Hailuodon sääksikamera

Oletteko muistaneet seurata?
Siellä on nyt 4 poikasta pesässä!
14995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Yksinäiseltä näyttää pesässä olija. :)

Äänestä

Eilen näin kun yksi mönki emon siiven suojasta ---mutta sillonhan jo kohta oli nukkumaanmenon aika --emo koitti saada poikasta siivensuojaan takasin .
Pikkunen oli palleroinen.

Äänestä
  • Onkohan Janakkalan kamera sulkeutunut? Näyttää ainakin minulle vanhaa kuvaa, joka ei muutu miksikään.

    Äänestä

Marjaniemessä kovin kylmää sateessa emosääksellä poikasia suojaten.

Seilissä on ollut kuivempaa.

Nyt kertoivat, että Janakkalan poikaset kuilivat kylmyyteen emosääksen loukkaannuttua.

Elämä on.

Äänestä
  • Aukesi vahingosa tämä saitti. Ennen kuin menen muualle, kerron, että kamera toimii taas. Sääksi ei ole vielä tullut. Pesä kuulemma oli pudonnut talvella, ja nyt se on nostettu takaisin. Varmaan linnuilla on iso työ kunnostaa se mieleisekseen.

    Toivottavasti muistan seurata!

    Äänestä

Päivittäin muistan tarkkailla.
Saapas nähdä, ketkä sen asuttavat tänä kesänä.
Toivottavasti sama pari, kuin viime kesänä.
Ei enää montaa viikkoa ole, kun asunnonvuokraajat saapuvat pesää katsastamaan.

Nyt ruutu näyttää vain Luodon pimeyttä, mutta aamun koitettua on taas näkymä lumeen ja korkealla sijaitsevaan pesään.
Kuvakulma on uusi, pesää katsellaan korkeammalta, kuin ennen.
130 maata on, joista pesää on tarkasteltu.

http://kotinetti.suomi.net/saaksi/index.php

Äänestä

Tosi hyvä keksintö nämä luontokamerat, pääsee seuraamaan uljaita lintuja kuka tahansa ja ilman kiikaria vielä.
Seilin kotkakameraakin olen aina seurannut. Linnut tuntuu ihan tutulta, niillehän on nimiäkin annettu.
Telkkarin luonto ohjelmiakin seuraan, maailma on ihmeitä täynnä.

Äänestä

Tätä Wep-kamera linkkiä olen seurannut monta vuotta.
Mikääsvuosi se oli kun yhdellä poikasista oli jalka vaiva ,mutta sekin pääsi siivilleen ,kunse aika tuli.

Äänestä

Mitenkä tuo Hailuodon pesä on noin kova, pelkkää risua ? Johan ne munat särkyy ja paleltuu siinä, vai tuoko ne emot itse pehmikkeet ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Makriina ek kirjoitti:

Oletteko muistaneet seurata?
Siellä on nyt 4 poikasta pesässä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu