Soittelin pankkiin kun halusin tietää onko mahdollista saada lyhennysvapaata ok-talon lainoihin. En tarvitse itse, mutta kun vuokralaisten kanssa on ollut siitäkin vääntöä. Henkilökohtainen pankkineuvoja kysyi vain kuinka pitkäksi aikaa ajattelit. Vastasin, että vuosi pitäisi saada. Sanoi helpoiten asian hoituvan netissä pankin sivuilla. Molempien pitää anoa kun laina on muijankin nimissä ja sana anoa tarkoittaa, että 99% homma sillä selvä. Eli onnistuu tarvittaessa. Mites vuokra? Voiko sen maksun keskeyttää vuodeksi sanomalla, että jos vaikka sitten vuoden päästä kattellaan? Jos haluaisi vaikka pitää töistä(jos on) sapattivuoden. Tai ostaa halvalla 1,5% korolla jotakin, auton tai muuten vain lomailla. Olemme etuoikeutettuja me velkaisetkin ok-asukkaat.
Lyhennysvapaata.
6
145
Vastaukset
- Pankin täti
Ottakaa hyvät ihmiset sitä lyhennysvapaata. Pankillehan vuoden lyhennysvapaa tarkoittaa sitä, että asiakas maksaa vuoden verran ylimääräisiä korkoja.
Ja näillä koroilla noin tekee ihan mieluusti. PIstää lyhennyksiin normaalisti menevät rahat vaikka johonkin suhteellisen varmaan sijoitukseen, ottaa jonkun 5% voittoa ja jos korot nousevat, tekee niillä rahoilla vaikka ylimääräisen lyhennyksen.
Liian vaikeaa matematiikkaa, vai onko 5% tuottoon vaadittu riski liikaa tuhnun lompakolle / pollalle? :)- Mistäs tiedät
The_Rat kirjoitti:
Ja näillä koroilla noin tekee ihan mieluusti. PIstää lyhennyksiin normaalisti menevät rahat vaikka johonkin suhteellisen varmaan sijoitukseen, ottaa jonkun 5% voittoa ja jos korot nousevat, tekee niillä rahoilla vaikka ylimääräisen lyhennyksen.
Liian vaikeaa matematiikkaa, vai onko 5% tuottoon vaadittu riski liikaa tuhnun lompakolle / pollalle? :)millaista korkoa vastaavasti maksat sitten aikanaan sen vuoden verran pidempään, lyhennysten kera ? Rätti olkoon hiljaa muiden pollista.
Mistäs tiedät kirjoitti:
millaista korkoa vastaavasti maksat sitten aikanaan sen vuoden verran pidempään, lyhennysten kera ? Rätti olkoon hiljaa muiden pollista.
Kokeilepa lukea uudestaan.
Vastataan nyt kuitenkin, kun ei tunnu avautuvan: maksaisin pienempää korkoa kuin tekemättä tuota. Tietysti.
Tai vaihtoehtoisesit voisin lyhentää laina-aikaa hieman yli vuodella.
Ihan miten vaan.
- Älä pelaa kodillasi
Aina löytyy näitä henkseleiden paukuttelijoita jotka pitävät nopeaa velan maksua huonona vaihtoehtona. Heidän mukaansa on parempi pitää asuntovelkaa ja sijoittaa tuloista yli jäävät rahat tuottavasti, paremmalla korolla kuin lainan korko. Muistakaa hyvät ihmiset että riskitöntä sijoitusta ei ole. Tässä ilmainen arvokas neuvo: maksa ensin asuntosi velka. Ala sitten sijoittelemaan. Älä laita kotiasi vakuudeksi. Itse tein näin. Tylsää ja tyhmää? Mielestäni järkevää ja mieltä rauhoittavaa.
- Pyy pidoissa
Oikein teit. Parempi pyy pivossa kuin kariutuneet haaveet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974309Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293243No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351358
- 10979
- 141958
- 6904
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12842Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11780