hetta pallas tunturista?

vaelkfaojodfka

Hetta-Pallas reitistä... Olen lähdössä sinne tänä kesän yksin. Suunnistustaito on vähän sitä sun tätä mutta olen kuullut että reitti on hyvin merkitty ja eksymisvaara on pieni. Miten on sade säällä/sumussa tolppia ei välttämättä näe mutta siitä huolimatta onko polku kuitenkin niin tallaantunut että ei voi eksyä? Luin Pallas-Yllästunturi oppaasta että Taivaskeron pohjoispuolisessa rakkakivikossa polku ei ole kovin selvä, joten retkeilijä voi tosissaan joutua katsomaan mihin suuntaan tolpan päässä oleva nuoli osoittaa. Miten on tässä osuudessa, näkyykö tolpat sumussakin?

7

1861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä..

      suunnistustaito nyt niin yksinkertainen homma on että se kannattaa opetella varsinkin kun suunta on melko suoraan pohjoseen.Kartta ja kompassi jo siitä syystä että tietää missä on matkalla.

    • puovon Lippis

      Niin kun vähän osaa edes komppassia lukea, niin perille pääsee sokea Reettakin, lainatakseni hienoa sanontaa.

    • Lapinkavia

      Hei. Viim heinäkuussa kuljin Hetasta-Pallakselle päin.
      Sillon ei ollut sumua. Voi todella kovalla sumilla olla vaikea nähdä tolpalta tolpalle. Pallaksen puoleisessa päässä on paljon kivikkoa mutta kyllä sielläkin taitas pysyä tallatulla polulla joka kulkee paikoin eri kohdassa kuin tolpat.
      Oikin kivaa reissua.
      Olin keväällä hiihtelemässä samoissa maisemissa. Kuljin koko välin suksilla myös. Hannukurussa olin varaustuvan puolella muutaman yön. Hannukurussa on ihana sauna ja lampi vierssä missä voi uida :)

      • Ylläs-Pallas 2011

        Viime kesänä olin myös tuolla reitillä. Unohdin pakata kompassin mukaan, mutta ei sille tarvetta tullut. Toki kannattaa ottaa varmuuden vuoksi!

        Viittoja on tiheästi ja ne ovat korkeita. Kirkkaalla säällä polku näkyy maastossa kerojen laelta kauemmas kiuin mitä päivässä tavallinen kulkija jaksaa kävellä. Juuri Taivaskeron kohdalla oli pilvistä/sumuista, ja siinä kohden olisi keppejä tarvittu ja pitänyt tarkkaan katsoa, jos olisi sinne huipulle poikennut.

        Ainoa harhautuminen tuli Hannukurun pihalla, siellä vähän seikkailin autiotupaa etsiessä, kun on niin monenlaista rakennusta ja opasteet olivat osittain vanhoja ja niitä oli riesaksi asti muutenkin. Muuten eksyminen on kyllä vaikeaa eikä siitä kannata huolestua. Toki kaikki on mahdolllista, syksyllä oli jotkut ulkomaalaiset päiväretkeilijät maastosta noudettu.


    • R

      Avaaja kysyi näkyykö Pallas - Hetta polku koko matkan ja onko hyvin merkitty, jotka näkyy myös sumussa ja tuulessa. Tulin 21.6. Nammalankurusta Pallakselle pienessä vesisateessa pilvessä ja ajoittain myrskytuulessa. Polun merkit näin juuri ja juuri merkiltä toiselle. Yleensä polku näkyy hyvin ja sitä on hyvä seurata. Kuitenkin Taivaskeron "satulasta" pohjoseen on ajoittain kivikkoa ja ainakin eilen yksistään polun seuraaminen "kivikossa" vaatii tosi kokeneen vaeltajan. Mutta kuten sanoin merkkipaaluja pystyi vielä seuraamaan.

    • TH

      Hei ! Minkälainen on keli Pallas-Hetta -reitillä lokakuun puolessa välissä ?
      Onko liian myöhäinen ajankohta reitille ?

      • hellaspatta

        Jos lämmin syksy niin loistokelit vaellukseen vielä silloin. Mutta saattaapi olla luntakin tuolloin maassa , kukapa näistä tietää, säistä ja ilmoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      71
      2831
    2. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      147
      2170
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      75
      2060
    4. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      254
      1700
    5. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      69
      1443
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      300
      1387
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      78
      1327
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1206
    9. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      125
      1115
    10. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      1038
    Aihe