Mitä vitamiineja minun kannattaisi syödä? Kun välillä on aika väsynyt ja heikko olo vaikka syönkin hyvin.. Syön paljon kasviksia ja hedelmiä, mutta en varmaan joka päivä saa kuitenkaan noita kaikkia vitamiineja mitä tarvitaan.. mikä Vitamiibi tabletti olisi paras? Pitääkö se olla monivitamiini? Saako vitamiini tabletteja syödä joka päivä huoletta??
Mikä vitamiini??
9
195
Vastaukset
- vitskui
Syötkö myös täysjyväviljaa, kuten kaura- ja ruispuuroa, ruisleipää; maitoa ja juustoa, piimää, jogurttia, margariinia ja öljyjä; kalaa, kanaa, lihaa? Harvoin on mikään puutos kyseessä. entä liikunta?
- 343434
En syö paljon kalaa enkä lihaa kyllä :/ Ehkä yhden kerran viikossa. Ja syön kyllä välillä huonommin kuin toisina päivinä taas paremmin. Pitääskö ostaa noita vitamiineja sitte? Oon juonut kyllä kalanmaksaöljyä mutta luulin että sitä ei kesäsin tartte enää juoda?
- Hiveinaine-vitamiini
Yli 1600 sivua uusinta tutkimustietoa, sairauksien ehkäisy & hoito!
Tykkäätkö lukea kirjoja? Kannattaa lukea tämä kirja:
https://www.lifeextensioneurope.com/6th-edition-disease-prevention-and-treatment-life-extension
Sairauksien ehkäisy ja hoito, esim. lisäravinteilla.
Uusi 6. painos ilmestyi juuri. Yli 1600 sivua.
Muista tilausta vahvistaessa syöttää alennuskoodi:
60130904
Sillä koodilla 5% alennusta kaikista tämän kaupan tuotteista. Alennuskoodi toimii vain uuden asiakkaan ekassa tilauksessa.
Lähettävät EU-maa Hollannista, joten tullin kanssa ei tule ongelmia.
- virtaa riittää
D3 120Ug ja kalanmaksaöljyä.
- ruokaahyvää
Kalanmaksaöljystä saat A- ja D-vitamiineja (ei muuten ole mitään järkeä käyttää sekä kalanmaksaöljyä että D-vitamiinia, tulee tupla-annostus!), mutta et muuta. Osta mieluummin niillä vitamiinirahoilla hyvää ruokaa!
- päivänhattu
Saatko varmasti riittävästi proteiinia, jos kerta syöt vain noin kerran viikossa lihaa/kalaa? Ilman proteiinia ei kyllä ainakaan jaksa. Päivittäin pitäisi riippuen ihmisestä, stressistä, liikunnan määrästä yms saada jotain väliltä 50-100g proteiinia. Jos et syö lihaa juurikaan, niin kasvisten kanssa tulee olla huolellinen, sillä joutuu yhdistelemään eri proteiinipitoisia kasviksia, jotta saa kaikki tärkeät aminohapot (ja vielä riittävästi). Lihassa ei ole tätä ongelmaa.
Toki juustosta, kananmunista, maidostakin saa proteiinia. Kannattaa laskeskella ja yhdistellä.- päivänhattu
Proteiinin saannista vielä.
Tuossa tarkastin oman saannin eilen. Vaikka söin hieman päälle 1kg ruokaa, niin proteiinia sain suunnilleen vain 36g, eli selvästi alle suosituksen. Itseni tulisi saada yli 60g päivässä.
Ruokavalio koostui:
-täysjyväriisiä
-ketsuppia
-2 kananmunaa
-neljän viljan puuroa
-kuivattuja taateleita
-mustikkaa, puolukkaa
-iso porkkana
-runsas viipale vesimelonia
-2 paksua viipaletta täysjyväleipää
-2 banaania
-rusinoita
-voita
-oliiviöljyä
Eli lihaa kaipaisi tähänkin vielä päälle, tai ainakin kunnon satsin siemeniä ja pähkinöitä. Maitoa ja juustoa lisäämällä ruokavalioon olisi proteiinin saanti kohonnut ehkä hieman yli 50g.
Jos proteiinia ei saa tarpeeksi, niin elimistö alkaa pilkkomaan omia lihaksia proteiiniksi. Ei varmasti edistä jaksamista :)
- aurinkoa.
rasvaa (ei margariinia) n. 60-100 grammaa päivässä
proteiinia n. 100-200 grammaa päivässä
kasviksia, hedelmiä ja marjoja n. 500 grammaa päivässä
ja noota edellisiä EI saa mistään pillereistä
D-vitamiinia ainakin talviaikaan 50-100µg/vrk syyskuusta huhtikuun loppuun - niskat nurin
Sulta puuttuu hyvänlaatuiset proteiinit. Niitä Sun pitää saada joka päivä. Ei muuta kuin "papusoppaa" naamariin.
Siis papuja, soijaa eri muodoissaa, ja soijajauhoja, kalaa, pähkiinöitä erilaisia, auriingonkukansiemeniä, kananmunaa. Jo rupee kuule uupumus taittumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee773198Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."362030Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1671792Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2931320Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki311226Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911170- 1021120
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711080Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201074- 271007