Stressiä tyhjästä kalenterista?

*Outolintu*

Onkohan muita kaltaisiani, joita tekemättömyys ahdistaa? Kun opiskelut päättyvät tai lomat alkavat ja aikaa jäisi tuhlattavaksi, alkaa tyhjät tunnit ottaa päähän. Itselleni on käynyt jo toisen kerran niin, että keskittymiskyky alkaa pikkuhiljaa heiketä, kun ei ole jotakin, mikä kannattelee päivästä toiseen. Päivät alkaa lipua ohi ilman, että jokin tuntuisi merkitykselliseltä. Itse huomaan, että ajatukset alkaa juosta rauhattomasti ja syntyy sellainen teennäinen kiire, ettei muka ehtisi keskittyä kunnolla mihinkään. Kirjoitettaessa voi jäädä sanoja huomaamatta pois ja liikenteessä huomaa tehneensä tyhmiä virheitä. Kerran tulin koulupsykologin kanssa keskustelleeksi aiheesta ja hänen mielestään tulisi vain yrittää rauhoittua, vetää henkeä ja keskittyä täysillä siihen, mitä ikinä onkaan tekemässä.

Onkohan muilla vastaavia tilanteita ja kuinka te olette tilanteen käsitelleet?

P.s huomasin jo yhden sanan unohtuneen tekstistä...

2

165

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohtalotoveri

      Kyllä voi kyllä.

      Loma tuntuu stressaavan mua enemmän kuin opiskelu. Pahinta on että viimeset 2kk oon vaan odotellu tätä kesälomaa et stressi vähenis.
      Mun kaikki kaverit on kesätöissä ja jos satunnaisesti näänki niitä, vaikka kerran viikossa, ni 6 päivää viikossa mulla näyttää vielä tyhjää täynnä ja päivät kuluu suurinpiirtein dataillessa ja siivotessa ja oikein viitseliäänä päivänä teen vaikka puolen tunnin lenkin.
      Samaan aikaan tuntuu ettei mulla mitenkään riitä aika kaikkeen siihen mitä pitäis ehtii kesän aikana tehä! Lukee syksyn kirjotuksiin, nähä kavereita sillon ku niillä kans ois aikaa, mökilläki pitäs ehtiä muutama päivä lojua, pitäis käydä rannalla ja ruskettua, ja opiskella vielä vähän enemmän. Ja rahanpuute on ainainen ongelma ku töitä ei saanu, vanhemmat kyllä antaa aina rahaa ku sitä pyydän mutta kun en kehtaa sitä koko ajan pyytääkään.
      En vaan voi odottaa että ens vuos on ohi, oon aina ollu ns. motivoitunu opiskelija ja hyvä koulussa ja tavotteena yliopistoon, mut ens vuoden jälkeen mä kyl niin pidän vaan välivuoden ja tuuletan itteäni, ja tienaan tietysti rahaa.
      En vaan malta odottaa.

    • hhh11

      Mikä ihme toi on.. Mua stressaa, jos ei ole mitään tekemistä tai kun koulu loppuu. Ite hain tietenki töihin kesäks, ois se lomakin ihanaa. Ite kyl keksisin kasapäin tekemistä, mutta mitäs teet ajalla ellei ole rahaa, kun kaikki maksaa, eli näin ainooks vaihtoehdoks mennä töihin. Ja onneks pääsinkin hyvin hyväpalkkaseen työhön. Nyt sitten väsyttää eikä oo koskaan tarpeeks vapaata... Kaikki voi stressata. Koita vie hakee töitä tai keksi erinäköstä hommaa jokapäivälle. Vaikka vaan ulkoilua siivousta yms.. kyl sitä keksii lopulta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 67
      1315
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe