MITÄ PITÄÄ TEHÄ?? Kun mä imuroin akvaariotani, eli vaihdoin just vettä (128l akva) Ni mun taisteklukala koiras tunki päänsä sinne letkuun ja sille tuli semmonen haava päähän. Ei kauheen paha mut kumminkin. Jos sille tulee bakteeri tulehdus. Imuroidessani tönäsin ämpäriä ja vedet tulvi lattialle. Kun olin kaiken tän siivonnu ja puhtaat vedet oli akvassa ja pistin lämmittimen ja suodattimen päälle. Suodatin ei toiminu ja aattelin et se on tukossa. Mä pesin sen ja koitin uudestaan mut ei toiminu... Suodattimessa oli 2vuoden takuu ja olen käyttäny sitä n.1v. Mutta se takuu lappu oli menny hukkaan. Mulla ei oo harmainta hajua misä se on. Ei siinä muu auttanu kun laittaa tyhjillään olevan 40l akvan suodatin sinne. Asutaan täällä syrjäseudulla ja mulla ei oo mitään toivoo lähtee nyt hakee suodatinta n. 4tunnin ajomatkan päästä. Kaikki meni mönkään tänään. Eli mitäs pitäis tehä?
Kauhee päivä!
susu
8519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Juu, ei tämä harrastus aina rauhoittava ole, mutta ei tuossa mitään katastrofin aineita vielä kasassa ole kuitenkaan.
Taiston haava paranee kyllä, jos vesikin on juuri vaihdettu, niin tuskin tuo edes tulehtuu. Huolehdit vain puhtaudesta. Ja jos jotain limakalvoja suojaavaa ainetta löytyy, kuten vaikka ihan vedenparannusainetta, niin laita sitä ohjeen mukaan.
Unohda ne ämpärit kokonaan, hanki niin pitkä letku, että se ylttää hanalle ja viemäriin.
Ja suodattimen tärkein tehtävähän on liikuttaa sitä vettä, eli eiköhän se pikkuinenkin suodatin hoida väliaikaisesti hommansa.
Hanki nyt hyvä ihminen siihen letkun päähän joku siivilä. Taistelukalat on just tuollaisia, ne tunkee vaikka väkisin lappoon (vaikka eivät mahtuisikaan). Ennen kuin saat sivilää hankittua, niin pidä vaikka sormet siinä letkun imun edessä että taisto ei pääse lappoon...se varmasti kuitenkin yrittää.
Puhdista vielä kerran suodatin. Harjaa huolellisesti jokainen moottorin osa minkä irti saat. Rassaa vaikka piipunrassilla tms. kaikki kolot mitä moottorikopassa on. Huriseeko se suodatin edes? Jos hurisee, niin se varmaan lähtee pyöriin jos käsin vähän avitat propellia.
Unohda ämpärit. Hanki letku joka yltää lähimmälle viemärille ja hanaan. Letkuun hankitaan myös pikaliitin jolla saat letkun kiinni hanaan. Voit laskea veden akvaarioon suoraan hanasta.
Huhhuh... Isä sai korjatuksi sen suodattimen ja kaikki on iha OK. Taistelukala voi hyvin, eikä se tunnu oikeen kipeältä. No seuraavalla kerralla olen varmaan varovaisempi imuroidesa. ja mä laitan varmaan vähän pitemmän letkun siihen imuriin ettei tarvi ämpäreitä kanniskella. moi.
Voinko muuten laittaa taistikset (eli 1koiras 2naarasta) siihen 40l akvaan? Sopisko sinne mitään monneja? Tai muita kaloja seuraksi. Kaverillani on 40l akvassa 2taistista (naaraita) 2piikkisilmää 5 platya ja oliko siel sit muuta... Ei kai.. Lotta: jos luet tän viestin ni parantele tätä jos täs ny on jotain väärin. Moe ny site. tetra.
Ei et voi laittaa siihen 40l akvaan taistelukalahaaremia!
Voi avautua ja kertoa että joko
a) Kaverisi akva ei todellakaan ole 40l
tai
b) kaverilla on ruuveja löysällä. Törkeä ylikansoitus ja lajivalinnat pitkin...
Minusta taistiksia saa laittaa 40l. akvaarioon.
Ja lajivalinnatkin on ihan ok.Rauhoitu, hyvä mies.Ei tarvitse jaella perustelematonta tietoa.
Kiitos ja näkemiin.
Lainaan: "Kaverillani on 40l akvassa 2taistista (naaraita) 2piikkisilmää 5 platya "
Ensinnäkin: Eihän kahta taistista VOI laittaa 40l altaaseen! Herranlettas... se ei ole väärä tieto. Purppurataistoista en tiedä, ovat kuulemma sävyisiä. "Taviksia" ei MISSÄÄ TAPAUKSESSA. Luulisi että jokainen alottelijakin sen tietää, se kun tehdään kaikkialla yleensä aika selväksi. Eli ei ole "perustelematonta tietoa".
Toiseksi: Jos yhtään tsekkasit tota txt johon vastasin, niin luulisi että haistat ylikansoituksen jo kauas. Olettaen että olet harrastaja, etkä esim. kirjottajan paras kaveri tai trolli...
PS! Anna. Se on nimi. Naisen nimi. Minun nimeni. Selkeesti huomaa ettet ihan tainnu lukea tarkasti kun sekin meni noin mettään ;)
PPS! Välillä tulee sanottua pahasti. Ed. viestissä tuli kiire kirjotta, piti tehdä asia selväksi lyhyesti ja ytimekkäästi. Sorke jos loukkasin pahasti, ei silti tarvi miksikään valehtelijaksi väittää. Ei se urputus faktaa (että tyypin allas on aika törkeän huono) muuksi muuta!!!
Kyllä taistelukaloja voi 40-litraisiin laittaa, mutta huomaa että vain yhden kuhunkin 40-litraiseen altaaseen. Olen jonkun kymmenkunta poikuetta kasvattanut taistelukaloja joten kokemusta kyllä on aiheesta.
Taistelukalat alkavat nahistella siinä 3-4 kk iässä, sen jälkeen ei molempia sukupuolia enää tahdo mahtua alle 60-litraiseen altaaseen. Naaraat kun tulevat täysikasvuisiksi niin niille käy samalla lailla. Eli jos tilaa ei ole, niin se joka on häviöllä ja jota kaikki kiusaa ei pääse pakoon ja se tapetaan. Kun luuseri on kuollut, aletaan vainota sitä seuraavaksi heikointa jne.
Sellaista ei kannata yrittää, että laittaa aikuisen koiraan naaraiden/naaraan kanssa samaan pikkupurkkiin jos koiras ei ole ollut hetkeen naaraiden seurassa. Äijä käy varmasti niin kuumana, että siinä on rouvien henki löyhässä. Eli ei kannata kokeilla sanoisinko alle 90-litraisessa.
Muuten en viitsi puuttua kalastoon. Ihan parhaimmasta päästä se ei ole, mutta ei totallisen mahdotonkaan. Platyt siinä tod. kärsivät liian pehmeästä vedestä. Liikakansoitusta akvassa on jo valmiiksi, joten kaikki uudet kalat vain pahentaisivat tilannetta entisestään. Mitään monneja ei 40-litraiseen akvaarioon oikein sovi, tai siis muutama vaihtoehto on, mutta ei niistä sen enempää koska ne eivät nyt tule kysymykseen.