Ague de Paun ja Capelasin ravintolat/palvelut

Jäkemies

Onko näissä kahdessa kylässä minkä verran ravintoloita, kauppoja tai muita palveluita. Suunnittelemme matkaa Azoreille ja olemme kovasti pohtineet, käykö elämä liian tylsäksi näissä pienemmissä kylissä. Auton vuokraamme joka tapauksessa ainakin muutamaksi päiväksi.

Lähinnä siis kiinnostaa se, että pitääkö/kannattaako näistä otsikon kylistä lähteä joka ilta Ponta Delgadaan syömään vai onko niissä omaa tarjontaa? Kulkevatko julkiset jommasta kummasta paremmin/edullisemmin? Kumpi noista kylistä on muuten mukavampi? Vai onko Ponta Delgada paras vaihtoehto?

2

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meijaleena

      ei varmasti käy.
      mitä kerkesin huomaamaan Aqua de Pausta ja Capelasisita ohi ajaessa, että aika viehättäviä olivat.
      ensi kesänä niihinkin tulee tutustuttua paremmin.
      Mut minusta tuntuu ettei kauheasti kannata kysellä etukäteen, paras tapa on mennä ja löytää itse.
      Se voi olla parempaa kuin mitä kukaan osasi suositella.
      Ainakin meille kävi niin Furnasissa, löysimme ruokapaikan jonka ruoka maksoi 7 euroa ja oli aivan taivaallista..

    • Sekä Capelasista että Água de Pausta saa matkailija lähtökohtaisesti kaiken tarpeellisen yhden viikon aikana. Molemmat ovat vanhoja asutuskeskuksia São Miguelilla, Água de Pau sai perusamisasiakirjansa kuninkaalta vuonna 1515, Capelas 1592. Molemmissa on muutama ravintola, Capelasissa kauppoja on enemmän ja ne ovat isompia. Matkailijat Água de Paussa majoitetaan luonnonkauniille Calouran niemimalle, jolla sijaitsevista hotelleista Água de Paun keskustaan linee kävelymatkaa 1-1,5 km. Maasto on mäkistä. Calouran ainoa ravintola lienee Caloura Hotel Resortissa. Água de Paun ravintoloista mainittakoon Restaurante Milénio ja José Vitor Cabral, joista ei minulle ole kummastakaan omakohtaista kokemusta. Capelasissa ravintoloita on mm. o Emigrante. Solar do Conde, 4 Plátanos (Santo Antóniossa) ja hotelli Vale de Navion ravintola. Hispania jakaa matkailijoilleen ravintola. ym. tietoa sekä Capelasista että Água de Pausta.

      Capelasiin kulkee iltabusseja, Água de Pauhin ei. Molempiin menee ja tulee päiväsaikaan busseja ihan mukavasti. Molemmat ovat luonnollisesti pikkupaikkoja. Capelasin keskusta on suurempi ja vilkkaampi kuin Água de Paun. Caloura paikkana on taas huomattavasti kauniimpi kuin Capelas. Água de Pauta lähin suurempi ravintolavalikoima on Lagoan kunnan keskustassa, jonne Calourasta on matkaa noin 8 km. Taksilla se maksanee saman verran euroja kuin matka on kilometreissä.

      Summa summarum: Água de Pau, etenkin Caloura ja Capelas ovat melko erilaisia. Capelas on vilkkaampi, Água de Pauhin kuuluva Caloura taas kauniimpi ja itse Água de Pau hiljaisempi kuin Capelas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5122
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4221
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3609
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2719
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1909
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      111
      1725
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe