Taas kerran Etelä-Savo jäi nuolemaan näppejään, kun Helsingissä jaettiin ministeripaikkoja. Kokoomus hylkäsi mikkeliläisen Lenita Toivakan ja sosialidemokraatit eivät uskoneet savonlinnalaisen Jouni Backmanin taitoihin. Molemmat kelpasivat hallitusneuvotteluihin, mutta eivät ministeriautoon!
Etelä-Savo saa parin vuoden kuluttua viettää 10-vuotista ministeritöntä taivalta, jos Kataisen hallitus istuu niin kauan. Jouni Backman oli viimeinen eteläsavolainen ministeri v. 2003.
Edelliset olivat Mauri Miettinen vähän aikaan 90-luvun alussa ja kestoministeri Ahti Karjalainen joskus 70-luvulla.
Onko poliitikkoaines huonontunut vai muut maakunnat ajaneet ohi?
Ei tullut ministereitä Etelä-Savoon
9
164
Vastaukset
- t. omppeli
Edellisen kirjoittajan viimeiseen kysymykseen:
Kyllä meillä on hyvää poliitikon ainesta, mutta eivät vain saa tukea puolueittensa taholta.
Maakunnan väestö on noin 26:s-osa (siis noin 4 prosenttia) maan väestöstä. Sillä perusteella meidän pitäisi saada, jos hallituksissa on keskimäärin 20 ministeriä, ainakin joka toiseen hallitukseen maakunnasta ministeri. Näinhän ei ole käynyt.
Mitä tästä opimme ensi vaaleja silmällä pitäen?
Kun viime ja näissä vaaleissa valtaan päässeet puolueet eivät ole voineet asettaa maakunnastamme ministeriä, on paras olla äänestämättä niiden asettamia ehdokkaita.
Mitä jää jäljelle? Sen tietää jokainen: Perussuomalaiset.- T.oteamus!
Miten monta ministeriä persuilla on? Eivät uskaltautuneet Säätytalolle edes neuvottelupöytään!
- Kokemus ja tausta
Ministeripaikkoja ei kai jaeta asukasmäärän tai maakuntien vuorolistan mukaan. Eikö ne pitäisi jakaa poliittisen taustan, kokemuksen ja asioihin perehtymisen mukaan?
- Kokemus ja tausta?
Kokemus ja tausta kirjoitti:
Ministeripaikkoja ei kai jaeta asukasmäärän tai maakuntien vuorolistan mukaan. Eikö ne pitäisi jakaa poliittisen taustan, kokemuksen ja asioihin perehtymisen mukaan?
"Eikö ne pitäisi jakaa poliittisen taustan, kokemuksen ja asioihin perehtymisen mukaan?"
Katainen täyttää ensimmäisen ehdon. Kaksi jälkimmäistä voi kyllä unohtaa. Sama pätee kyllä Häkämieheenkin. - 12+12=25
Kokemus ja tausta? kirjoitti:
"Eikö ne pitäisi jakaa poliittisen taustan, kokemuksen ja asioihin perehtymisen mukaan?"
Katainen täyttää ensimmäisen ehdon. Kaksi jälkimmäistä voi kyllä unohtaa. Sama pätee kyllä Häkämieheenkin.Kovin tuo kokemattomalta on vaikuttanut. Pari esimerkkiä:
1. Pankkien stressitestit.
Ensin Katainen oli hyvin innostunut näistä stressitesteistä että nyt on todistettu että pankit on kunnossa. Talosasiantuntijat taas olivat sitä mieltä että testit oli yhtä tyhjän kanssa. Ja viime syksynä Kataisenkin piti tunnustaa että näin on.
2. Hallitusneuvottelut
Reilu kaksi kuukautta soutamista ja huopaamista ja sitten demarit saa mieleisensä hallitusohjelman. Eilen Ajankohtaisessa Kakkosessa perusteltiin suht' yksityiskohtaisesti että näin on.
Kokemusta voi olla, mutta ei johtamisesta ja päättämisestä. - Jyrki älä tyrki...
12+12=25 kirjoitti:
Kovin tuo kokemattomalta on vaikuttanut. Pari esimerkkiä:
1. Pankkien stressitestit.
Ensin Katainen oli hyvin innostunut näistä stressitesteistä että nyt on todistettu että pankit on kunnossa. Talosasiantuntijat taas olivat sitä mieltä että testit oli yhtä tyhjän kanssa. Ja viime syksynä Kataisenkin piti tunnustaa että näin on.
2. Hallitusneuvottelut
Reilu kaksi kuukautta soutamista ja huopaamista ja sitten demarit saa mieleisensä hallitusohjelman. Eilen Ajankohtaisessa Kakkosessa perusteltiin suht' yksityiskohtaisesti että näin on.
Kokemusta voi olla, mutta ei johtamisesta ja päättämisestä.Jyrki-Boy taas vähän laittelee:
"Kansan ei tarvitse tietää kaikkea"
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194684281252/artikkeli/katainen rasismille tiukka ei eu-politiikalle kylla kansan ei tarvitse tietaa kaikkea.html
Onkos tämä sitä avointa kokoomuslaista politiikkaa. Kataiselle tärkeintä on Eu-politiikka ja senhän huomaa hallitusohjelmastakin. Ilmeisesti Kokoomuksen ainut kynnyskysymys oli, että Eu-politiikka tulee olemaan yhä "ruskeakielisempää", kun mennään Brysseliin.
Monikohan suomalainen tietää, että minkälaisiin vastuisiin sitä ollaan sidottu Jykän johdolla.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2011/06/23/pahin-skenaario-nain-suomelle-tulisi-125-miljardin-kertalasku/20118737/12
- Kokemusta on
Eiköhän Jyrki-boylla ole ainakin kokemusta, kun on istunut eduskunnassa jo 12 vuotta (4 v ministerinä) ja politiikan muilla näköalapaikoilla 20 vuotta.
- istaa ettet ole ros
Politiikasta joo. Oikeista töistä vähemmän.
- Työtä vaan!
istaa ettet ole ros kirjoitti:
Politiikasta joo. Oikeista töistä vähemmän.
Mitäs töitä se poliitikko muuten tekee? No, poliittisia töitä tietysti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei1185705Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1535524Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka544374Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden883844Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j123841Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle333670Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.573408- 2262694
Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12403HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00
KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!261319