Olen ollut maidolle allerginen jo kauan. En voi juoda tavallista maitoa koska se aiheuttaa kauheita vatsanväänteitä ja ripulia. Esim juustot ei aiheuta ongelmia mutta jogurtit ja viilit ei sovi. Hylatuotteita pystyn käyttämään. Ruuan valmistuksessa käytän tavallista maitoa ja kermaa.
Eräällä tuttavallani on lehmätila josta sain tuoretta aamulla lypsettyä maitoa. Join sitä pari desiä, eikä tullut mitään oireita. Miksi pystyn juomaan tuoretta maitoa kun kaupan maidot ei sovi?
Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?
pastöroidulle allerginen
2
189
Vastaukset
- Moiden bakteereiden
takia, niiden hyödyllisten!
.................jatkuu.
Kahden tärkeimmän probiootti-bakteerin:
1.(1.) Lactobacillus asidophilus ja
2.(3.) Bifidobacterium luonnollisin saantilähde on lehmän raakamaito (=käsittelemätön maito).
Mutta mihin ovat kadonneet hyvät/tarpeelliset Probiootti bakteerit vuosien saatossa:
- Ennen vanhaan juotiin vasta lypsettyä lehmän raakamaitoa, jossa oli tärkeimmät Probiootti bakteerit Lactobacillus asidophilus ja Bifidobacterium. Eikä silloin sairasteltu niin valtavasti kuin nykyisin, ei ollut allergioita, eikä ollut vatsa, eli suolisto sekaisin, jne.
- >>>>>>Olette varmaankin kuulleet tämän mystisen lauseen, jonka on esittänyt laktoosi-intoleranssia tai migreeniä sairastava henkilö:
"Kun käyn hakemassa suoraan maatilalta lehmän raakamaitoa niin voin juoda sitä ongelmitta, mutta kun ostan kaupasta meijeriltä tullutta maitoa, niin laktoosi- ja migreeni-ongelmat alkavat heti".
Eli syy mm laktoosi-intoleranssi- ja migreeni-ongelmiin on Probiootti bakteereiden puutteessa! Jatkuu.......
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Elamaa_yllapitavat_probiootti_bakteerit&homeantibiootti.html - 457125896
Et mitä ilmeisimmin ole allerginen, vaan oireesi johtuvat muusta yliherkyydestä. Ensinnä tulee mieleen laktaasi-enstyymin puutos. Ei ole haitallista ollenkaan, mutta toki kiusallista. Käväisepä tk:ssa niin asia varmistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874148Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283087No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760