Meillä on marraskuussa lennot Phuketin lentokentälle. Matkassa on kaksi 30 ihmistä, heidän alle 2-vuotiaat lapset ja 60-kymppiset isovanhemmat. Haluaisimme löytyy muualta kuin Phuketin alueelta suht helppojen ja halpojen kulkuyhteyksien päästä viikko viikko -yhdistelmämatkan.
Ajattelimme ensin mennä vain Ao Nangiin, mutta enemmän lueskeltuani sieltä täytyy kuitenkin hieman liikaa käyttää pitkähäntäveneitä. Yksi viikko siellä silti voisi mahdollisesti olla ja mennä osana päivistä muille saarille. Toisena vaihtoehtona olisi Koh Lantan alue ja siellä Klong Dao beach. Täällä olisi sitten hakusessa enemmän sellainen paikka, jossa ei tarvitse lähteä kauemmas seikkailemaan vaan hotellin rannallakin voisi viettää aikaa.
Onko Ao Nang-Koh Lanta järkevä yhdistelmä kuljetuksien kannalta? Varmaan pitäisi joku minivan vuokrata, mutta mistä? Hotellista, johon on menossa vai vasta lentokentältä? Kannattaako Ao Nangista siirtyä veneellä Koh Lantaan? Entä miten taas Koh Lantalta Phuketin lentokentältä? Tämä siirtyminen taitaa olla jo ajallisestikin pitkähkö? Millaisissa hinnoissa kuljetus kuudelta henkilöltä on?
Kaikkia ehdotuksia otetaan vastaan (paitsi Phuketin alueella pysyminen). Haussa on aurinkoa, hyvää ruokaa ja aktiviteetteja. Baareja ei tarvita oikeastaan ollenkaan, mutta edullisia hyviä ravintoloita sitäkin enemmän.
Yhdistelmä Krabin alueella lapsien kanssa?
8
225
Vastaukset
- SARHESA
Jos kerran menette Phuketin lentokentälle niin mitäs jos menisitte ensiksi viikoksi Aonangiin ja toiseksi viikoksi Khao Lakiin?Khao Lakista ei sitten enää pitkä matka olekaan lentokentälle kun on poislähdön aika.
- puuhk
Tuollainen vaihtoehto ei olekaan tullut mieleen. Millainen Khao Lak on verrattuna Koh Lantaan. Onko siellä mahdollista löytää edullisia, mutta hyvälaatuisia bungalow-tyyppisiä vaihtoehtoja suoraan rannalla? Miten ravintolat ja rantojen sopivuus lapsien kanssa uimiseen?
- nouguud
Ao nangissa ei tee yhtään mitään. Ai niin onhan siellä se mäkkäri.
- SARHESA
Eipä ole vielä tullu käytyä mutta joulukuussa ollaan menossa yhdistelmälle khao lak-aonang.Ranta pitäis khao lakissa olla ainakin hyvä ja kyllä sen tyyppistä majoitustakin pitäisi löytyä.Meidän reissu finnmatkojen kautta ja hotellina Khao Lakissa Khao Lak Seaview.Ei muuta kuin selailemaan sopivia hotelleja netistä!Joku viisaampi kuka on käynyt voisi varmaan jotain paikasta kertoa.
- good vibes
Lanta on ihan jees kun välttelee ekat rysärannat sataman läheisyydessä.
- puuhk
Tänään on jonkun verran taas suunnitelmat edenneet. Menemme varmaan ensin viikoksi edulliseen rantahotelliin Khao Lakiin ja myöhemmin etsimme paremman hotellin jostain Krabin kohteesta.
Miehen veli oli viime vuonna Ao Nangissa ja oli ihan tyytyväinen paikkaan. Siellä olisi tarkoitus mennä veneillä seikkailemaan muille saarille ja viidakkoon yms. Khao Lak olisi sitten taas enemmän sellainen paikallaan pysymisen paikka ja oltaisiin vaan. Mutta edelleen otan mielelläni vastaan vaihtoehtoja Ao Nangille. Sinne oltaisiin siis siirtymässä Khao Lakilta ja pois lähdetään Phuketin kentältä. - Krabin kävijä
Krabilla Koh Lanta hyvä, Ao Nang minusta hyvä sekin, vaikka rysäksi haukkuvatkin. Khanom olisi rauhallinen paikka, mutta matka vähän pidempi ja sellainen "alkukantainen".
Kysy täältä yhdistelmää:
http://www.aonangbookingcenter.com/Hotel_Promotion_Update.html
Saat hyvän palvelun ja parhaan hinnan, kuljetukset, retket jne. kaikki järjestyy. Suosittelen. Jos käytät yhteydenotossa ref-koodia "THINX" voit saada vielä vähän rabattia. - asenne Naimaaseen
Kun on niin täynnä Naimaan pillulaakson huoria, nimittelee muitakin sivullisia ihmisiä huoriksi, vaikkei edes tunne heitä. Ja kehtaa vielä lainata omia lääkkeitäänkin muille vaikka tarvitsisi tuplakuurit itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413928Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3573048Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt141978Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101685Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41129- 71974
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar42889Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23831- 70818
- 44794