Mistä rahat haastattelumatkoihin?

Työmarkkinatuki 0 €

Työvoimatoimistosta sain työpaikkaehdotuksen, ja siinä pyydettiin ottamaan heti yhteyttä työnantajaan, ja minähän otin yhteyttä, vaikkakin mistä työkkäri voi olettaa, että mulla on tyhjätaskuna varaa pitää puhelinta yllä saatika soitella sillä,koska hark.var.työmarkkinatukeni on nolla ekua?
Sain kuitenkin kutsun haastatteluun,jonne sitten menin linja-autolla, maksoi n. 6 € ja sama takaisin eli noin 12 € yhteensä.
Mistään en saa noihin matkoihin kuitenkaan rahallista korvausta.
Nyt kysynkin, että miten voidaan olettaa, että "persaukisella" työttömällä ihmisellä on matkustusrahoja työpaikkahaastatteluihin?
Kysynkin olisiko minun kenties pitänyt mennä liftaamalla työpaikkahaastatteluun?

3

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 78678686

      Kysymykseesi, etta olisiko sun pitanyt liftaamalla menna tyopaikkahaastatteluun, on aivan mahdotonta sun saada netista vastaus! Miten sa kuvittelet etta netissa sua tuntematon ihminen voi sanoa mitaan, etta milla keinolla sa joskus menet johonki tyopaikkahaastatteluun?? Aivan paatonta edes alkaa taalta kyseleen.

      Jos sa et itse pysty paattamaan etta milla sa kuljet minnekin, niin ei sita taalta sulle voi neuvoa. Oletetaan etta olet kuitekin aikuinen ihminen, vaikka lapsellisuuksia tanne postaatkin.

      Tyokkari maksaa sulle liikkuvuusavustusta tyopaikkahaastteluihin ja siihen etta kayt tutustumassa maholliseeen uuteen tyopaikkaan. Rahaa maksetaan jalkikateen hakemuksesta, mikali tyopaikka on tyonhakualuuesi ulkopuolella.

      Itse ajattelisin niin, etta 12 euron kustannus siita etta voi alkaa tienaamaan paljon enemman joka kuukaisi vakipaikalla, on pieni raha ja sen repii vaikka mista.

      • Työmarkkinatuki 0 €

        Asiaa kysyin, ja sun ei tarvitse vastailla, jos ei resurssisi siihen riitä, etkä edes ymmärtänyt peruspointtia koko jutustani.
        Sitä paitsi ei tyäkkäri eikä mikään instanssi maksele työpaikkahaastatteluihin matkustuskuluja halvimman kulkuneuvon mukaan, jos työpaikka sijaitsee työssäkäyntialueen sisäpuolella, ja se on melkoisen laaja se kilometrimäärä, oliko peräti 80 km suuntaansa?
        Sitä paitsi ei kaikkiin työpaikkoihin välttämättä edes pääse, joihin kutsutaan haastatteluihin, ja joihin saattaa olla jopa kymmeniä pelkästään haastatteluun kutsuttuja ihmisiä sadoista työttömien hakijoiden joukosta!
        Matkustuskulut jäävät silloin työttömän työnhakijan kontolle, eli on aivan älytöntä pitää ihmisiä ilman työttömyyskorvausta työttöminä. Ei nimittäin edistä työhön hakeutumista edes jo pelkästään työn hakemiskustannusten vuoksi. Kaikki näet maksaa, myös työn hakeminen.
        Sossusta nyt on ei mitään irtoa ennen kuin tarveharkinnaiselle työmarkkinatuelle pudotettu muuttaa erilleen asumaan puolisostaan.


    • köyhyys ei ole ilo

      Saa täältä kysellä neuvoa. Mikä hemmetti sen määrää, sinäkö???, että kysymys osiot ovat jossakin muualla. Jos taskussa ei ole latin latia, niin silloin sitä ei ole. Ja on meitäkin, jotka ei osata/haluta alkaa kerjää sitä kyytirahaa.
      Käy kysy sossusta, jos ne vaikka lainaisi kyytirahan, jos ei muuten ole maksua järjestetty tai kyytiä haastatteluun.
      Kyllä jos sattuvat sillä tuulella olemaan, niin saa lainaa, kun kirjoittaa paperin alle, että saa ottaa palkasta tai jostain muusta tulosta, jos joskus sattuu olemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      40
      8587
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6378
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4538
    4. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      74
      4531
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      159
      4428
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      69
      2983
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2166
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2068
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      151
      1982
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      48
      1785
    Aihe