Jos ajetaan, niinku tosissaan, niin kestääkö Volkkarin TDI/ DSG järjestelmä 200.000 km?
Mulla on omat epäilykseni, mutta ne ovatkin minun. Siis, en usko.
Kestääkö TDI?
14
553
Vastaukset
- Näyttää kestän
Tuossahan noita on Laakkosella 3kpl myynnissäkin. Nykyisen kuluttajasuojan vallitessa rikkinäisiä ei mikään autoliike uskalla kaupata.
http://www.laakkonen.fi/vaihtoautot.php?make=Volkswagen&model=PASSAT&type=&vehicleid=&bodydesc=Mik%E4 tahansa&fueldesc=Diesel&addrwdesc=Mik%E4 tahansa&modelyearmin=2006&modelyearmax=&mileagemin=200&mileagemax=&askpricemin=&askpricemax=&city=Mik%E4 tahansa&other=Mik%E4 tahansa&adgearbox=1&rows=5&sort_select=make%3Basc&sort_column=make&sort_value=asc&source_page=search_form&target_page=result_form&log=1&page= - vfuyihjklnmv
Myynti-ilmoitukset 200tkm ajetuista TDI/DSGsta kertoo vain taaksejääneet kilometrit, ei sitä mitä niiden aikana on mahdollisesti sattunut. Noiden mainittujen kolmen huoltohistoria olisi tietenkin mielenkiintoista tietää.
- Herkkyysanalyysiä
Tee oma herkkyysanalyysi
http://www.nettiauto.com/
laita hakuehdoksi diesel ja automaatti ja km raja, sen lisäksi vapaa tekstihaku kenttään "uusittu" ja "vaihdettu".
Vertaa autojen määriä mitä haulla löytyy ilman ja em. tekstihaun kera.
Selostuksissa näyttää olevan kaksoismassapyörää, pumppusuuttimia, hiukkasuodatinta ja DSGtä.
Toki kaikki ei niitä kerro, varsinkin jos lienee tuoreena takuuseen vaihdettuna? - 13+2
Kaksoismassa vauhtipyörää menee ainakin näistä 2,0 TDI koneista ja pumppusuuttimia tuosta RS mallista. Tehokkaammassa mallissa eri pumppusuuttimien valmistaja. AInakaan omasta 103 kW dieselistä ei siis vielä ole pumppusuuttimia mennyt, mutta vauhtipyörä kylläkin. DSG on kestänyt kasassa (mittarissa nyt 203tkm), mutta laatikon öljyt kannattaa vaihdella ohjelman mukaisesti 60tkm välein, kustantaa n. 250€/kerta. Eli omalla kokemuksella voin sanoa, että kestää, mutta yksilöitähän nämä. Tällä autolla on tarkoitus itselläni vielä hetki ajella, eli enköhän tuohon sen 300tkm rikki ja mikäli nyt ei totaalisesti leviä sitä ennen! ;)
- reliabilityindex
Onko sen laatikkoöljyn seassa kultahippuja vai mistä moinen järkky hinta ? Meillä olevan auton laatikkoöljyn vaihto maksaa vain murto-osan tuosta.
Vagniikan maailman miehet unohtaa säännöllisesti mainita tämän kustannuserän, mikä kyllä kuuluisi 3v./60.000 ohjelmaan. Samoin myös LL-öljyn lisäämisestä aiheutuneet kulut. - Kestotilaaja
reliabilityindex kirjoitti:
Onko sen laatikkoöljyn seassa kultahippuja vai mistä moinen järkky hinta ? Meillä olevan auton laatikkoöljyn vaihto maksaa vain murto-osan tuosta.
Vagniikan maailman miehet unohtaa säännöllisesti mainita tämän kustannuserän, mikä kyllä kuuluisi 3v./60.000 ohjelmaan. Samoin myös LL-öljyn lisäämisestä aiheutuneet kulut."Vagniikan maailman miehet unohtaa säännöllisesti mainita tämän kustannuserän, mikä kyllä kuuluisi 3v./60.000 ohjelmaan. Samoin myös LL-öljyn lisäämisestä aiheutuneet kulut."
Milloin Tekniikan Maailma (sinulle "Vagniikan maailman") on käyttötestannut 6-vaihteisella DSG-vaihteistolla varustetun Volkswagenin? Vain 6-vaihteisessa DSG:ssä on öljynvaihto 60tkm:n välein. Tai milloin sellainen auto on ollut vertailussa joidenkin muiden kanssa missä huoltokuluja myös olisi verrattu? Vastaan itse: Ei milloinkaan, joten sellaista artikkelia ei ole jossa kustannuserä olisi voitu mainita.
Joka ikisessä käyttötestissä, joka on muuten ainut artikkelisarja missä öljynkulustakin seurataan, on öljynlisäyksien aiheuttamat lisäkulut mainittu jos niitä on ollut.
Vailla pohjaa olevan kommenttisi olisit voinut jättää kirjoittamatta jos joskus lukisit Tekniikan Maailmaa ja ymmärtäisit lukemasi,, etkä vain selailisi kuvia. - 18+5=?
reliabilityindex kirjoitti:
Onko sen laatikkoöljyn seassa kultahippuja vai mistä moinen järkky hinta ? Meillä olevan auton laatikkoöljyn vaihto maksaa vain murto-osan tuosta.
Vagniikan maailman miehet unohtaa säännöllisesti mainita tämän kustannuserän, mikä kyllä kuuluisi 3v./60.000 ohjelmaan. Samoin myös LL-öljyn lisäämisestä aiheutuneet kulut.Öljyä menee laatikkoon 4-5l ja maksaa öljy sen 15-20e/l niin mistä luulet että hinta koostuu?
Ei kukaan pakota sitä vaihtamaan, mutta järkevää on kun myöhemmin voi tulla moninkertaisena kustannuksena (laatikon vaihto) tuo säästö 'takaisin'.
Jos 250e on ongelma sinulle 60tkm välein niin kannattanee miettiä onko varaa autoon laisinkaan. Tuo on kuitenkin pieru 'saharassa' auton kokonaiskustannuksissa.
LL öljykin maksaa halvimmillaan hurjat 6-7e/l - kaatuuko taloutesi siihen jos joudut lisäämään sitä vaikka kolmekin litraa huoltovälillä (itse en ole viimeisimpiin autoihini sitä edes joutunut lisäämään, mutta otetaan nyt suurempi esimerkki jotta olet tyytyväisempi)? Aika tiukoille olet sitten tauloutesi laskenut jos tuo esittää merkittävää ongelma taloudessasi.
Ja vaikka ostaisit sitä marmoritiskiltä kultahipuilla niin silti kyse on kymmenistä euroista, joilla ei ole käytännössä merkitystä autoilun kokonaiskustannuksissa.
Miksi siis edes yrität noilla jotain vääntää?
Itselle merkitsee aika enemmän ja jos joudun autoani käyttämään 3-4krt useammin huollossa niin se tulee 'kalliiksi' se hukattu aika.
Hukattua aikaa kun ei saa rahallakaan takaisin.
- llllllllllllllllllll
Ahtimet (gt1646 gt1749) ei kestä myöshään 2-litraisissa dieseleissä. Ja öljypumpun käyttöakseleissa/rattaissa tms. on jotain hämminkiä tietyn ikäisissä ja moottorikoodin moottoreissa. Paskaa laatua, monella tutulla isoja ja kalliita ongelmia, jossa ei auta merkkiliikkeen surkea osaaminen ja vittumainen asenne. Välttäkää jos voitte.
- osssss
Autolehdet kirjoittaa samoista ongelmista.Kannattaa varmaan 2.0tdi jättää hankkimatta.Lienee tällä moottorilla varustetut on vaikea myydä eteenpäin?
- ..
Nettiautossa oli viimekeväänä myynnissä yksi jolla oli ajettu jo 460 tkm. Se oli touran ja oli ollut ensimmäiset 300 tkm taksina ja siitä eteenpäin sillä oli sahattu suomea edestakaisin.
- taksari-tane
Taksissa jo kolmas Passat 2,0 tdi/dsg. Tällä ajettu nyt n.70 tkm, kahdella edeltäjällä ajettiin n.250 tkm kummallakin, eipähän noissa mitään mainittavampaa ongelmaa ollut. Mutta DSG;hen kannattaa vaihdattaa öljyt valmistajan huolto-ohjelman mukaisestai, olen kuullut tolpalla dsg-askien ongelmista, mutta johtuneet yleensä huoltojen laiminlöinneistä.
- kestää ja kulkee!
Meillä perheessä ollut useita tdi-vageja ja kestävät, ei mitään ongelmia koneissakaan. Varmasti tuolla miljoonankin raja menee rikki kun huollot tehdään. Ja tdi kulkee ja vääntää niin että bensakuskit ihmettelevät käytännön tehokkuutta.
eGetin - dokulamppu
uskotko itseäsi vai, siinäåä kysymys? Melko turha aloitus.
- dokulamppu??
Taas on volkkari vihaaja käynyt lyhyenajan sisällä kiertämässä kaikki volkkari palstat kirjoittelemassa mitä erinäisimmistä ongelmista!!
Ei voi ymmärtää tuollaista kaveria??? Mahtaako siellä olla pahojakin ongelmia kyseistä automerkkiä kohtaan??
Pitäiskö laittaa se karvalakki päähän kun alkaa kylmenemään ettei hyydy pakkasella??? hahahahahahahahaaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760