tokaisi että maalipuolella hoidetaan lista-asioita. No,tepastelin kyseiselle tiskille ja taas tiedustelin että tarvitsisin listaa johon akka sanoi että tuolla mattojen takana on sieltä voi katsella ja jatkoi papereiden pläräämistä( Porin K-Rauta)
Menin puukeskuksesta puutavaraa ostamaan useampia eri kokoja oli listalla ja vielä piti ostaa peltikatto tai palahuopa. Olin tehnyt listan valmiiksi puukeskuksen verkkosivujen mukaan ja heti tyrmättiin että tätä 50*125 laatua ei ole meillä olemassakaan eikä tältä tietokoneelta näy minkä mittaista on varastossa joten mene varastoon katsomaan minkä mittaista löytyy ?
Viime kesänä kävin rautiassa ja siellä oli pihalla kivan näköinen Kannalan valmistama hirsilato jota tietenkin menin ostamaan. Rautian kauppias sanoi ettei niitä silälailla vaan ostella vaan niillä on toimitusaika yli 2 kk joten se kauppa jäi tekemättä tosin tilasin hirsiveistämöltä seuraavana vuonna hyvissä ajoin. Kumma ettei rautia pysty varastoimaan 2 tonnin koppeja.
Mitään tavaraa ei enään ole varastoissa vaan ostaessasi tavaran tilaus lähtee valmistavalle tehtaalle ja toimitusaika on viikkoja. Tavarat pitää maksaa etukäteen vaikka tavaran saa vasta sitten kun saa. Varastomiehet ovat kahvilla eivätkä jaksa edes jalkojaan nostella vaan laahaavat kuin speden rautakauppias sketsissä.
Rautakaupoista on tullut ikäänkuin nettitavarataloja joissa tuote katsotaan esitteestä ja lähetetään kauppiaan toimesta tilaus.
Olenkin nykyisin päättänyt että kaiken minkä netistä voi tilata niin tilaan enkä juokse siellä odottelemmassa josko se hemmetin vätys olisi saanut sen kahvinsa imaistua. Ei ole ihme että suomessa lamaa pukkaa kun tavarat on niin hemmetin vaikeita ostettavia.
Rautakaupat vievät hermot.
Depitillä pelataan
1
337
Vastaukset
- Timpermanni53
toi on ihan totta, olen lähtenyt ulos starkilta, kun en voi siellä kokopäivää odotella, saako palvelua vaiko ei. (kaupunki sama) Onneksi puutavaraa on itsellä, ihan riittävästi, ja moneen lähtöön. Olen toki sitä joskus myös ostanut, puukeskuksesta, no olen sen ammattilainen, joten myyjä oli lähinnä huuli ymmyrkäisenä, mittasin laulamalla lautaniput.. ihmetyksen sormi, hämmästyksen suusssa:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5942084- 1031036
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18987Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4847Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101845- 71760
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50749- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?78700- 65563