Hei,
Mihin otan yhteyttä, kun käsittely kestää selvästi yli lain määräämän ajan.
Soitto kelaan antoi vain vastauksen, että siitä ei ole tehty vielä päätöstä, muuhun ei vastannut henkilö suostunut kommentoimaan.
Kelan internet-palvelusta näkyy kyllä päivälleen milloin olen laittanut hakemuksen vireille ja milloin Kela on pyytänyt lisäselvityksiä (TE-toimiston lausunnon) ja milloin se on annettu.
Työttömyysetuuksien käsittelytakuuta koskeva laki joka on ollut voimassa 1.3.2011 alkaen määrittelee, että työttömyysetuutta koskeva päätös tulee antaa viimeistään 30. kalenteripäivänä hakemuksen saapumisesta tai viimeistään kahden viikon kuluttua siitä, kun Kelalla on ollut käytettävissään asian ratkaisemiseksi tarvittavat tiedot eli lisäselvitykset hakijalta itseltään tai esimerkiksi työ- ja elinkeinotoimistosta ovat saapuneet.
Kiitos jo etukäteen vastauksesta
työttömyysetuuden käsittely lain määräämässä ajassa
1
160
Vastaukset
- kela
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi! Pahoittelen, että hakemuksesi käsittely on viivästynyt.
Laki työttömyysturvahakemusten käsittelystä eli käsittelytakuu tuli voimaan 1.3.2011 kuten kerroit. Käsittelytakuulla tarkoitetaan määräaikaa, jonka sisällä työttömyysetuushakemus tulee käsitellä. Työttömyysetuutta koskeva päätös tulee antaa viimeistään 30. kalenteripäivänä hakemuksen saapumisesta.
Jos päätöstä ei hakemuksen puutteellisuuden tai muun syyn vuoksi voida antaa 30 päivän määräajassa, on Kelan toimiston tämän määräajan kuluessa ryhdyttävä toimiin asian selvittämiseksi esimerkiksi pyytämällä lisäselvitystä. Päätös on tällöin annettava viimeistään kahden viikon kuluttua siitä, kun Kelalla on ollut käytettävissään asian ratkaisemiseksi tarvittavat tiedot eli lisäselvitykset hakijalta itseltään tai esimerkiksi työ- ja elinkeinotoimistosta ovat saapuneet.
Mikäli käsittelytakuu ei ole kohdallasi toteutunut, voit halutessasi tehdä asiasta kantelun eduskunnan oikeusasiamiehelle.
Ystävällisin terveisin
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 496061
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2655965Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?915760Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k394981Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494749Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2194094Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43761- 1513636
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!373214Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.253137