Järkyttävä asuntomessualue

åpiidkskfufe

Kuka ihmeessä haluaa asua tuolla pakolaiskylässä kylmän, hyisevän tuulen purtavana?

102

4455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jp

      samaa mieltä!!

    • Sorsan näkökulma

      Kiitos älykkäällä isolla kirjaimella aloittamisella , että sitä vaan, katos muuten en
      olisi vaivautunut vastaamaan kuten en ennenkään. Eilen viimeksi katselin
      Mustankarin tienvieruksen perspektiivistä kyseistä kummitus kylää ja totesin
      kauhukseni, että herrajumala sentään se viimeinen talo oikealla puolen on
      niinkuin siitä 80 luvun elokuvasta, siis luojan tähden paetkaa niinku olis jo !!
      Ps. nimimerkissä olisi toivomisen varaa ;)

      • ghdtyukugiö

        Sorsan näkökulma osaa kyllä ison kirjaimen käytön, mutta yhdyssanat eivät häneltäkään onnistu! Kuitenkin keskustelufoorumin tasossa yläpäässä.


    • Kokkolalainen1

      Kateelliset ne vaa jaksaa kitistä. :)

      • Sorsan näkökulma

        Käystäpä vaan vasiten tuolta Mustankarin perpektiivistä kurkkaamassa,
        huomaat heti, että kyllos karseen näköstä. Pitäähän sitä joku näyttää
        joltakin, että sietää ihastella.


    • ........

      Asuuhan sitä ihmisiä saarissakin, missä voi tuulla vielä enemmän kuin asuntomessualueella. Ja mitä nyt siellä olen muutaman kerran käynyt pyöräilemässä, niin ei siellä nyt niin kauhea tuuli ainakaan silloin ollut.

    • Huono paikka on

      ja TEHTAAT on siinä ihan mettän takana. Oikeasta suunnasta kun tuulee, niin on vielä kivempi...

    • A.SikaTalus

      Klan asuntomessualue on kuin "keinohedeilmöitys meren vatsaan", jossa on meidän kaupunkilaisten rahaa käytetty miljoonie euroja....

    • demari 63

      Jokainen saa rakentaa sinne minne rahkeet riittävät,sitäpaitsi veron maksajana voi nauttia alueella pyöräillessä hienosti kunnostetuista tienoista,voisi ne rahat mennä turhempaankin

    • tallaillen verotta

      Kyllä aluetta saa nauttien käyttää muutkin kuin veronmaksajat. Rasisti ei saa olla, nimittäin mamut ei veroja ole maksaneet ja turhaan eivät ole suomeen matkustaneet nauttiakseen sosiaalisesta järjestelmästämme.

    • Tosirealisti Kokkola

      Hieno asuntomessualue valmistuu Kokkolaan. Kaikkien aikojen paras.
      Ja odottakaa kun se on näyttelyvalmiina, puhumattakaan miltä se näyttää muutaman vuoden kuluttua.
      Taitavat nämä ikuiset valittajat ja kateelliset asua "kauhukylä Nirristadtissa".
      En ottaisi vastaan edes ilmaiseksi ainuttakaan homeista, puolilahoa, haisevaa, hoitamatonta, rumaa ja hevosmurkkujen syömää talorähjää. Muka Kokkolan paras turistinähtävyys, hah, hah. Älkää vaan päästäkö yhtään messuvierasta lähellekään tuota kamalaa kummitusmaista vanhaa kaupunkia.

    • Tosirealisti!!

      Voitko jo lopettaa tuon Neristanin mollaamisen täällä? Painu sinne vanhaankaupunkiin soittamaan suutas, jos meinaat jotain saada aikaiseksi.
      Me, jotka olemme tänne muualta muuttaneet (itse muuttanut Pirkanmaalta), pidetään Neristania kaupungin parhaana osana. Todella viihtyisää ja kaunista. Mikäli sun nokkaas ottaa jokin haiseva ja hoitamaton Neristanissa, mene ihmeessä Ykspihlajaan. Siellähän kuulemma ei haise teollisuuslaitokset eikä ole yhtään saastunutta vaan aurinko paistaa siniseltä taivaalta ja kaikki on kuin paratiisissa.

      • ei ja ei

        ei


      • Kokkolassa syntynyt

        Miten voi painua Neristanista vanhaan kaupunkiin? Neristan on vanhan kaupungin uusi nimi, jota ei voi muuta kuin ihmetellä (siis tuota Neristan-nimeä). Vanha kaupunki tuo on ennen ollut ja voisi olla edelleenkin.


      • Neristanin Sherlokki
        Kokkolassa syntynyt kirjoitti:

        Miten voi painua Neristanista vanhaan kaupunkiin? Neristan on vanhan kaupungin uusi nimi, jota ei voi muuta kuin ihmetellä (siis tuota Neristan-nimeä). Vanha kaupunki tuo on ennen ollut ja voisi olla edelleenkin.

        Kulturellisti kultivoituneena kaupunkina Kokkolassa kulttuuria ylläpitää myös erittäin hieno ja uusinta uutta oleva keksintö! Tämä avoimuutta, erilaisuutta ja yhteiskunnallista vireellisyyttä ylläpitävä systeemi otettiin käyttöön jo niinkin aikaisin kuin 1900-luvun alkupuolella. Tänä tekniikan aikakautena kokkolalaiset ovatkin ajan hermolla tämän Vanhasta kaupungista löytyvän verkoston kautta, jota myös "Vakoilupeileiksi" kutsutaan humoristisestikin. Tämän monimutkaisen ja vähintäänkin persoonallisen yhteydenpitovälineen avulla voi jokainen perunoiden ja sipuleiden kuorimiseen kyllästynyt keittiöorja lepuuttaa työn ahavoittamia käsiään nojaillen hetken ikkunanraameihin ja katsella mitä naapurustossa puuhaillaan. Jopa Kokkolan pormestari on kiitellyt peilijärjestelmän hienouksia, sillä tästä oivasta kapineestahan pääsevät kokkolalaiset keskustelemaan loputtomasti viikon tapahtumista, jos sattuu niinkin hassusti, että loppuvat keskustelun aiheet. Tällä tavoin pidetään yllä Kokkolanruåtsin hienoa ja monivivahteista kulttuuriperimää.


    • Tosirealisti Kokkola

      Olet aivan oikeassa. En missään tapauksessa muuttaisi Ykspihlajaan - Kokkolan slummiin. Se on "Nirristadtin" jälkeen toiseksi kammottavin paikka Kokkolassa. Näyttää siltä, että joka kymmenes rakennus on autiona, todella kummitusmaista. Tänäänkin ajellessani alueella totesin sen kammottavan Ykspihlajan ilmapiirin. Savua oli kaikkialla ja haisi todella pahalle sateen aikana. Hyvä, että näki eteensä.

      Kolmas kummituskylä on Sannanrannan mökkiasutus. Todella synkkä alue aivan asuntomessualueen kupeessa. Eihän sinne edes aurinko pääse paistamaan ja rakennukset ovat kaameita "kummituslinnoja" jostain 1700-luvulta. Käykää hyvät ihmiset katsomassa, ellette muuten usko.

      Neljäs kohde, joka pitäisi heti räjäyttää maan tasalle, on Suntinsuun "latomeri". Muka venevalkamat. Kotitarvevarastoja ne ovat olemattomalla vuokralla. Todella kaameita katseltavia. Ne eivät todellakaan kuulu lähes Kokkolan keskustan imagoon. Nauravathan niille naurismaan aidatkin puhumattakaan asuntomessuille saapuvat turistit...

      Ja lopuksi. Kokkolan kautta aikain paras myyntivaltti ja tulevaisuuden vetonaula - MERIROSVORANTA - päästettiin seilaamaan Pirkanmaalle, Lempiälään.
      Saatanan tunarit!!!

      • Puutalot rulettaa

        Tervemenoa Koivuhakaan, siellä sinä viihdyt betonilähiössä.


      • Perus Örkkä
        Puutalot rulettaa kirjoitti:

        Tervemenoa Koivuhakaan, siellä sinä viihdyt betonilähiössä.

        Miten niin ? Koivuhaka on valittu Suomen toiseksi parhaaksi asumalähiöksi !
        Sitäpaitsi en ny vanno enkä vasikoi mutta täällä on aina kestomessut päällä,
        että ei kun tervetuloa ;)


    • Poison berries :S

      Miks ihmiset rakentaa Ykspihlajaan? Kuka haluaa asua teoliisuusalueella, vaikka kuinka olis (paskanen) merenranta käytössä ja lähellä? Ykspihlajassa käynti aina avartaa ajattelemaan, että onneksi sentään itse asuu paremmalla alueella.

      Ovatko tontit jotenkin puoli-ilmaisia Ykspihlajassa? Entäpä Ykspihlajan koulu sitten? Näyttää keskusvankilalta, karsee paikka ja aivan liian lähellä tehtaita, saasteet tulevat suoraan koululle.

      1980-luvulla tehtiin tutkimus, jossa todettiin ykspihlajaisten ÄO:n laskeneen huomattavasti normaaliväestöön verrattuna. Mikäpä ihme tuo on, kun niitä kaasuja hengittelee vuodesta toiseen. Sääliksi käyvät lapset. Voi voi.

      Asuntomessualue on kyllä Ykspihlaja II. Sen paskasempaa paikkaa löydä koko Suomesta.

      • Ei Ykspihlajalainen

        Oho. Tuo väite tutkimuksesta, joka osoittaisi Ykspihlajalaisten heikomman ÄO:n normaaliväestöön verrattuna, vaatii kyllä jo tuekseen jonkun lähteen. Mistä löytyy moinen tutkimusraportti?


    • ::::K,J:::::

      mitä vittua te vikisette täällä juntit hieno on paikka!!!!!

    • qqweryt

      Kokkolalaisille aivan sopiva paikka..........onhan niillä jokin neristanikin

    • Kiikari Galle

      Asuntomessu alue on verraton pesimispaikka meren linnustolle. Ensimmäisenä
      kesänä linnut eivät yleensä aloita pesintää uudessa paikassa mutta odottakaas
      vaan niin ensi vuonna katoilla on satoja lokinpesä ja tuhansia räystäspääskyn
      savimajoja. Reviirillä kirkuminen ja koilotus tulee olemaan kauheaa kuultavaa
      puhumattakaan lokinpaskasta, jota sataa niskaan satoja kiloja läpi kesän.

    • Sorsan näkökulma

      Ohoh ! Palkkasotilaat vartioivat asuntomessualuetta, kysyttiin, että onko
      kulkulupaa ? sanoin etten tarvitse sellaisia lupia, koska olen sorsamainen
      Kokkolalainen ja luonteeltani säyseä, eipä auttanut, eivät päästäneet alueelle.
      Kovasti sinne ollaan vetämässä piikkilankaa esteeksi, se on sotatila nyt !

    • yxpihlaja vaan

      Onpa jännä keskusteluketju, aina on jollain jotaain valitettavaa, eiköhän se ole niin rakkaat kanssaihmiset että ihan sama missä teollisuuskaupungissa asuu, ilman saasteita on varmasti enemmän kuin maaseudulla, tai keskellä metsää. Kokkolan keskusta ei saastelaskeumalta säästy, on sen verran "montussa".. ja muutenkin kun avattiin toi sopiva tuulitunneli (satamatie) kulkeutuvat päästöt teollisuusalueelta aivan koko kaupungin läpi :D

    • Paska kaupunki

      Piti lähtee lenkille illalla, mutta ainakin täällä Koivuhaassa on ilma ihan jotain kaasua sakeena ja teollisuuden haju tuntuu. Jäipä lenkki 200 metriin.

    • Naula arkkuun

      Kävin tarkistamasssa sorsan väittämän ja peijakas alue on suljettu ulkopuolisilta
      ja vaaditaan kulkulupa, jo on aikoihin eletty.

    • Tosirealisti Kokkola

      Aivan oikein.
      Pois kaikki uteliaat paskiaiset.
      Mitä hittoa te siellä kuppaatte.
      Menkää sitten kun alue avataan 14.7.

      • Sorsan spruutaus

        Tosirealistilla on käynnistynyt vaihdevuodet ( ties miten monetta kertaa ) tai sitten
        se olit sinä, joka tivasit kulkulupaa portilla risuluuta poikittain ja kattila päässä.


      • RIP Halkokari cats..
        Sorsan spruutaus kirjoitti:

        Tosirealistilla on käynnistynyt vaihdevuodet ( ties miten monetta kertaa ) tai sitten
        se olit sinä, joka tivasit kulkulupaa portilla risuluuta poikittain ja kattila päässä.

        Tosirealisti Kokkola on Perhossa syntynyt ja kasvanut (tämä kertoneekin asiaa tunteville jo kaiken) itämaantietäjä, jonka tietämys merestä ja merenrantakaupungeista rajoittuu Halsuanjärven uhkarohkeaan ylisoutuun, johon Hän osallistui veneen pohjatappina vuonna 1962.


      • Örkkämönkijä
        RIP Halkokari cats.. kirjoitti:

        Tosirealisti Kokkola on Perhossa syntynyt ja kasvanut (tämä kertoneekin asiaa tunteville jo kaiken) itämaantietäjä, jonka tietämys merestä ja merenrantakaupungeista rajoittuu Halsuanjärven uhkarohkeaan ylisoutuun, johon Hän osallistui veneen pohjatappina vuonna 1962.

        Voisit oikeestaan veistellä noita sun lesta vihjailujas jollain toisella saitilla.
        Ei kande höystää hirtehishuumoria sairaalla huumorilla, se ei huvita ketään.


      • 4108
        RIP Halkokari cats.. kirjoitti:

        Tosirealisti Kokkola on Perhossa syntynyt ja kasvanut (tämä kertoneekin asiaa tunteville jo kaiken) itämaantietäjä, jonka tietämys merestä ja merenrantakaupungeista rajoittuu Halsuanjärven uhkarohkeaan ylisoutuun, johon Hän osallistui veneen pohjatappina vuonna 1962.

        Kyllä olen samaa mieltä kanssasi,Tosirelisti on Tosiäliö ,eikä tiedä mitään Kokkolan meri-ranta historiasta.


    • Vasta muuttanut

      Yleisesti suomalaiset ovat kateellista porukkaa, mutta kokkolaiset ovat aivan yliveto! ihan naurattaa. :D

      • Vasta muuttanut

        Korjaan vielä KOKKOLALAISET, että en pahoita kenenkään pilkunnussijan mieltä :)


      • mee norsujen kaa
        Vasta muuttanut kirjoitti:

        Korjaan vielä KOKKOLALAISET, että en pahoita kenenkään pilkunnussijan mieltä :)

        muuta takas afrikkaan ekkai kuvitellu et joku tääl kaipaa lisää norsun hoitajii


      • Älkäähän nahistelko
        Vasta muuttanut kirjoitti:

        Korjaan vielä KOKKOLALAISET, että en pahoita kenenkään pilkunnussijan mieltä :)

        Vilkkaana messukaupunkina Kokkola on myös erittäin tunnettu hyväksyvästä ja vastaanottavasta ilmapiiristään. "Suomen Amsterdamina" tunnettu Kokkola on äärimmäisen suvaitsevainen kaupunki johon ovat aina lämpimästi tervetulleita niin homoseksuaalit ja ulkomaalaiset kuin myös vasemmistolaiset ja vääräuskoisetkin.

        Kosmopoliittisine kahviloineen ja ravintoloineen Kokkola tarjoaa monipuolisen yöelämän ja turisteille riittääkin nähtävää ja koettavaa pitkäksi aikaa. Suomen kaupungeista Kokkola on se paikka jossa maailman muodin tuulahdukset löytävät ensimmäiset kannattajakuntansa. Edistyksellinen Kokkola luopui jopa noitien polttamisestakin jo 90-luvulla. Kokkola on myös näyttänyt hyvää esimerkkiä siitä siitä miten Suomen kaksikielisyys voi toteutua täysin ongelmitta ja kieliriidoitta; kaikki yksinkertaisesti puhuvat (Kokkolan murretta) suomea.


    • Neuvoja??

      Eipä ole mukavaa katseltavaa nuo tänne Koivuhakaan purjehtivat tummat saastepilvet Ykspihlajasta. Kurkkua poltti, kun kävi ulkona. Neuvokaas viisaat, missä päin Kokkolaa kannattais asua, että välttäis nuo Pihlajan paskat tulemasta suoraan ikkunasta sisälle?!

      • -------------------

        Tehtaille se olis aika tehdä jotakin. Ei tarvitse mennä kun n. 20v taaksepäin ja koko tehtaitten lähistöllä ei ollu puun puuta. Nyt jo ehkä pieniä parannuksia tehty kun lehdet pysyy puissa, mutta voi vaan arvailla kuinka paljo vieläki tehtaitten päästöt aiheuttaa sairauksia yms.


    • Sairastuu

      Kyllä itse huomaan, että henkeä ahdistaa kun tuuli käy tehtailta päin. Varsinkin kostealla, sumuisella ilmalla, kun päästöt tunkevat maan pinnalle asti. Silloin ei voi edes tuulettaa.

    • Rantalentopalloilija

      Hei huhuu, nyt sinne asuntomessujen ympärille ollaan pystyttämässä
      tosi korkeaa verkkoaitaa, ompa kolkkoa, siitähän tulee niinku juutalaisleiri.

    • Joo, KATE!!!

      Miksei Ykspihlajaa voisi KATTAA? Sekä teollisuus- että asuma-alue saman katteen alle. Siellä asuvat ihmisethän väittävät, että ei haise eikä ole vaarallista tehtailta tulevat pienet tuhnut. Joten ihan hyvin voitaisiin rakentaa sellainen kupoli sen alueen päälle. Saako kannatusta?

      • Olimpas pirullinen

        Tässä on näemmä jollakin seonnut puurot ja vellit pahemman kerran.
        Ne haisulipalstat on menossa tuolla sivuilla 2 ja 3 että käyppäs nuuskimassa.


    • kokkolassa peelo781
      • antiviisu

        joo messualue on hieno mut tuo umpihomo euroviisulaulaja ei oikeen säväyttäny..


    • Vuokralle haluaja

      Onko asuntomessuilla mitään vuokra-asuntoja ? Siis semmosii halpoja
      niinku koivuhagassa.

    • rakentaja rane

      Kyseessähän on työmaa-alue, työmaa-alueelle ei ole asiattomille asiaa.

    • ...................

      Muuten näyttää kivalta, mutta se asfalttinen parkkipaikka alueen ympärillä on jotenkin kolkko. Mietin vain, että jääköhän se siihen pysyvästi. Tulee mieleen joku supermarketin asfalttikenttä. Ei puun puuta tai muutakaan vihreää.

      Jos alueen ympärille tosissaan jää parkkipaikka, niin olisin toivonut vihreämpää ratkaisua. Kokkolassa muutenkin tykätään laittaa valtavia asfalttikenttiä joka paikkaan, niin jotenkin asuinalueelle toivoisi viihtyisämpää ratkaisua. Esimerkiksi uimahallin parkkipaikka on mukava, koska siellä on puita ja pensaita. Samantyylinen parkkipaikka olisi soveltunut asuntomessualueenkin ulkopuolelle, koska pelkkä asfalttikenttä on niin karu ja kolkko.

      • Kulkulupa ukko

        Onhan siinä p-paikan nurkassa se katiskalangasta kyhätty jättiläis sembramänty.
        sitä vaan ei oo vielä maalattu vihiriäks ja kai ne tekee niitä lisää koko mehtikön..


      • Ryhmä zorbupallo
        Kulkulupa ukko kirjoitti:

        Onhan siinä p-paikan nurkassa se katiskalangasta kyhätty jättiläis sembramänty.
        sitä vaan ei oo vielä maalattu vihiriäks ja kai ne tekee niitä lisää koko mehtikön..

        Ei se mikään seepramänty ole ko se on se uusin villitys zorbpipallo ja messuvieraat saa vuokrata sitä, tai jotain semmoista huhua kuulin.


      • Gallela
        Ryhmä zorbupallo kirjoitti:

        Ei se mikään seepramänty ole ko se on se uusin villitys zorbpipallo ja messuvieraat saa vuokrata sitä, tai jotain semmoista huhua kuulin.

        Heii osapäivä ÄÄLIÖT se on taideteos !


      • ............

        Nyt selvisi lehdestä, että parkkipaikan tilalle rakennetaan messujen jälkeen lisää taloja, joten perun sanani. Anteeksi.


      • Retro tönöjä
        ............ kirjoitti:

        Nyt selvisi lehdestä, että parkkipaikan tilalle rakennetaan messujen jälkeen lisää taloja, joten perun sanani. Anteeksi.

        Jou, siihen rakennetaan lisää niitä Ouluntien vanhan meijerin näköisiä taloja.


      • ÄrräPurra
        Gallela kirjoitti:

        Heii osapäivä ÄÄLIÖT se on taideteos !

        Hah hah ! Vai taidetta, se hirvityshän on niinku tupla tornien romahduksesta
        ulos pullahtanut betonirauta köntti. Taidanpa antaa sille nimeksi Kokkel-Dome,
        sinne saa sitte tunkea kaikki tyhmät päättäjät tappelemaan ideoistaan ja
        kansalaiset saa viskoa niitä mädillä tomaateilla, jos tekevät vääriä päätöksiä.


    • Tosirealisti Kokkola

      Eipä kun: Sannanrannan puolelle siirretään Nirristadtin lahonneet ja homeiset talorähjät ja Pikiruukin puolelle Suntinrannan haisevat monenkirjavat kotitarvevarastot (jotka ovat toimineet 1800-luvulla venevalkamina).

      • 54554454545454554

        Kyllä se Tosirealisti jaksaa jauhaa, keksimästäsi Nirristad nimestä on hohto menny jo kauan aikaa sitten. Sitä paitsi on maailmaassa muutkin asiat vinossa kuin Kokkolan ihana Vanha kaupunki ja Halkokarin idylliset venevajat. Kannattais varmaan hakea politiikkaan mukaan, täällä Suomi24:ssä kun on aika pienet vaikutus mahdollisuudet.


    • Lisää ihmetyksiä

      Katoin tossa illalla, että siihen messualueen riemuralliympyrään oli kaadettu
      säkkikaupalla sinistä kahden väristä sepeliä tai sitte siihen oli kolaroinu joku
      myrkkyrekka matkalla arsenikkitehtaalle, siinä voi moni messuvieras, joka
      vähänkään tuntee aluetta säikähtää pahemman kerran.

      • Porisen mitä porisen

        No ei taida koristesepeli siinä kauan vanheta, kun messu vieraat kauhovat
        sitä mukaansa matkamuistoksi ja pelkäänpä pahoin, että paikalliset rouvat
        ovat kohta paikalla sankoin joukoin lapioimassa siitä kukkapenkin täytettä
        pihapuutarhoihinsa hullunkiilto silmissä.


    • Ruuneri Vatumaja

      Katoin tosa uutisista, että avajaisissa oli ollut jopa 500 messu vierasta Jutta,
      että kylläpäs oli yleisö ennätys. Missähän ne kymmenet tuhannet....?

    • € tappiota joka min

      Ajeltiin messualueelle meneviä teitä pitkin, ei ollut ruuhkaa..

    • 345674

      jos olis rahaa niin en ikinä muuttais tonne messualueelle.

    • Kannus rulaa

      Turhaan ihimettelettä, täällä Kannuksesa kaikki messuvieraat on.
      KyläKelpaa! maaseutuasumisen messut vetää kaikki vähäki järkevät
      ihimiset tänne ja ompi ollu huippu esiintyjää mm. Paradise Oskar ym.
      Teidän messuille on kuulemma luvassa viikonlopuks armeijan
      torvisoittokunta, että pitäkää ihimeessä hauskaa pippaloissanne ;)

    • PerjantaiTölkki

      Minäkin tein pienet pyrähdykset kaupungilla iltapäivällä vain todetakseni, että oli kuolleenpaa kuin Juhannuspäivänä ja illalla käväisin Meripuistossa kierroksen
      eikä alueella ollut sen kummenpaa häslinkiä. Pari kourallista ihmisiä sellä täällä
      ja parkkipaikat ammottivat tyhjyyttään. Siis täysin torso messupäivä kaikille
      osapuolille. Hävettää asua tällaisessa käpykylässä, jossa ketään ei kiinnosta
      mikään. Tämä oli ehkäpä omituisin perjantai mitä olen nähnyt.

    • Miso/ t:ku

      Upea messualue,,laadukkaasti tehty.Parhaat messut sitten vuosiin!

      • Hanuriartisti

      • katsottu

      • Ei vieraita
        katsottu kirjoitti:

        näkyi olevan iso ryysis messu aluella laskin että 22 vierasta näkyi web kameralla.

        Asuntojen omistajiahan he, haukkaamassa vähän happea puistossa.


    • ei käynyt

      Kyllä siellä jokunen käväisi, kun kävijämäärä 4200. Vaasassa oli ekana päivänä 4000.

      • Naakkapuiston Nipa

        Puhumme Kokkolasta emmekä suinkaan Vaasasta.
        Erehdyitkö innostuksissasi väärään kaupunkiin. ??


    • Missäkäs kaikki....

      Minä oon koittanu bongata tosta weppikamerasta kävijoitä mutta siinä
      kalasääski kamerassaki on enemmän porukkaa.

    • Sorsan näkökulma

      Iltasanomissa oli kuva yhestä messukohteesta, jossa talon katolle oli nostettu
      yks Suntin tervattu venevaja. Voi helekuttivatti, että osas olla ruma talo.
      No tää on tietty mun oma miielipide, josta en taivu, että ei millään pahalla.

      • Arvostelen tässä...

        Minulla taas tuli siitä laivan peltikontti mieleen mutta huomasittekos sen kohteen Anvia koti? Siinä on pystytetty rantaan asunnoksi samanlainen liikehuoneisto kuin Anvialla on Tehtaankadulla, tosin ikkunoista puuttuu mainosteippaukset mutta katolla oleva "laatikko" on saman näköinen kuin anvian katolla (Halpahallin erkkerissä huomasin) ja myös asunnon siiveksi rakennettu ampumaradalta tuttu hirviammunta kokeiden ampumakoppi yllättää rumalla kontrastiillaan.

        Jotenkin en haluaisi omistaa kyseistä "kasvihuonetta" ellen sitten olisi
        tomaatinviljely intoisia hirvimiehiä.


    • faktaa prkl

      Kävijämäärät:
      15.7 - 4207 kävijää
      16.7 - 3016 kävijää
      17.7 - 3410 kävijää
      18.7 - 4935 kävijää

      • Tappiolle jää!

        Noissa on varmasti laskettu vapaamatkustajat/työntekijätkin moneen kertaan!


      • hölynpölynhuuhaa
        Tappiolle jää! kirjoitti:

        Noissa on varmasti laskettu vapaamatkustajat/työntekijätkin moneen kertaan!

        Ne laskee montako lippua on myyty eikä mitään vapaamatkustajia tai työntekijöitä. Niitä kyllä silmälläki erottaa vaatteista.


    • Huu Keers

      Näyttäisi olevan samanverran kävijöitä kuin normaali viikonloppuna
      Prisman kalatiskillä.

    • Tosirealisti Kokkola

      Aivan mahtava asuntomessualue on Kokkolassa - toistaiseksi paras.
      Alue laajenee "ympärillensä" heti messujen jälkeen - pitkin meren rannikkoa - hyvä, erinomaista, sanoisin.
      Nyt kaikki Kokkolan yritykset varaamaan paikkoja, kuten se eräs hammaslääkäripariskunta on jo tehnyt. Mahtava rakennus, komea näköala merelle ja asikas saa katsella omenapuuta ja merta omakotitalossa...
      Kokkolan - muka suuri nähtävyys - Nirristadt saa jäädä lahoamaan ja haisemaan paikallensa.

      Tätä olen toivonut ja odottanut tapahtuvaksi jo yli 20 vuotta, että Kokkola siirtyisi lähemmäksi merta. Nyt se on vihdoinkin toteutumassa.
      Vielä kun Merirosvopuisto (Pirates Park) jäisi Kokkolaan, olisi kaikki kuin "Paratiisissa"...

    • Tosirealisti Kokkola

      Ihana asuntomessualue.
      Muutan sinne heti, kun...........

    • Rantakaunotar2011

      Ihanaa, että Kokkola lähestyy merta.

    • charlibacka

      Messut käyty läpi tänään.
      Ihan jees verrattuna muihin messualueisiin, mut mut , ei mitään "uutta"
      Aika tasapaksua ja talot hyvin toistensa kaltaisia, hieman enemmän rohkeutta sisustamiseen olis kaivannu.
      Meri kauniina kesäpäiväna näytti hynän puolensa, syksyllä ehkä ei niinkään

    • Tosirealisti Kokkola

      Aivan selvä kateellisen arvio, kun tuli rakennetuksi Charlibackaan (siis aivan kamala alue), vaikka asuntomessualue veti puoleensa.
      Liekö ollut kustannuskysymys.
      Voit vielä korostaa omaa asuntoasi ROHKEAMMIN, paremmin kuin se on nyt tai mitä näit asuntomessuilla.
      Ja kyllä se syksy ja talvi tulee sinne Charlibackaankin. Kesähän siellä ei edes näy, synkässä jumalan hylkäämässä lähiössä...

      • pihlaja9

        Onko kaikki valittajat ja vonkujat tosiaan kokkolalaisia?! Jos on, niin ihmettelen, ja vallan pahoilla mielin:-/. Itse olen ollut kokkolalainen vasta vajaat 4 vuotta, mutta kovasti tunnen oloni täällä kotoisaksi, ja olen sekä ylpeä että iloinen asuntomessuista ja kaikesta, mitä kaupungissa tapahtuu. Mistä ihmeestä kumpuaa järjetön kiukku ja inho pienen kaupungin eri osien välillä?? Me rakensimme Pihlajaan kotimme, emmekä muualla haluaisi asuakaan. En silti vihaa muita asutusalueita tai ala niitä varta vasten haukkua. Ja varmasti asuntomessualueen uusi väkikin on tuuliin tottunut tai ainakin varautunut. Ei tuuli estä elämistä onnellisena...!


    • ei voi mitään

      Tuo asuntomessualue on kyllä kolkko ja kamalaan paikkaan rakennettu ja vielä ahdas!

    • Nähty monet kerrat

      Odotellaan vaan kunnon syysmyrskyjä ja varsikin pohjois sellaisia niin siinä
      merisuola sumusuihkussa menee kaikkien asukkaiden autojen maalipinnat
      piloille ja korit ruostuvat puhki alta aikayksikön. Kaikki alumiinirakenteet
      hapettuvat kukkakaalille ja variseva ruoste värjää kadut ruskeaksi, että
      semmosta kivaa se on asua merenrannassa.

    • Sorsan näkökulma

      Se on tämä ahtaanpaikan kammo, joka iskee tommosessa pitsanläntissä
      eikä se helpota yhtään rantsussa, ku sitte iskee avaran paikan kammo,
      että fiftifiti ja äkkiä himaan.

      Jk. Kumman vähän gängiä, ku vaa alle neljätusen vaikka kartsalla oli
      freduna vähintään viistusen. Koitan täsä elvytellä svedu taitoja.

      • hoooooooooo

        Talo lapsiperheelle messualueelta. Siinä sitten puet pelastusliivit lasten päälle aina kun ulos päästät, kesät talvet.


      • Teuvo Toivonen
        hoooooooooo kirjoitti:

        Talo lapsiperheelle messualueelta. Siinä sitten puet pelastusliivit lasten päälle aina kun ulos päästät, kesät talvet.

        Tuota samaa pelastuliiveistä minäkin olen ajatellut. Huono paikka asua meren äärellä !


    • Aape Ruusukärmäs

      Otetaanpa nyt tämä aito ja asiallinen asuntomessupalsta taas esille,
      kun nuo mutavellin keittäjät eivät osaa muuta kuin hämmentää kävijä
      lukujen desimaali pilkkuja, joten todetaan tässä taas vaan, että eihän
      tuolle hyytävän tuulen ja kaatosateen riivaamalle alueelle saavu edes
      sen vertaa ihmettelijöitä, että saataisiin edes webbikameroiden
      saati sen kuvaaman kuolleen alueen nakkikiskojen kulut kuitattua.

      • Savon Kaapro

        Samaa mieltä. Tommoset tyhjän päiväset mutavellin veljesseurojen palsta plagiaattorit pitäs nostaa munista asuntomessu alueen salkoihin ja ottaa
        kunnon pääsymaksu ruoskimisesta vanhalla kunnon koivuniemen herralla.


    • Pahempi kuin pelkäsi

      Sain tälle päivälle vapaaliput messuille ja kävin katsomass apaikan päällä - enkä olisi kyllä itse ostanutkaan. Alue oli vielä järkyttävämpi kuin etukäteen kuvien perusteella luulin!

      • Fyffes mäni

        Olitpas uusavuton ! Olisit myynyt ne liput niin nyt istuisit sillä hinnalla onnellisen huuruisena Callen terassilla kyräilemässä kauniita naikkosia liftaamassa
        piraatti junaan ja missasit ittekki kyytin jatkoille.


    • Tosirealisti Kokkola

      Ihana on Kokkolan asuntomessualue.
      Tai oikeastaan - sehän on Kokkolan paras asumalähiö Halkokarin jälkeen.
      Onneksi "Nirristadt" jää homeisine, lahoavine ja haisevine talorähjineen taustalle.
      Milloin Kokkolan kaupunki tajuaa, että tuo lahonnut hevosmurkkujen syömä kaupunginosa pitää räjäyttää...

    • Lana Eki

      Kyllä siellä perkkeleet lentää,kun ensimmäiset kunnon lumet ja tuiskut tulevat.heh heeeeeeeh

    • Tosirealisti Kokkola

      Nirristadtissa ne s.......t ja p........t lentävät joka päivä - kesät ja talvet.
      Ei ole rumempaa asutusta kuin Kokkolan vanha kaupunki.
      En huolisi vastuulleni ainuttakaan lahoa ja homeista mökkiä, jota ei saisi edes purkaa. Katsos kun "kyljessä" on leima "suojeltu" - hyi hitto...
      Hullujen ja kateellisten kaupunki.

      • klavanhakaupunki

        Ihana Kokkolan Vanha Kaupunki, Neristadt, kukkii kesällä Vanhan Porvoon kanssa kilpaa. Jos ei näe kaunetta Kokkolan Vanhassa Kaupugissa, voiko nähdä sitä missään muuallakaan? Talvella tunnelmallinen Kokkolan Vanha Kaupunki saa kesäihmisenkin toivomaan että talvi jatkuisi kesän yli.


    • Juntta junttaa

      Mahtavat herätykset aamuisin,kun junttakone alkaa paaluttamisen.Koetamme siinä jumpata sängyssä vaimon kanssa samaan tahtiin.Maa tärisee ja kaikki heiluu.

    • ALUE UPEA MUTTA

      Mitä paalutusta siellä tehään, järkky ääni kuuluu, koostuuko alueen asukkaat palkansaajista,yrittäjistä,eläkeläisistä%.

    • klkklak

      Maa tärisee !Ja vesi pulppuaa reiistä.

    • criveri

      Miten vuorotyöläinen saa nukuttua kun ei hakalahdessakaa saa enää setsemän jälkeen unta kun alkaa jumputus??Se kait kestää kauan jos kaikki luvan saanneet rivitalot rakennetaan.Voiskohan kaupat vielä purkaa.

    • kade?

      niin V**tun kateellista tä Kokkola ihmiset. hej då idiotti
      ei sun pidä sielä asua

    • Skeittarijengi

      Joko alue on siisteytynyt

      • Anonyymi

        Tosirealisti siivoaa


    • Anonyymi

      Yliarvostettu alue .Tiheään rakennettu ja saatanan kylmä paikka .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe