Ku tossa pääsykoekutsussa sanottiin et on ohjausharjoitus, niin ketä siellä oikeen ohjataan?
Liikunnanohjaajaksi
Fox
3408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siellä vedetään ohjattu tunti tod.näk. pienelle porukalle muita hakijoita. Ei ole ollenkaan vaikea tehtävä. Onnea sinulle!
Niin, saakohan sen itse valita mitä ohjaa? Eli että vois suunnitella sen valmiiks etukäteen. Vai määräkö ne että pidäpäs nyt kuulantyöntö-harjotukset?
Niin ja mitähän ne "soveltuvuustehtävät" on? Kun ne oli mainittu erikseen noista ohjausharjotuksista. Hmm..jännittää..
Yleensä ohjaus on tapahtunut jossain "tavallisemmassa" lajissa, kuten aerobicissa, kevyessä jumpassa ym. Lähinnä siinä tarkastellaan hakijan kykyä luoda harjoittelulle mielekäs ja innostava tunti. Muista kannustaa koko ajan ryhmää, jolle tuntia vedät. Muista että sinua arvioidaan myös sen mukaan, millaisen tunnin pidät. Jos sinua pyydetään vetämään jumppa raskaana oleville naisille, niin älä ihmeessä mene vetämään kovaa hikitreeniä, missä ollaan koko ajan vatsallaan. Niinkin on jollekin joskus jännittyneenä päässyt käymään;)
Jos ohjaustehtävien kohdalla oli mainittu ne soveltuvuustehtävät, niin se tod.näk. voidaan tulkita niin, että sinun tulee selvitä joistain määrätyn lajin perusjutuista. Esim. aitajuoksussa sinun tulee juosta hyvässä asennossa aidan yli, tai baletissa sinun tulee muistaa pitää polvi ja varpaat samassa linjassa (ei polven sisäpronaatiota!)
Yleensä nuo liikunnanohjaajan valintakokeet ovat olleen mielenkiintoisia. Siellä moni on jäänyt kalkkiviivoille, koska ei ole ollut kyvykäs kommunikoimaan muiden kanssa. En tiedä uosta että saako lajia valita aivan täysin itse. Voi olla että siellä on jonkinlianen lista mistä saat valita. Luulen kuitenkin, että se ilmoitetaan siellä paikan päällä ja sinä saat tarpeeksi aikaa miettiä. Eihän ne sinulta mitään liikoja vaadi. Olethan vasta menossa sinne opiskelemaan. Mihin kaupunkiin hait? Jyväskylään on ainakin hirmuvaikea päästä jos ei ole jonkin maajoukkueen alainen urheilija ja saa sitä kautta hyviä pisteitä tai jos on aivan "tavallinen" liikkuja eikä osaa perusliikunnan alkeita. Siis ainakin jyväskylässä edellyttävät sisäänpäässeiltä hirmuisen hyvää taitoa monissa eri urheilulajeissa. Yleensä lajeina ovat juuri aitajuoksu, uinti, jonkinlainen voimistelu, ja palloilulajeja. Monet ovat kauhistelleet juuri tuota että kuinka kovaa liikunnallista taustaa ja/tai valmiuksia ko. laitokseen vaaditaan.
Vierumäelle selviää sisään helpommin. Itse olen joskus omien leirieni aikoihin siellä seurnnut pääsykokeiden testejä ja kyllä siellä ihmiset yrittävät todella kaikkensa ja varmasti ovat väsyneitä päivän jälkeen. Montako päivää muuten nuo kokeet kestävät??
Paljon tsemppiä ja ennenkaikkea positiivista mieltä ja avoimuutta sinne kokeisiin!! Selviät varmasti:)