Mutta kun se on perheenjäsen, niin se on..
Joku joskus on kysynyt, mitä koiran hankinta ja sen pitäminen maksaa ja että kykeneekö siihen vähällä rahalla, vaikkapa opiskelija. Minä valaisen omaa kokemustani.. Hankin pennun muutama kk sitten. Se on ihana ja mahtava koira, kaikki rakastamme sitä jo... Mutta voi vihtana, niitä kuluja.. Nappulaa saa halvalla ison pussin, kun syö eläinkaupan muonaa. Mutta koiranmakkarat tulevatkin kalliiksi, jos niitä antaa. Nyt lähdemme ulkomaille viikoksi. Koiran hoito 200eur ja sanoinko muuten kerran vuodessa annettavista rokotuksista, ne ovat 60 euroa plk kuluineen. Lelut, sänky..
Satasia on jo mennyt, enkä ole laskenut koiran hintaa siihen mukaan, joka ei ollut kuin alle kaksi sataa, kun se on kahden rodun sekoitus. Puruluut, madotukset....yms.
Tuli ripuli, ripulilääke on 15 euroa.. Punkkipanta tai punkki lääke n. 25 eur.. Näitähän riittää koko ajan. Voi tulla nenäpunkki, siihen lääkäri ja lääke, n.100eur.. Pannat, hihnat, valjaat..yms.
Kyllä näyttää siltä, että jos olisin opiskelija, olisin vararikossa. Kannattaa miettiä, ennen kuin koiran ottaa. Niitä saa vaikka ilmaiseksi, mutta pito ei välttämättä ilmaista olekaan, eikä olekaan.
Koira maksaa maltaita,
1
66
Vastaukset
- hh
Se on ihan miten itse haluaa maksaa. Mulla kuluu 40kg koiraan n. 60€/kk vaikka syö nappulan rinnalla myös päivittäin raakaa lihaa sekä luita. Niin kovaa ripulia ei ole meillä tai tutuilla koirilla koskaan ollut etteikö olisi ihan riisipaaston avulla mennyt nopsaan ohi. Ruokaa tilaan netistä ja haen Kennelrehusta/Vauhtiraksusta isomman satsin kerralla. Marketissa ja eläinkaupassa hinnat samoin tein kolmanneksen suuremmat verrattuna siihen mitä nyt ruoasta maksan.
Hihnat, pannat ja lelut maksaneet viimeisen vuoden aikana vajaan satasen, suurin osa käytettynä (mm. koiraportti, häkki autoon). Tavaraa saa puoli-ilmaiseksi jos ostaa käytettynä. Ja ihan uudenveroisia noi kaikki olleet.
Ja olen opiskelija. Koira myös päätynyt kerran yllättäen leikkauspöydälle ja sinne meni 500€. Mutta vararikossa en kuitenkaan ole, vaikkei tilillä paljoa ylimääräistä olekkaan. Mutta vaikka en rahassa ui ja tulot on pienet, niin ei tämä koiranpito kyllä kallistakaan ole. Päinvastoin. Ja vakuutuskin on sen 90€ vuodessa, joka korvaa hoitokuluista osan jos jotain yllättävää koiran kanssa sattuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475375Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612136Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181770Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381723- 171505
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301437Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4130081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771068Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se207917