pastöroidulle allerginen

tuoremaito

Olen ollut maidolle allerginen jo kauan. En voi juoda tavallista maitoa koska se aiheuttaa kauheita vatsanväänteitä ja ripulia. Esim juustot ei aiheuta ongelmia mutta jogurtit ja viilit ei sovi. Hylatuotteita pystyn käyttämään. Ruuan valmistuksessa käytän tavallista maitoa ja kermaa.
Eräällä tuttavallani on lehmätila josta sain tuoretta aamulla lypsettyä maitoa. Join sitä pari desiä, eikä tullut mitään oireita. Miksi pystyn juomaan tuoretta maitoa kun kaupan maidot ei sovi?
Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?

2

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moiden bakteereiden

      takia, niiden hyödyllisten!

      .................jatkuu.
      Kahden tärkeimmän probiootti-bakteerin:
      1.(1.) Lactobacillus asidophilus ja
      2.(3.) Bifidobacterium luonnollisin saantilähde on lehmän raakamaito (=käsittelemätön maito).

      Mutta mihin ovat kadonneet hyvät/tarpeelliset Probiootti bakteerit vuosien saatossa:
      - Ennen vanhaan juotiin vasta lypsettyä lehmän raakamaitoa, jossa oli tärkeimmät Probiootti bakteerit Lactobacillus asidophilus ja Bifidobacterium. Eikä silloin sairasteltu niin valtavasti kuin nykyisin, ei ollut allergioita, eikä ollut vatsa, eli suolisto sekaisin, jne.
      - >>>>>>Olette varmaankin kuulleet tämän mystisen lauseen, jonka on esittänyt laktoosi-intoleranssia tai migreeniä sairastava henkilö:
      "Kun käyn hakemassa suoraan maatilalta lehmän raakamaitoa niin voin juoda sitä ongelmitta, mutta kun ostan kaupasta meijeriltä tullutta maitoa, niin laktoosi- ja migreeni-ongelmat alkavat heti".
      Eli syy mm laktoosi-intoleranssi- ja migreeni-ongelmiin on Probiootti bakteereiden puutteessa! Jatkuu.......

      http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Elamaa_yllapitavat_probiootti_bakteerit&homeantibiootti.html

    • 457125896

      Et mitä ilmeisimmin ole allerginen, vaan oireesi johtuvat muusta yliherkyydestä. Ensinnä tulee mieleen laktaasi-enstyymin puutos. Ei ole haitallista ollenkaan, mutta toki kiusallista. Käväisepä tk:ssa niin asia varmistuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      92
      5414
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      77
      4741
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      138
      4699
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2124
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      96
      1778
    6. 99
      1637
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1517
    8. 356
      1232
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1064
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1031
    Aihe