Suviseurat, ihanaa!

Tuntuu hyvältä ajatella, että tasan kahden viikon päästä on suviseurojen avajaiset! Monta päivää ihanaa leirielämää. Saan tavata ihania ystäviäni ja sukulaisia. Pääsen hetkeksi pois tästä pahasta maailmasta, elävien vesilähteiden äärelle virvoittumaan. Suviseuroissa minun on hyvä olla. Suviseuroihin liittyy paljon ihania muistoja lapsuudestani ja nuoruudestani.

Suviseurojen aamut ovat ihania, päivät, illat ja alkuyöt, ne vasta ihania ovatkin!
Ihmiset ovat ihania, saarnat ovat ihania, laulut ovat ihania...
Kaikki on ihanaa ja minun on hyvä olla suviseuroissa!
Voi kuinka minä odotan, pääseväni näkemään ensimmäiset liikenteenohjaajat - heitä tekee joka kerta mieleni halata! Niin ihania he ovat!
Ja ne asuntovaunut ja niiden välissä teltat!
Ystävät tiedättekö, joka kerta saapuessani suviseuroihin itken ilosta.
Kylmät väreet kulkevat selässäni kun ajattelen kaikkea tätä ihanaa!
26704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Varmaan kaikki ulkoinen on tuota.

Ikävää on se, että saatana saarnaa suviseuroissa vl-puhujien suun kautta.

Äänestä
  • Milloinka se saatana on alkanut julistaa Evankeliumia?

    Äänestä

  • ttkk kirjoitti:

    Milloinka se saatana on alkanut julistaa Evankeliumia?

    Saatanan oppejahan suviseuroissa saarnataan. Kuten vl-rauhanyhdistyksilläkin.

    "Vain me" ja muut.

    Äänestä

Ihanaa, niin varmaan, joo.
Montako tulee hulluksi suviseuroissa?
Sitä sekopaistä hihhulointia pääteltassako on ihana katsoa, kun sen kuunteleminen ulkopuolella olevista kaiuttimistkin oksettaa.
Varautukaa, että tulee suuri yleisöryntäys suviseuroihinne Lumijoelle, kun kaikki haluavat nähdä tv:stä ja lehdistöstä tutuiksi tulleet lestat.
Vielä armoneuvo: asuntovaunuilla ei pääse taivaaseen. Vanhalla teltalla pääsee ja karahkoista tehdyllä majalla. Autokin pitää olla vanha.

Äänestä

>Saan tavata ihania ystäviäni ja sukulaisia.

Onpa teillä kontrolloitua tuo kanssakäyminen. Normaalit ihmiset saavat kyläillä toistensa luona.

Äänestä
  • >Saan tavata ihania ystäviäni ja sukulaisia.

    Onpa teillä kontrolloitua tuo kanssakäyminen. Normaalit ihmiset saavat kyläillä toistensa luona. <

    Onko maailmassa todella noin vapaata? Saavatko ihmiset kyläilläkin toistensa luona? Kerro lisaa!

    Äänestä

  • kdjiajöa kirjoitti:

    >Saan tavata ihania ystäviäni ja sukulaisia.

    Onpa teillä kontrolloitua tuo kanssakäyminen. Normaalit ihmiset saavat kyläillä toistensa luona. <

    Onko maailmassa todella noin vapaata? Saavatko ihmiset kyläilläkin toistensa luona? Kerro lisaa!

    jokseenkin suupielit rupes nykiin! :D Katos meikilläkin on jenkeis uskovaisia ystävi' ja suviseurat on semmonen paikka minne kaikki uskovaiset pyrkii tulla, siellä sitte näkkee kavereita oliko ne sitt inarista, hangosta tai peräti petsamosta (: etttä jos saivartelin sulle tarpeeksi tarkasti ;ppp

    Äänestä

Järkyttävää. Joudun kärsimään järkyttävästä ruuhkasta, joka tänne kylään tulee. Joudun katsomaan sitä päätöntä, ja täysin järjetöntä menoa. Joudun kuuntelemaan jotakin aivan turhaa höpötystä, joka raikaa ympäri kylää. Joudun kestämään nuita ihmelahkolaisia vasten tahtoani. Joudun vastaan ottamaan tänne 70 000 ihmistä, joiden arvot ja uskonto ovat täysin omani vastaista. Luojan kiitos nämä hurupippalot ovat kolmen viikon päästä ohi.

Äänestä
  • Vanhoillislestadiolaisuus ON järkyttävää.

    Onneksi tällä kerralla ei olla tuottamassa häiriöitä siviili-ilmailulle vanhoilla sotilaskentillä.

    Äänestä

  • Otan ossaa !

    Äänestä

  • Sinulle Aaateisti, take it easy.
    Lähetä tuo valitus suviseurojen kenttätoimikunnalle. Veljet järjestävät sinulle radio Peltorit suviseurojen ajaksi. Lisäksi saat kahvilipun seuraravintolaan.

    Äänestä

Onhan se kivaa, jos on noin ihanaa. Tuttua ja turvallista.
Lintukotofiilis. Itselle hyvä olla kun on oppinut näin eläämään, eikä ole tullut ongelmia tai vaikeuksia.

Kun ei viitsi ajatella kuin itseään. Ei kurkistaa mattojen alle, komeroihin, kärsivien ihmisten sydämiin.
Vaarallinen onni valitettavasti. Voi särkyäkin, kun jokin vääryys vaikkapa kipeästi koskettaa henkilökohtaisesti. Jokin rikkoo rakennetun idyllin. Vaikkapa avoimuus ja rakkaus ns. ulkopuolisia ihmisiä kohtaan alkaa korventaa rintaa... Ovatko he pahoja? Eivätkö sisaria, veljiä? Oma lapsikin voi muuttua "mädäksi kalaksi"?? tms... Eikö ole enää yhteistä rakkautta, yhteistä Jumalaa? Missä se Jumala ja Jumalan rakkaus on? Onko sitä omassa sydämessä?

Mutta ehkä hyvä tilanne sinulle, voit jatkaa samaan malliin, jos kerta olet niin onnellinen. Ei kai ihmisen kaikkea tarvi hallita ja kantaa? Oma pikku piiri riittää? He jotka varmasti ajattelevat samalla tavalla, kuin mihin on opetettu...

Äänestä

Monella vanhoillisella on varmaankin avaajan kaltaisia odotuksia ja tuntemuksia suviseurojen kynnyksellä.

Toivon, että nautitte suviseuroistanne viime aikaisen kovan kohinan keskellä.

Ikävää on tietenkin se, että valtaosa suviseura-saarnamiehistä julistaa virallisia vl-VALHEOPPEJA.

Toivottavasti säät ovat suosiolliset Lumijoella.

Äänestä

Siitä puhe mistä puute! Se, mitä emme osaa elää lävitse muuttuu sanoiksi. Sanat ovat korvikkeita olemattomille asioille. "Sana on kuin sormi, joka osoittaa kuuta mutta sormi ei ole tuo kuu", sanotaan. Sanoilla voidaan korkeintaa viitata johonkin. Sen takia "Jumalan valtakunta" -käsitekin on ymmärretty monesti väärin.

Äänestä

Älä polta näppejäsi grillillä aläkä kaadu mutaiseen rapakkoon!

Äänestä

Missä suviseuroissa voi pestä kuukautiskuppia?

Äänestä

Toki monelle suviseurat on ihana asia, mutta tuo aloittajan "ylistys" ampui yli. Lapsellista tekstiä, jalat maassa ajatellen sinne mahtuu monenlaisia tunteita, vaikka ei olisi parkuvia lapsia tai epäuskoisia nuoria perheessä tai sairautta, ihan mitä vain voi ihmiselämässä olla. Elämä ei ole aina ihanaa, - ei suviseuroissakaan, vaikka siellä on helppo ja vapaa ilmapiiri.

Äänestä

Voisivat ahkerasti tuomita pedofilia syntejä!

Äänestä

Ei ressi! Aivan rento enää yksja puol viikkoa suviksii

Äänestä
  • uusi palstaslangi "lv-pdf" ;)

    Äänestä

  • Hehehe, ja sun mielestä jokainen normi, tai ainakin suurin osa meistä raiskaa ihmisiä kadulla, istutaan vankilassa ja tapamme porukkaa, koska meiltä puuttuu omatunto?
    Mielestäni asia on päin vastoin. Meillä on juuri tämä omatunto, ja valtaosa meistä tietää kuinka kuuluu toimia ja mikä on sallittua ja mikä väärää. Valitettavasti teiltä VL lahkolaisilta tuo omatunto puuttuu : ( Ei kertakaikkiaan tajuta, että miten täällä käyttäydytään : D JA kyllä, meidänkin kylällä pahimmat penikat on juuri näitä vl-pentuja. Mutta tehän saatte tehdä mitä tahansa, kunhan muistatte pyytää sitä sunnuntaina anteeksi : )

    Äänestä

suvis muistoja... 3 eri tytsyy anto :))

Äänestä

onko järjestäjien toimesta paikalle rakenettu myös psykiatrian vastaanotto perinteisen ensiapun lisäksi?

Äänestä

Avausviesti on otettu talteen tutkintapyynnön tekemistä varten. Siinä pyritään 100 000-200 000 vl:ta leimaamaan pedofilialla 30-50 vuoden aikana ilmitulleiden 70-100 vl-pedofiilien tekojen vuoksi. Kyseessä on vihaviestintä uskonnollista ryhmää vastaan.

Äänestä

Viestisi on otettu talteen materiaaliksi tutkintapyyntöä varten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juhlaportin luona kirjoitti:

Tuntuu hyvältä ajatella, että tasan kahden viikon päästä on suviseurojen avajaiset! Monta päivää ihanaa leirielämää. Saan tavata ihania ystäviäni ja sukulaisia. Pääsen hetkeksi pois tästä pahasta maailmasta, elävien vesilähteiden äärelle virvoittumaan. Suviseuroissa minun on hyvä olla. Suviseuroihin liittyy paljon ihania muistoja lapsuudestani ja nuoruudestani.

Suviseurojen aamut ovat ihania, päivät, illat ja alkuyöt, ne vasta ihania ovatkin!
Ihmiset ovat ihania, saarnat ovat ihania, laulut ovat ihania...
Kaikki on ihanaa ja minun on hyvä olla suviseuroissa!
Voi kuinka minä odotan, pääseväni näkemään ensimmäiset liikenteenohjaajat - heitä tekee joka kerta mieleni halata! Niin ihania he ovat!
Ja ne asuntovaunut ja niiden välissä teltat!
Ystävät tiedättekö, joka kerta saapuessani suviseuroihin itken ilosta.
Kylmät väreet kulkevat selässäni kun ajattelen kaikkea tätä ihanaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu