Eli isämme aviopuoliso kuoli jo 25 vuotta sitten, hänellä ei omia lapsia, joten isämme peri hänet silloin. Perinnön suuruus noin 100 000 markkaa. Nyt isämme kuoli ja suunnittelemme perunkirjoituksen tekemistä. Isän kuolinpesän arvo on noin. 380 000 euroa. Paljonko isän pesästä kuuluu tuon ensin kuolleen puolison toissijaisille perillisille?
Mitä toissijaisille perillisille kuluu pesästä?
kjhgf
6182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
>>Paljonko isän pesästä kuuluu tuon ensin kuolleen puolison toissijaisille perillisille?
Lisäys:
Mahdollinen avioehto muuttaa jakosuhdetta.
PK 3:2.1
"Jos ensiksi kuolleen puolison kuollessa puolisoilla tai toisella heistä oli sellaista omaisuutta, johon toisella ei ollut avio-oikeutta, tai ensiksi kuolleen puolison jäämistö muusta syystä oli suurempi tai pienempi kuin puolet puolisoiden omaisuudesta, on jäämistön eloonjääneen puolison kuollessa katsottava vastaavan yhtä suurta osaa tämän pesästä."
Kiitos tästä tiedosta. Aikanaan isän ja hänen puolisonsa omaisuus on ollut melko samansuuruinen, muistelisin että jossain paperissa (äitipuolen perunkirja?) isän omaisuus olisi ollut 150 000 markan luokkaa. Isän omaisuus on siis kertynyt myöhemmin oman palkan ja omilta vanhemmiltaan saaduista pienistä perinnöistä.
Eli jos oikein ymmärsin niin lähtökohta jakoon voisi olla seuraava: äitipuolen omaisuus n. 17 000e isän omaisuus äitipuolen kuolinhetkellä 25 000e= 42 000e
Tämä siis puoliksi, eli: 42 000e/2= 21 000 äitipuolen toissijaisille isämme pesästä.
Ei aivan noin. Kerronpa esimerkin "vaurastumisesta".
Ostin asunnon v. 1982 hintaan 182.000 mk. Tein remontin, jolloin koko hankintahinta oli n. 220.000 mk. Nyt saisin myydessäni samasta asunnosta n. 250.000 euroa.
Asunnon arvo on "noussut" 220.000 markasta 1.500.000 markkaan. Mutta onko vaurastumiseni tältä osin tapahtunut perinnön, testamentin tai lahjan kautta taikka ansiotoimintani ansiosta? Ei ole.
Lähtökohta siten isäsi kohdalla on, että pesän (nyky)arvosta vähennetään hänen saamansa perinnöt sekä hänen ansioillaan hankkimansa omaisuus (jotka tulevat isän perillisten hyväksi), ja loppuosa on sitä, mikä menee pääsäännön mukaan eli puoliksi.
Tilannetta tietysti vaikea ulkopuolisen arvioida, kun en osaa heti kaikkia tietoja kertoa. Mutta itse olen nyt melko varma siitä, että tuon laskemani pohjalta aletaan jakoa tehdä. Isäni omaisuus kun koostuu pääasiassa omakotitalosta jonka hän osti 15 vuotta sitten, eli 10 vuotta puolison kuoleman jälkeen. Pesämunana tähän taloon hän laittoin äitinsä perinnön ja loput maksoi vuosien aikana palkkatuloistaan. Muuta merkittävää omaisuutta rantatontti minkä hän osti muutama vuosi sitten, mitään rakennuksia tuolla tontilla ei ole. Nuo puolison perintörahat meni hänen kuolemansa jälkeen melko nopeasti, isälleni kun maistui juoma silloin muutaman vuoden ajan ja lisäksi hän oli työttömänä pari vuotta. Myöhemmin hän onneksi ryhdistäytyi ja palasi työelämään. Meillä on siis aika vahva näyttö siitä ettei isäni kuolinpesä sisällä mitään kauan sitten kuollen puolison tai tuon aikaisella omaisuudella hankittua, vaan kaikki on hankittu/ansaittu myöhemmin.
Puolet.