voiko kilju käydä 2 päivää,että on valmista?laitoin 11 grammaa hiivaa,2 desiä sokeria ja noin 1,5 litraa vettä.vittu kun pitää oottaa aina viikko,että on varmasti päähän käyvää.juon harvakseltaan eli en ole ainakaan "viellä",enkä varmaan aijokkaan tulla alkoholistiksi.niin jos juon niin juon silloin tällöin oma tekemää kiljua.paska maku,mutta vähän aikaa päähän käyvä kiva tunne.kertokaa tarkka aika.
moro
juonharvakseltaan...
574
0Äänestä
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jaa pullahiivaa?
No sitten se kestää aikansa, kanattaa googlailla käymisestä.
Kolmen päivän pikahiiva toimii kolmessa päivässä, kun tekee kiljun hyvin. Ite teen isompia satseja, koska olen alkoholisti. Mun resepti:
Kolmen päivän pikahiiva.
Litran tölkki kotikaljauutetta
Viisi kiloa sokeria
25 litraa vettä kraanasta.
Kuumaa vettä saaviin, liotetaan sokerit. Tölkki uutetta. Lisätään loput vedet. Tärkeintä on lämpötila, pitää olla alle 30, muuten hiiva palaa. Lisätään hiiva, hämmennetään hyvin. Astiaan ei kantta, se voi lentää kattoon...Hajuhaittoja. Käymislämpötilan pitää olla myös alle 30, mieluusti 25. Mitä viileämpää, sen pitempi käymisaika. Ja kuumassa hiiva siis palaa.
Kiljua voi alkaa uomaan jo toisena päivänä, neljäntenä se on täysin valmista varmasti.
Kustannukset. Noin kymmenen euroa, koko satsi. Sillää rännää viikon.
Miksikö työttömät on juoppoja? No helevetti, hanki nyt 24/7 harrastus itsellesi kympillä. Halvemmaksi kai tulee ainoastaan alkaa puliukkopalstan seriffiksi.
Menkää lähikapakkaan ihmettelemään kaljan mahtia! Ohjeet saatte takapenkin peruspojalta!
join jo ja kävi päähän.:)
Pikahiivalla tehty kilju rupee närästään. Käytä sitruunoita, niin mausta tulee erinomainen.
Hirveitä litkuja.
Tuloksena takuuvarma ripuli, ja ihokin haisee kauan kuin kärpän raato.
Turbohiivalitkulla saa pikkuaivonsa sököksi, ja tapiksi pysyvän katkokävelyn ja rollaattorin.
Rollaattorilla köpötteleviä kiljumannekiineja riittää tässä kylässä, ja eivät ole iällä pilattuja.