Isäntä ostaa aina turun sinappia tuupissa joka on kyllä hyvää, mutta se ostaa sitä vihreätä että mietoa, itse sitten tottunut ostamaan tuota aura-sinappia, punaista.
Selkeä makuero on kyllä mutta hyviä sinappeja kumpikin.
Sitä vihreätä, eli mietoa voi laittaa makkaran päällekin reippaasti :)
- vähän kuin jotain maustekastiketta.
Selkeä makuero on kyllä mutta hyviä sinappeja kumpikin.
Sitä vihreätä, eli mietoa voi laittaa makkaran päällekin reippaasti :)
- vähän kuin jotain maustekastiketta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sinapeissa jotkut yrittävät tehdä jotain omia, minun mielestä ne ovat aina liian makeita, pitäisi olla se oma suolaisuus mukana, tulee sellaista "tahnaa" niistä kun tekevät.
Isäntäkin lämmittelee huvikseen takkaa, kun aika uusi tulitiilistä tehty takka omakotitalossa.. isäntä sanoi sitten, että siellä olisi nyt makkaraa tuolla jääkaapissa, että paisteleppa pois vaan.
Lämpölasi on kyllä hyvä, raosta voi paistella tikulla makkaraa. Muuten palaa kädet kyllä, niin kuuma.
Kun on tiilinen koko omakotitalo, niin se vielä lämmittää taloa paljon sen sellaisen takan lämmittäminen.
Syötiin jotain 30kg kinkkua viime joulun/Uuden Vuoden aikana.
Kinkkua kokoajan ja Uutenakin vuotena taas kinkkua.
Meillä on sellainen kristillinen perinne jouluna että ensin käydään saunassa, sitten syödään ja ruokapöydän ääressä isäntä lukee pätkän jouluevankeliumia, jonka jälkeen ruokien kimppuun :)
Turun sinapin tuo vihreä on mitä isä ostaa aina ison tuubin, että riittää kinkun päälle sitä.
Sitten kun ollaan syöty niin tulee joulupukki tuomaan lahjat.
Turun sinappi on tehty Puolassa. Auran sinappi taas Turussa. Ja esim. Lidlissä myytävä Winarom - yllätys, Suomesta sekin.
Vedetään käteen ja syödään TULISTA sinappia perkele!!!!