RÄSÄNEN EI VOI ESTÄÄ HOMOLAKIA

KOSKA KRIST LÄHTEVÄT

Ville Niinistön mukaan vihreät aikoo ajaa sukupuolineutraalia avioliittolakia eduskunnassa. (JARNO JUUTI)

(JONH PALMÉN)

Vihreiden puheenjohtajan Ville Niinistön mukaan hallitusneuvotteluissa sovittiin puolueiden kesken, että sukupuolineutraalia avioliittolakia voidaan yrittää toteuttaa, vaikka se puuttuukin hallitusohjelmasta.

- Asiasta on sovittu niin, että hallituksella ei ole asiasta yksimielistä kantaa, joten hallitus ei ota ohjelmassaan siihen kantaa. On myös sovittu, että ne, jotka kannattavat asiaa, voivat edistää sitä eduskunnassa lakialoitteen pohjalta. Jos aloite saa yli sata allekirjoittajaa, sen pitää jäädä eduskunnassa äänestykseen, Niinistö sanoo Iltalehdelle.

Seksuaalinen tasa-arvo ry esitti huolensa siitä, että sisäministerin salkku on osoitettu kristillisdemokraattien puheenjohtajalle Päivi Räsäselle.

- Räsänen ilakoi sillä, ettei nais- ja miesparien yhdenvertaisuus etene tällä hallituskaudella. Surullista kuulla tällaista puhetta tulevalta sisäministeriltä, joka tulee vastaamaan monista syrjinnän ehkäisytoimista Suomessa, Setan puheenjohtaja Outi Hannula kirjoittaa tiedotteessa.

Kristillisdemokraattien ehto hallitukseen lähtöön oli, ettei sukupuolineutraalia avioliittolakia tule eivätkä samaa sukupuolta olevat parit saa adoptio-oikeutta.

Kumpaakaan ei kirjattu hallitusohjelmaan.

- Yleensä kansanedustajien lakialoitteet eivät etene sen takia, että normaalisti hallitus tekee esitykset. Nyt on kuitenkin sovittu erikseen, että asiaa voidaan viedä eteenpäin, jos se saa eduskunnassa laajaa kannatusta, Niinistö sanoo.

Mikä on Räsäsen kanta asian vientiin eteenpäin eduskunnassa?

- Hän ei ole asemassa, jossa voisi estää sen.

Niinistö arvioi, että yli puoluerajojen löytyy joukko keräämään nimiä, kun eduskuntatyö on saatu käyntiin.

- Kaikki vihreät kannattavat yhdenvertaisuutta ja yhdenvertaista avioliittolakia, hän linjaa.
iltalehti.fi

5

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • millä hinalla sinä?

      Siirtyisit Audista ladaan? Tulee nähtäväksi.

    • HHK18:12

      Kysy Päiviltä.
      Kysy myös, eikö väärän tiedon levittäminen ole syntiä?

    • Hallitus ei edistä älyllisesti neutraalin lain valmistelua. Päivi Räsänen ei ehkä voi estää älyllisesti-neutraalin avioliittolain etemenistä, mutta varmaa lienee, ettei hallitus hanketta edistä.

      Ja nyt on hyvä miettiä haluaako kansa todella tukea homo-liikeen vaatimuksia. Tämä homo-liittojen hyväksyminenhän on vain ensiaskel.Suraavaksi tulee ikärajoitteen ja avioliittoon kuuluvien lukumäärän rajoitusten poistaminen.

      Homo-liikehän julistaa, että ihminen on syntymästään lähtien seksuaalinen olento, joten miksi estää lapsen ja aikuisen rakkaussuhde? Ehkä seuraava älylisesti-neutraali vaatimus on poistaa ikärajoitukset niin avioliitolta kuin seksin harjoittamisen suhteen.

      Koko pedofiili-ongelmahan ratkeaa ikärajojen poistolla: sehän on todella älyllisesti-neutraalia ajattelua parhaimmillaan.

      Joten nyt on hyvä hetki alkaa tukea Päivi Räsästä ja nykyistä avioliittolakia.

      NINEL

    • Nyt on aika tuke muuta hallitusta kuin KD puoluetta. HAllitusneuvotteluissa on nimenomaan sovittu, että asia aviedään eteenpäin. Räsäsen vuoksi siihen tavoitteeseen päästään hieman eri tavalla. Hallitus ei vie sitä eteenpäin, mutta yksittäinen kansanedustaja (hallituksen jäsen) vie asiaa eteenpäin. JA muu hallitus (poislukien KD) ajavat asiaa eteenpäin.

      "Koko pedofiili-ongelmahan ratkeaa ikärajojen poistolla: sehän on todella älyllisesti-neutraalia ajattelua parhaimmillaan."
      Tämä jo osoitta NINEL- tunnuksen haltijan tietämättömyyden ja tyhmyyden.

      Ninelin mielestä sukupuolineutraali avioliittolaki hyväksyy samalla pedofilian.


      Jos KD puolueessa on enemmänki tuollaisia tyhmiä ja älykkyysosamääraltään rajoittuneita henkilöitä... ymmärrän paljon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      73
      2142
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1432
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      133
      1410
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1102
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      967
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      365
      896
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      764
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      704
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      674
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    Aihe