Minne kalat kun ei voi pitää??

Mieluummin hengissä-

Olen miettinyt minne ihmiset joiden jostain syystä täytyy luopua akvaariosta saavat kalat annettua, itselläni on akvaario ja jos se menisi rikki en voisi hankkia uutta, enkä pystyisi tappamaan kalojani, niihinkin kuitenkiin tykästyy lujaakin.

Miten ihmiset jotka luopuvat akvaarion pidosta saavat kalansa hengissä, kaikki eläinkaupat eivät ota niitä vastaan, tai jos jää kuolinpesä jossa on akvaario eikä sille löydy ottajaa/hoitajaa..

Olisi hienoa jos jossain olisi paikka minne kalat voisi antaa elämään, ajatellaan vaikka jokin botanian tyyppinen paikka jossa kasvatetaan erilaisia kasveja jotka vaativat erilaisen ilmaston, siellä on jo perhosia sekä papukaijoja, ihana olisi jos joku vastaava paikka missä on muutenkin katseltavaa rakentaisi suuren akvaarion kaiken keskelle jossa olisi kaloille tehtynä luonnollinen ympäristö ja tilaa olisi todella reilusti, tällaiseen paikkaan voisi antaa kalansa elämään rauhallista elämää muiden sinne annetuiden kalojen kanssa, tilaakin olisi niin paljon että mahtuisi erilaiset lajit olemaan rauhassa siellä.

Itse näkisin että tuollainen suuri akvaario olisi osin vetonaula muiden ohella, olisi kaunista katseltavaa kun erilaiset kalat olisivat tuomassa omaa elämäänsä sinne.

2

1976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      mielestäni kannattaa jälleen myydä lemmikkejään toisille harrastajille, parvikalat saisivat ja pääsisivät suurempaan parveen jotkut suureksi kasvavat ongelma lajit voisivat löytää suuremman akvaarion, esim, aquawebin kuin tämänkin palstan kautta voi myydä kaloja uusiin akvaarioihin toisille harrastajille. Jos nyt vain käy niin etteivät jotkut kalat löydä kotia on niiden lopettaminen valitettavasti ainoa keino päästä niistä eroon 8(

    • ;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      72
      2984
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      62
      2575
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      106
      2280
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1415
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1266
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      189
      962
    7. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      93
      936
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      893
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      826
    10. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      746
    Aihe