köynnöskrassi ei nouse, missä vika?

Ostin köynnöskrassin siemeniä, joista kasvaa kyllä krassia, mutta ei ei köynnöstä. Tuttavallani on käynyt samalla tavalla. Onko samoja kokemuksia? Arvelen, että siemenien tuottaja myy sekaisin krasseja kuin krasseja, mutta ei välitä onko ne niitä siemeniä kuin mitä pussissa lukee. Boikottiin firma! Harmi kun olin heittänyt pussin menemään.

4

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luitko oikein

      Jos ne olikin pensaskrasseja.

    • Ei, kun juuri niiden piti pussin mukaan olla köynnöskrassin siemeniä.
      Tuttavani sanoi, että juuri noin käy hänellä aina: kun ostaa köynnöskrassin siemeniä, niistä tulee pensaskrasseja ja toisinpäin. Eli firma myy sekaisin sieneniä, mutta ei takaa että se mitä pussissa lukee, on juuri niitä. Elämän pieniä pettymyksiä... kun ei saa mitä tilaa ja mistä maksaa.

    • tipitii..

      no ehdottomasti valitusta menemään, jos noin on käynyt jo usein!!! ei paljon auta keskustelupalstalla narinat :D

    • ptra151

      Isoköynnöskrassi ei ainakaan kasvanut siten kun oletin sen kasvavan, pussissa luki 200 cm ja värisekoitus. Kasvatin 6 kpl ja kaikki oli oransseja eikä varsinaisesti kasvanut köynnösmäisesti. Jos olisi langalla pyörittänyt ympärille ja laittanut kiipeämään niin ehkä olisi onnistunut paremmin. Hieno kasvi kuitenkin.

      http://www.siemenkauppa.com/kukat-1-2-vuotiset/116-isokoynnoskrassi-variseos.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      54
      2409
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      28
      1759
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      70
      1434
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      238
      1320
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      119
      1154
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      990
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      963
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      948
    9. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      933
    10. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      59
      856
    Aihe