...et miten asia on? Mun on vaikee luottaa mieheeni, hän kyllä luottaa minuun. Suhteen alussa hän kolhaisi luottamukseni, oli asioita joista en tiennyt eli hän ei kertonut, salaili. Sitten oltiin jo kihloissa ja sain tietää asioita toista kautta..
Tänään miehelle sanoin että mulla on oikeus tietää sun ajatuksia, ollaanhan me naimisissa ja avoimuus lisää luottamusta. Hän sanoi että toi on kiristystä, henkistä väkivaltaa. Että mä painostan muka...hän sanoi et mun tulee luottaa häneen sellasena ku hän on. Sanoin ettei luottamus synny tyhjästä ja eri asia on hyväksyä ihminen sellasena kuin hän on kuin luottaa. Luottamus syntyy siitä että näyttää sen sanoilla ja teoilla, avoimuudella. Sanoin että on valheellista että luottamus syntyisi ihan tyhjästä, kyllähän ihmisen pitää se näyttää että toinen voi luottaa oikeasti ja syvästi.
Varsinkin ihmisen jonka on vaikea luottaa, onko oikeutta pyytää että toinen kertoisi ajatuksiaan??? Mies sanoi etten mäkään sen enempää ajatuksiani hälle kerro että yhtä paljon hän kertoo. Hän tietää kyllä etten pysty luottamaan häneen kunnolla joten onko liikaa vaadittu että hän olisi avoimempi ja kertoisi ajatuksiaan, asioitaan jotta luottamus voisi vahvistua???
kertokaa mulle ihmeessä...
2
271
Vastaukset
- Anteeksi antaminen
Herää kysymys, miksi sinä (epäilevänä ihmisenä) suostuit ylipäätään kihloihin ja sitten naimisiin ihmisen kanssa johon et katso voivasi luottaa??
Vai onko sekin mielestäsi miehen vika?
Ilmeisesti miehesi kantaa yhä syyllisyyttä siitä muinaisesta salailusta ja pelkää, että sinä tarkoitat "avoimmuudella" nyt senkin asian käsittelyä yhdessä. Koska hän ei sitä halua sinun kassasi enää käsitellä, hän sanoo että sinä kiristätä häntä.
Muuten sitten varmasti on niin kuin hän sanoo, eli että hän kokee olevansa yhtä avoin muissa asioissa sinulle kuin sinäkin olet hänelle. Siksi avoimuudesta intäminen kuulostaa kiristykseltä. Siellä taustalla on selvästikin jotakin mikä ajaa sinut inttämään ja vaatimaan jotain extra-avointa ajatusten ääneen käsittelyä, ja se taustasyyhän on se salailu jota sinä et ole vieläkään antanut miehellesi anteeksi. Sieltä kumpuaa sinun epäluottamuksesi häntä kohtaan. Sinä et luota koska koet tulleesi kerran "petetyksi".
Aika kohtuuton asenne loppuelämän yhdessäoloa ajatellen... - ThinkTwice---
Unohdat nyt kaikessa avoimuustouhussasi yhden asian: et sinä miestäsi ja tämän ajatuksia omista! Seurustelu, kihlaus tai papinaamen eivät anna sinulle oikeutta hiostaa toisen niskassa!
Oletko koskaan tullut ajatelleeksi luottamuksen "koko kuvaa"? Ei riitä, että joku on sinua kohtaan luotettava - sinunkin pitää pystyä luottamaan! Ei ole sen toisen ihmisen vika, jos sinä junnaat paikoillasi jossain menneessä asiassa pystymättä päästämään irti omasta epävarmuudestasi. Tuo asia suhteenne alussa on kuitenkin kaiketikin käsitelty loppuun eikä mies ole sen jälkeen antanut syytä epäillä olevansa epäluotettava?
Sorry vaan, mutta vaikuttaa siltä, että olet jatkuvilla avoimuuden vaatimisella ja ajatusten tivaamisella pilaamassa parisuhteesi! Ei mies suhdetta pysty kasassa pitämään, vaikka olisi miten avoin, jollet sinä uskalla luottaa häneen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2222936Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1091208Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321112- 701068
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2831021Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka341996Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788