Rantatie vai Mariankatu

Ahkerasti autoileva

Lovarissa lukija ihmetteli, miksi Mariankatua ajetaan vaikka Rantatie hänen mielestään parempi vaihtoehto.

- Rantatien hidastetöyssy on satavarmasti yksi tekijä.

- Rantatien kautta kaupunkiin mentäessä Rantatie tekee lopussa lenkin, mikä pidentää absoluuttistakin pituutta , mutta ennen kaikkea ihmisestä tuntuu sen pidentyvän paljon enemmän.

- Rantatien eteläpään nopeusrajoitus 30 km/h on erittäin epäonnistunut ja perseestä. Ainoat, jotka ajavat kyseistä nopeutta, ovat ne tädit joilla ns viimeinen väri päässä. Kun ajat tuollaisen perässä ja on mahdollista oikaista ohi Mariankadun kautta niin käytän mahdollisuuden.

- Kaupungista tultaessa tie jatkuu suorana Mariankatua pitkin

- Voi ajella kivojen talojen keskellä

Rantatien 30 km/h tulee rajoittaa paljon lyhyemmälle pätkälle rantaravintoloiden kohdalle ja sen tulee olla voimassa vain kesällä sesonkiaikaan. Kaahareita ei hillitse se jos nopeusrajoitus on 30 40 tai 50.

7

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ahkerasti pyöräilevä

      Onhan asiallinen kannanotto. Kaikki tämä pitää paikkaansa.
      Että jotkut aikoinaan alensivat Rantatien nopeutta 30:neen. Se on sitä politiikkaa ja kaverihenkeä. Rajoitus ei hillitse nuoria jotka aamuyöstä vetävät kilpaa.
      Toinen poliitikkojen kusinen päätös: pyörätie liikuntahallista Tullisillalle. Laivasillan jälkeen ei saa pyöräillä 100 metrin matkalla, vaan on siirryttävä Rantatien pyörätielle minkä ylitykseen ei ole edes suojatietä. 100 metrin jälkeen voi siirtyä taas pyörätielle. Löytyykö tälle selitys?

    • anklia

      mä kurvaan aina mariankadun kautta vaikk on soratie. vituttaa tuo töyssy ja nopeusrajoitus.

    • 70000km/vuosi

      Huonosti mietitty tai toteutettu rajoitus aiheuttaa vaan haittaa ja ruokkii huonoa ajokulttuuria. Riittävän usein kun hidastaa tarpeettoman tietyö-rajoituksen takia tai ylivarovaisen nopeusrajoituksen takia niin sitten kun oikeasti aiheellinen rajoitus, niin ihmiset eivät huomio sitä.

    • Paikallinen 1

      Joskus vaan on mukava ajaa mariankatua.. katsella miten on muuttunut ympäristö.. liikenteeseen on takuulla vaikuttanut kun ihmiset haluaa katsella miten rakennustyöt edistyy mariankadulla... uusi talo schillmarkin puiston vieressä ja Liisantalon kunnostus... ja nyt sekin halutaan kieltää?? liikaa liikennettä matiankadulla??? Hitto minäkin olen syntyjäni lovisalainen.. ja haluan todella ajaa eri reittejä... Miksi tuollaisesta asiasta joku viitsii edes valittaa???
      Minun ratkaisu asiaan on että jos tämä kyseinen henkilö ei halua liikennettä talonsa lähelle.. voi ihan vapaasti muuttaa maalle.. jonnekin mihin tie loppuu.. joku kujan pää.. ei tule liikennettä vahingossa sinne!!j
      Ja jos hän on tietämättä muuttanut paikkaan missä muitakin liikkuu... niin voivoi...otan osaa.. olisi pitänyt tutkia ennakkoon että Loviisassakin on elämää.. ja liikkuvia ihmisiä!!!

    • Manifestaatio

      Töyssy on ihan ok, mutta nopeustajoitus hanurista, Kuka idiootti senkin on keksinyt?

      • Saaniemi

        Ymmärsin että Hannu B... Helsingistä muuttaneiden toivomuksesta, ja edellinen tekninen lautakunta on sen hyväksynyt kun perusteet olivat niin hyvät.
        Eihän maaseudun rauhaa ole jos saa ajaa viittäkymppiä kaupungin leveämmällä kadulla missä on kävelytiet erotettuna molemmilla puolilla.
        Hölmöläisten homma.


      • skooda
        Saaniemi kirjoitti:

        Ymmärsin että Hannu B... Helsingistä muuttaneiden toivomuksesta, ja edellinen tekninen lautakunta on sen hyväksynyt kun perusteet olivat niin hyvät.
        Eihän maaseudun rauhaa ole jos saa ajaa viittäkymppiä kaupungin leveämmällä kadulla missä on kävelytiet erotettuna molemmilla puolilla.
        Hölmöläisten homma.

        Höhliä koko porukka. Minä ajan kuningattarenkatua suolatorille 80 km/t. Siellä ei kukaan koskaan mittaa nopeutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe