Olisi tarkoitus lähteä Viron kautta Saaremmaalle ja sieltä Gotlantiin. Nyt tarvitsin neuvoa minne satamaan kannattaa suunnata Saaremmaalta Gotlantiin. Olen katsellut netistä satama ehdokkaita Herrvik, Ljugarn ja Vändburg. Mikä näistä on mukavin paikka viettää pari yötä ja jatkaa sitten matkaa etelän kautta kohti Visbytä? Vai onko muita hyviä / parempia paikkoja?
Gotlantiin
kerta ensimmäinen
1
147
Vastaukset
- Hiidenmaan kautta?
Yksi hyvä reitti on Hiidenmaan ja Saarenmaan välistä. Hiidenmaalla hyvä lähtösatama on Söru. Sieltä esim. Sliteen.
(Hiidenmaalla ennen Sörua on Orjakun satama.)
Gotlannissa kannattaa käydä Stura Karlsö: http://www.storakarlso.se/
Omalla venellä mahdollista vain, jos tyyntä saa luvan (soita saarelle). Helpointa: Klintehamnissa purkkarisatama, sieltä päiväretki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1218454
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1415364Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333745Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1283582Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352624Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581552Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981547Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376