Ollaan tässä hommaamassa perheelle (tilavampaa) kakkosautoa, joten kysymyksiä Chevrolet Caprice Classic STW:stä vm. suurinpiirtein 85-90. Mihin kannattaa kiinnittää huomiota, jotta saisi pelin jota ei tarttis nyt ihan heti roudata pajalle? Yksilöllisiä ovat tietty niin kuin muutkin autot, mutta onko tietoa erityispiirteistä jne?
Caprice STW....
veekasiko?
81794
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
katsomassa alan miesten ja naisten keskustelua ko. autosta
http://www.usacarclub.net/keskustelu/index.php
Automaattivaihteisto on tietysti heti listalla-A. Meneekö pakki kylmänä päälle, kolahduksia tai muita ääniä ei saisi kuulua. Ei mörinääkään, jos myyjä ei satu olemaan kostealla kesälomalla; ostin sellaiselta aikanaan Volkkarin; auto oli paremmassa kunnossa kuin omistajansa. Vaihteiston toiminta kannattaa koeajossa tarkistaa. Öljyn värin pitäisi olla kirkkaanpunainen, mitään syksyn värejä ei tässä hyväksytä. Tarkista öljyt koeajon jälkeen, ei ennen sitä. Jos mahdollista, niin ota mukaan joku jolla on ollut automaatti jos itselläsi on ollut keppivaihteisia. Automaatissa on se hyvä puoli, että jos se on hajalla niin sen huomaa kyllä nopeasti.
Oldsin koneissa (307 V8, öljyntäyttö imusarjassa) on joskus ollut kolisevia kiertokangen laakereita. Nostajat helisevät joskus, varsinkin jos auto on seissyt kauemmin. Ne saa usein hiljaiseksi öljytilan pesulla.
Chevyn kone (305 V8, öljyntäyttö kannessa) on pitkälti samanlainen. Joku muu tietää niistä ehkä enemmän.
Jäähdyttäjä vuotaa usein. Oldsin koneessa vuotopaikka on joskus imusarjan tiiviste auton etupuolella. Tarkista se. Vesipumppu voi vuotaa. Jäähdyttäjäkin voi olla ruostunut.
Tuulilasinpyyhkijät toimivat X-Files periaatteella, eli ulkoavaruudesta tulevien viestien avulla. Siitä selviää joskus putsaamalla pyyhkijän moottorin piirilevyn.
Perä voi vonkua. Laske kaasu ja kuuntele. Vaihda vauhdissa vapaalle ja kuuntele. Hiljaista pitäisi olla. Mitään mourunaa ei saisi kuulua.
Ruostetta ovien alareunoissa. Vanhat ovitiivisteet; suhina on joskus kuin Suzuki Swiftissä. Uudet tiivisteet ovat yllättävän kalliit.
Sekopäiset sähköt. Jos hienon "eight-way" etupenkin sähkösäädöt eivät toimi, niin sitten istut siinä mihin penkki jäi kun ne vielä toimivat. Takajarrut, tämän tosin huomaa vasta katsastuksessa kun tuijottaa dynamometrin lukemia. Diagnoosi: rumpu halki. Resepti: Uusi rumpu.
Ja sokerina pohjalla tietysti saastelaitteet, tietokonekaasari (hurraa!) ja keltainen "Service Engine Soon"-valo. Joissakin "Check Engine." Tässä kohdassa amerikanautoilijat siirtyvät iloiseen Peugeot-maailmaan.
Valon pitää syttyä virrat päällä ja sammua kun kone käynnistyy. Se ei saa syttyä ajon aikana. Jos näin käy, se tarkoittaa että tietokone on tallentanut vikakoodin. Syy: liian pitkä juttu tähän väännettäväksi. Käy täällä: www.napaechlin.com Sivun alareunassa on kohta Computer Command Control tai vastaavaa. Kattava selvitys asiasta, tosin englanniksi. Jos suomeksi on, niin ei ole sellaista tullut vastaan. Kertokaa mullekin jos löydätte.
Tarkista automaattiryyppy, autosta ei omistajalta. Näitä farkkuja nimittäin myyvät kaikenmaailman hämeenheikit, joiden taustalla on "luotettavaa automyyntiä lamavuosista tähän päivään."
Kyllä näillä eväillä vähän aikaa renkaita potkii. Siitä tulikin mieleeni; renkaat. Miltäs ne näyttää? Oliko ne nastarenkaat mukana? Ilman niitä en aja talvella metriäkään.
Tervetuloa STW:n omistajaksi. Bensanhinnatkin ovat taas sopivan alhaalla. Mutta jos löydät toimivan, niin hauskempaa autoa näillä hinnoilla on vaikea löytää.
...erittäin kattavasta vastauksesta. Täytyy oikein printata tämä ulos ja ottaa plakkariin!
Täälläkin voit käydä ihmettelemässä;
http://stwclubfinland.cjb.net/
Ja liittyäkin saa, jos haluaa...
T. TaTsi
...on jo tutustuttu. Sivustot OK!
ois. Caprise Estate STW-89. Ajettu n.200 tuhatta KILOMETRIÄ (ei mailia). Alkuperäsessä kuosissa, ei oo tehty omia virityksiä. Ei tarvita enää noin isoo autoo.
... kiinnostaa. Eli suoraan, montako erkkiä jonoon ja mistä auto löytyy?
Imatran suunnalta. 4500 €:tä olen siitä haaveillut, mutta jos kauppoja hierotaan tosissaan, niin kuka tietää. Huoltotiedot löytyy hyvinkin tarkkaan, mikälli kiinnostaa.