Poliisipäällikkö puolustaa Asko Kervistä

Arto Hirvonen

--- Saapunut viesti ---
Aihe: Rikosylikomisarion todistusteema Kouvolan hovioikeuden R 11/285 asiassa
Lähetetty: 17.6.2011 9:27
Lähettäjä: [email protected]


Kouvolan hovioikeudelle


Kouvolan hovioikeudelle R 11/285 asiaan


Koska R 11/285 rikosasian todistajakertomuksissa on todennettavissa virkamiesten törkeää valheellisuutta, niin katson oikeusturvani edellyttävän rikosylikomisario Bengt Brinkaksen todistelua asiassa, joten nimeän Brinkaksen todistamaan sitä, ettei poliisi ole löytänyt mitään viitteitä kaupunginlakimies Marianna Ruonalan todistamasta kaupunginsihteerin poliisille lähettämästä ilmoituksesta.

Rikosylikomisario Brinkas on tarkasti tutkinut asiaa ja on suullisesti allekirjoittaneelle ilmoittanut, ettei poliisilta löydy Ruonalan todistajakertomuksen mukaisia tietoja. Näin ollen Birnkaksella on poliisiesimiehenä virkavelvollisuus todistaa kaupunginlakimies Ruonalan todistajankertomuksessa kerrotun todistelun paikkaansa pitämättömyys.

Kaupunginlakimies Ruonala on valheellisella todistelulla 22.2.2011 harhauttanut käräjäoikeuden puheenjohtajaa, kertoessaan väärää ja perätöntä tietoa Kervisen lähettämästä uhkaavasta viestistä ja tässä yhteydessä sekoittanut asiaan kaupunginsihteerin, joka ei ole tehnyt poliisille ilmoitusta Ruonalan väittämästä Kervisen kaupungintalon kirjaamoon lähettämästä "mistä hirmuteot kumpuavat" -otsikoidusta sähköpostiviestistä.

Nyttemmin Kymenlaakson rikospoliisissa tiedetään, että kaupunginlakimies Ruonalan todistajakertomuksessa esitettyä Kervisen kaupungintalon kirjaamoon lähetettyä sähköpostiviestiä ei tosiasiassa ole olemassa, eikä siten mitään kaupunginsihteerin poliisille lähettämää ilmoitustakaan, jolloin kaupunginlakimies Ruonalan todistelu asiassa on täysin perätöntä.

On todella törkeää, että korkeassa virka-asemassa oleva kaupunginlakimies Marianna Ruonala sekoitti väärällä ja valheellisella todistelulla asiaan kaupunginsihteerin ja poliisin, todistaessaan kaupunginjohtaja Henry Lindelöfin eduksi ja Asko Kervisen vahingoksi.


Haminassa 17.6.2011
Asko Kervinen

0

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. En minä kyllä enää odota sinua

        Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
        Ikävä
        49
        2468
      2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

        Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
        Maailman menoa
        58
        2216
      3. Niin surullinen

        onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
        Lapua
        43
        1997
      4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

        Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
        Maailman menoa
        210
        1728
      5. Jos joku luulee että kaikki käy

        Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
        Ikävä
        68
        1650
      6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

        Oli kuva paloautosta nettijutussa.
        Suomussalmi
        20
        1590
      7. Sakin hivutus - ilmiö

        Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
        80 plus
        88
        1430
      8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

        "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
        Yleistä autoilusta
        15
        1419
      9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

        Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
        Tunteet
        11
        1362
      10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

        Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
        Haapavesi
        19
        1354
      Aihe