minulle maksamaan?
Tai siis paljonko pitää antaa rahaa kummipojalle sen konfirmaatioon?Tai mitä muuta?
Tarvitsen asiallisia vastauksia.Olen asunut ulkomailla melkein viisitoista vuotta rnkä tiedä Suomen tavoista.
Kummiuteni alussa ostelin hienoja lahjoja mutta sitten kaikki niinkuin lopahti.En saanut kiitoskorttia tai puhelua ja muutenkin omat ongelmat otti yli.
Kummipojan äidiltä sain KIRJEEN eilen (historian eka kirje,,,)
Pointsi siinä oli,että poika pääsee ripille sillon ja sillon.
Haluaisin -kaikesta huolimatta-hoitaa tämän homman jotenkuten siististi satamaan eli antaa sopivan summan rahaa.
(kun toivon,että se ei mee se mutsille...)
Kiitos avusta!
Paljonko tulee konfirmaatio
11
3542
Vastaukset
- mie
oma kummini osti minulle rippiristin,joka maksoi 70e. meidän suvussa on pyöritelty 50-80e kummilta (muilta vähemmän) lahjaksi.
- Isonen
Konfirmaatioon rahaa??? Eihän se minun mielestäni mitään maksa, rippikoulun maksavat vanhemmat.
Sinun tehtäväsi on siunata kummilapsesi konfirmaatiossa, tietenkin lahjaksi voit antaa hänelle rahaa/lahjakortin jos haluat. Ja meillä päin on ainakin ollut tapana että kummi ostaa kummilapselleen kaulakoru ristin. Uskottavasti sinun on mentävä kirkkoon aiemmin kuin muut vieraat tulevat ja siellä sinulle selitetään (kuten muillekkin kummeille) konfirmaation tapahtuma järjestys ja sen miten kummit hoitavat "virkansa" konfirmaatiossa.
Hauskaa konfirmaatio päivää!!- äiti75
Minun konfirmaatiossa aikanaan, ei kummeilla ollut mitään tehtävää.
Pappi siellä siunasi, ei muut.
Ja mitä olen ollut vieraana rippikirkossa, en ole koskaan nähnyt että kummit olisivat edes menneet lähelle alttaria.
(minulla kokemusta vain helsingissä, vantaalla ja turussa. lieneekö pienemmillä paikkakunnilla toisenlainen tapa, vai missä näin tapahtuu?) - Isonen
äiti75 kirjoitti:
Minun konfirmaatiossa aikanaan, ei kummeilla ollut mitään tehtävää.
Pappi siellä siunasi, ei muut.
Ja mitä olen ollut vieraana rippikirkossa, en ole koskaan nähnyt että kummit olisivat edes menneet lähelle alttaria.
(minulla kokemusta vain helsingissä, vantaalla ja turussa. lieneekö pienemmillä paikkakunnilla toisenlainen tapa, vai missä näin tapahtuu?)No Helsingissä ja Turussa ja muissakin suuremmilla paikoilla joissa riparilaisia on niin paljon että hyvä jos mahtuvat itse alttarille ei yleensä otetakkaan kummeja taakse,(jolloin pappi hoitaa siunaamisen joka nopeuttaa tilannetta, kuin se että esim. 50 riparilaista ja heidän kumminsa olisivat alttarin äärellä) mutta tämähän on käsittääkseni aivan kirkko kohtaista. Mutta meillä päin,joka on pienempi paikkakunta jossa on vähemmän riparilaisia ja siis kaikki mahtuvat sinne niin on meillä ainakin ollut kummeja siunaamassa, tai isosia tai muita läheisiä ihmisiä kummien estyessä pääsemään paikalle.
- evian
Isonen kirjoitti:
No Helsingissä ja Turussa ja muissakin suuremmilla paikoilla joissa riparilaisia on niin paljon että hyvä jos mahtuvat itse alttarille ei yleensä otetakkaan kummeja taakse,(jolloin pappi hoitaa siunaamisen joka nopeuttaa tilannetta, kuin se että esim. 50 riparilaista ja heidän kumminsa olisivat alttarin äärellä) mutta tämähän on käsittääkseni aivan kirkko kohtaista. Mutta meillä päin,joka on pienempi paikkakunta jossa on vähemmän riparilaisia ja siis kaikki mahtuvat sinne niin on meillä ainakin ollut kummeja siunaamassa, tai isosia tai muita läheisiä ihmisiä kummien estyessä pääsemään paikalle.
ainakin Vantaalla on ollut myös tätä kummisiunausta. Tai jos oma kummi ei pääse paikalle, voi esim. oma isonen siunata konfirmoitavan.
- siunaavat.
Isonen kirjoitti:
No Helsingissä ja Turussa ja muissakin suuremmilla paikoilla joissa riparilaisia on niin paljon että hyvä jos mahtuvat itse alttarille ei yleensä otetakkaan kummeja taakse,(jolloin pappi hoitaa siunaamisen joka nopeuttaa tilannetta, kuin se että esim. 50 riparilaista ja heidän kumminsa olisivat alttarin äärellä) mutta tämähän on käsittääkseni aivan kirkko kohtaista. Mutta meillä päin,joka on pienempi paikkakunta jossa on vähemmän riparilaisia ja siis kaikki mahtuvat sinne niin on meillä ainakin ollut kummeja siunaamassa, tai isosia tai muita läheisiä ihmisiä kummien estyessä pääsemään paikalle.
Minut, kaikki sisarukseni ja ystäväni on konfirmoitu Vantaalla, ja kaikille on etukäteen kerrottu että kummit pääsevät mukaan.
Asiasta voi ihan kysyä omalta kummilapseltaan, hän ainakin tietää.
- äiti75
Sinun ei tarvitse antaa rahaa lahjaksi, yleensä kummi ostaa sen rippiristin, mutta jos et ole ollut liiemmin tekemisissä lapsen (nyt nuoren...)
kanssa, etkä tiedä ostaako joku muu kummi ristin, ei ehkä kannata hankkia sitä.
lahja voi olla mikä tahansa, joku mistä kummilapsesi pitää, mistä luulet hänen pitävän.
Mutta jos et osaa ostaa mitään, rahaa annetaan myös.
Tuossa aiemmin sanottiinkin summia, liikun samoilla linjoilla 30- 80 €
se on ihan oman harkintasi varassa.
Tietenkin jos mahdollisuus on, voit vaikka ostaa lahjakortin jonnekkin lähellä olevaan nuorisovaate kauppaan tms, silloin ei varmaankaan rahat mene äidille, jos sellaista epäilet... - äiti
Mistä semmoisen käsityksen olet saanut? Minulla nousi niskakarvat pystyyn tuosta kommentista. Lasteni isovanhemmat ja täti (isäkin??) ovat juuri tuollaisia, kuvittelevat että minä, lasteni äiti, vien lapsilleni osoitetut rahat itselleni.
Se on loukkaavaa, koska se ei perustu mihinkään todelliseen, vaan vain heidän omaan kuvitelmaansa.
Jos lapsen rahankäyttö on ollut tai on holtitonta, saattaa äiti ottaa lapselle lahjana annetut huomattavat rahasummat "taakseen" ja antaa ne sieltä sitten lapselle, kun lapsella on tarvetta hankkia jotain. Ei mene ihan joutavuuksiin koko raha, katoa vain jonnekin.
Itse en tehnyt edes tätä. Lapset saivat rahansa ja toinen lapsista poltti kaikki menemään, ihan joutavuuksiin.
Ja sitten, kun lapsille oli tiedossa huomattava summa rahaa, heidän isänsä suku kuvitteli, että minä nyysin ne omaan käyttööni!!??
Et ole ilmeisesti kummilapsesi äidin kanssa tekemisissä, joten et voi tietää todellisuutta. Sinulla on vain omat olettamuksesi.
Kirje äidiltä on kenties tullut kummilapsesi toiveesta tai ainakin hyväksynnästä. Kummi on lapselle hyvin tärkeä.
Lahjakortti vaateliikkeeseen ei kuulosta hyvältä. Kummilahjat eivät saa olla kertakäyttölahjoja.
Rippiristin ostaminen on yleensä etukäteen sovittu juttu, läheisin kummi ostaa sen. Tiedustele pojan äidiltä kuka sen ostaa ja osta sinä, jos ei ole ketään vielä "ilmottautunut". Helppo lahja.
Toinen vaihtoehto jos pojalle korua ajattelee, on solmioneula ja ehkä kalvosinnapitkin mukaan. Solmioneulaan kaiverrus.
Tai sitten rahana. Eiköhän se lapselle mene, onhan kyseessä konfirmaatio. Vaikka miten lapsen äiti on sinun silmissäsi v**mäinen tai rahanahne (???!!!??) on hän taatusti lapselleen oikeudenmukainen. !! - Eufrosyne
Kummeilta rippiristin. Näin on meillä ollut suvussa. Ja muutenki kuullu et kummit yleensä antaa sen ristin tm. korun.
- qdwdfqfqfdvb
Pitääkö kummin kuulua kirkkoon jos haluaa siunata kummilapsensa?
- lasarius
Ei voi olla kummi jos ei kuulu kirkkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813202Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen853665Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,972925Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2771393Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511329Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141204- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989