KOTKAN KAUPUNGILLE
Viite
Kotkan kaupungin sosiaaliohjaaja Tea Ahon vastaus 25.5.2011
Asia
Aloite 28 § (21.12.2007/1375) nojalla
Asianomistaja, prosessiosoite
Sinivaara Jukka Tapani
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka
Puh. 041 728 0626
Sähköposti: [email protected]
Pyyntö
Pyydän ystävällisesti, että Kotkan kaupunki hankkii Kotkan Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juho Eerolalta selvityksen siitä, mihin toimenpiteisiin hän on ryhtynyt Kuntaliiton maaseutustrategiassa 5.2.2009 tarkoitetussa asiassa.
Peruste
Hallintolain (6.6.2003/434) 8 § mukaan viranomaisen on toimivaltansa rajoissa annettava asiakkailleen tarpeen mukaan hallintoasian hoitamiseen liittyvää neuvontaa sekä vastattava asiointia koskeviin kysymyksiin ja tiedusteluihin.
Perustelut
Suomi on Euroopan unionin harvaan asutuin ja maaseutumaisin maa. Sen vuoksi on erittäin tärkeää, että niin valtio, maakunnat, kunnat ja kylät, kaikki yhdessä, osallistuvat maaseutupolitiikan toteuttamiseen. Maaseudun kehittäminen koskee kaikkia Suomen maaseutualueita. Toteuttaminen tapahtuu hyödyntämällä kansallista sekä EU:n ohjelmapolitiikkaa.
Kunnat ovat tärkeä osa Suomen maaseutupoliittista järjestelmää. Maaseutupolitiikan toimenpiteet kohdistuvat yhteistyössä kuntien ja niiden asukkaiden kanssa kaikkiin ikäluokkiin. Erityisenä tavoitteena on asumisen edellytysten parantaminen maaseudulla.
Uudenlaisten hoivapalveluiden kehittäminen, palvelupisteen perustaminen kylälle, kylien asukkaiden huomioiminen päätöksenteossa, yrittämisen edellytysten parantaminen ja nuorten vapaa-ajanmahdollisuuksien lisääminen ovat kaikki esimerkkejä maaseutupoliittisesta toiminnasta. Toiminnasta, jonka tavoitteena on elinvoimainen ja ikärakenteeltaan monipuolinen maaseutu, jossa on hyvä asua ja elää.
Perussuomalaiset rp julkaisi tämän vuoden tammikuun alussa oman maaseutuohjelmansa. Tämän pohjalta olen laatinut asiassa ELY-keskuksille ehdotukseni. Minulle on vastannut asiassa Maaseutuviraston lisäksi Satakunnan ELY- keskus, Kaakkois-Suomen ELY - keskus , Pohjois-Karjalan ELY- keskus, Etelä-Pohjanmaan ELY- kesk Keski-Suomen ELY- keskuksenus, Kainuun ELY- keskus, Pohjois-Pohjanmaan ELY - keskus, Varsinais-Suomen ELY-keskus, Hämeen ELY-keskus, Pohjois-Savon ELY-keskus,
Kuntalain mukaan kunnanvaltuuston on pidettävä huolta osallistumisen ja vaikuttamisen edellytyksistä. Sen on toiminnallaan edistettävä osallistuvan demokratian toteutumista.
Kuntalainen voi siis äänestäjänä ja kunnan asukkaana vaatia oikeuksiaan jo kuntalain perusteella
Päiväys ja allekirjoitus
Kotkassa 17. kesäkuuta 2011
Jukka Sinivaara
rakennusinsinööri AMK, Kotka
Liitteet
- Kotkan kaupungin sosiaaliohjaaja Tea Ahon vastaus 25.5.2011
- Maaseutuviraston vastaus 26.1.2011
- Satakunnan ELY- keskuksen vastaus 3.2.2011
- Keski-Suomen ELY- keskuksen vastaus 16.3.2011
- Kaakkois-Suomen ELY- keskuksen vastaus 22.3.2011
- Pohjois-Karjalan ELY- keskuksen vastaus 7.4.2011
- Etelä-Pohjanmaan ELY- keskuksen vastaus 11.4.2011
- Kainuun ELY- keskuksen vastaus 11.4.2011
- Pohjois-Pohjanmaan ELY- keskuksen vastaus 18.4.2011
- Varsinais-Suomen ELY -keskuksen vastaus 18.4.2011
- Hämeen ELY-keskuksen vastaus 20.4.2011
- Pohjois-Savon ELY-keskuksen vastaus 10.5.2011
- Perussuomalaisten maaseutuohjelma
Selvityspyyntö Juho Eerolalle
Paras Fiilari
0
77
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057