Haaveena uusi kamera

Lotta-Irina

ja olisi joitakin kysymyksiä joihin toivoisin löytäväni vastauksia.
Eli mun suuri haaveni ois saada otettua onnistuneita kuvia maisemista yöllä päivällä aamulla. Lapsista ja erllaisista tilaisuuksista niin ulkona kuin sisälläkin.
Mulla on tuollainen ixus käytössä ja sillä saan usein tosi epätarkkoja kuvia ja sumeita ja heilahtaneita. Voi tietty olla etten osaa tuota kunnolla käyttää. Ja varsinkin zoomaa niin tulee tosi epätarkkoja ja onnettomia kuvia. Atistien keikoilta tulee saatua aikast huonoja kuvia.

Jotain järjestelmäkameraa oon harkinnut mutta taitaa olla mulle liian vaikea.

Tuollaista Canon EOS 550D KIT kameraa hieman kattelin.
Noita PowerShot kameroitakin tuossa tutkailin. Millaisia ne on niin kuin käytännössä? Saako niillä zoomattua kohteen miten hyvin lähelle. Tärähtääkö kuvat jos zoomaa lähelle.

8

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos nuo kuvausaikomuksesi pitävät niin suosittelen järkkäriä, onko tuo Canon paras tuohon en osaa sanoa mutta Nikonin puolelta parhaita olisi D700 täyskenno jonka ISO arvot yltävät todella ylös. Hämärässäkin saa kuvia ilman salamaa. Toinen vaihtoehto olisi D7000 joka on muutoin monipuolisempi vaan ei ihan niin herkällä kennolla varustettu kroppirunko.

      Kun tutkit asiaa niin varmasti Canonilta löytyy sopiva järkkäri sinulle ja sen jälkeen pääsemme todelliseen kina-aiheeseen eli millaisia objektiiveja.

    • Mikä Ixus sinulla on nyt? Oletko opetellut käyttämään sitä oikein? Osaatko esimerkiksi käyttää "lapset ja lemmikit" -ohjelmaa. Osaatko määrittää tarkennuspisteen ja käyttää tarkennuslukitusta? Järkkäri sinänsä ei ole mikään ratkaisu ongelmiin, jos sitä ei osaa käyttää.

      Tiedät kai, että tuollaisissa konserteissa ei välttämättä saa kuvata järkkärillä. Osassa Powershoteja on pitkä zoom, esimerkiksi SX220:ssa tai SX30:ssa. Tärähtäminen on pitkälle kiinni kuvaajasta.

    • räpsfilmaten

      suosittelen itse canon eos 500d:tä perus kittinä tai sitä lisäksi hankittuna parempi objektiivi, 550d on hinnaltaan "amatööri harrastajalle" suht kallis ainakin uutena ja 500d saa aikas edullisesti ja sillä pärjää loistavasti kun opettelee käyttämään oikein tilanteen mukaan!

      tuosta linkkiä 500d perun kitillä kuvattuihin kuviin =)

      http://www.youtube.com/watch?v=Jl4YMEw_Z2c&NR=1

    • Tuo juutuupi esittää ainakin minun monitoorillani kuvat aika pienenä joten niiden laadusta ei paljoakaan pysty sanomaan.

      • ggfd6565hfhgfhgf

        laita 1080p HD:lle niin näkyy vähän paremmin, vaikka ei sittenkään tietenkän lähellä originaalikokoa.


    • räps-räps

      itsellä kuvat näkyy isoina kuten kaikki muutkin ytuben esitykset, ei liene kuvaajassa tai kamerassa vika =D

      • Saahan sen vaikka koko ruudun kokoiseksi mutta terävyys häipyy kuvista. Lienevät lähetetyt sinne jossain muussa muodossa kuin 1080 HD:nä. Kuvat kannattaa laittaa kuville tarkoitettuun kansioon sen kokoisina kuin ne haluaa esittää.


      • ggfd6565hfhgfhgf
        nikon_d90 kirjoitti:

        Saahan sen vaikka koko ruudun kokoiseksi mutta terävyys häipyy kuvista. Lienevät lähetetyt sinne jossain muussa muodossa kuin 1080 HD:nä. Kuvat kannattaa laittaa kuville tarkoitettuun kansioon sen kokoisina kuin ne haluaa esittää.

        juuri niin. youtube tekee aika raakaa prosessointia videoille ja sitähän nuo diaesityksetkin on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe