Terveyskeskus ryöstää Vantaalla

Sairas Potilas

Vantaalla kun soittaa ns. päivystystuntina omalääkärille tai terveydenhoitajalle tai vaikkapa diabeteshoitajalle, puhelin on pääsääntöisesti aina varattu mutta kytkeydyt jonoon ja kuulet jotakin rahisevaa musiikkia.

Tässä saattaa mennä esim. 30 - 40 minuuttia ja kaiken aikaa maksat puhelusta. Mikäli soitat tällaisia puheluita matkapuhelimesta, odotusmusiikin kuuntelu on siis todella kallista.

Koska puhelin on siellä toisessa päässä varattu, et myöskään yhtään tiedä, kauanko joudut odottamaan eli monentena olet jonossa. Ja kaiken aikaa maksat jonotusmusiikista. Joskus järjestelmä katkaisee jonotuksen ja aloitat uuden kalliin jonotuksen jonon hänniltä. Usein et pääse koko tuntinakaan perille mutta laskua kyllä tulee aikanaan ja rutkasti.

On ilmeistä, että samanlaisia soittajia samalla kertaa yrittämässä on useita kymmeniä ellei satoja.

Pikainen laskutoimitus näyttää, että jonnekin ohjautuu jopa useita satoja euroja yhden jonotustunnin aikana jonottajilta. Tässä on kyseessä suuren luokan ryöstö sairailta ihmisiltä, jotka yrittävät saada apua vaivoihinsa tai hoitaa sairauteensa liittyviä asioita.

Arvelen, että osan tuloista saa jotenkin pimeästi ko. soiton kohde. Näyttöä ei tietenkään ole helppo saada.

Vanha kunnon menettely, että jos numero on varattu, kuulee soittaja tuuttauksen, olisi selkeä ja potilaille halvin eli ilmainen ratkaisu. Mieluummin yritän uudelleen kuin maksan euroja aivan tyhjästä.

Nimimerkki Sairas Potilas

6

1169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ean

      Totta kai päivystykseen on jonoa. Se on sitä paitsi aivan normaali puhelinnumero. Ei siitä puhelinlasku paljoa kasva.
      30-40 minuuttia? Eipä pidä paikkaansa.

      • Heinänuha

        Soitin viime torstaina Martinlaakson omalääkärille,-odottelin kaikenkaikkiaan 22 minuuttia.
        Soitin vaihteeseen uudelleen,jolloin selvisi ko.lääkäri oli lomalla,-anteeksi ei pyydetty.
        Kävin paikanpäällä (reseptin uusinta)
        henkilökuntaa 22,potilaita 2 paikalla,ei tietoakaan kiireestä.


      • jonottaja
        Heinänuha kirjoitti:

        Soitin viime torstaina Martinlaakson omalääkärille,-odottelin kaikenkaikkiaan 22 minuuttia.
        Soitin vaihteeseen uudelleen,jolloin selvisi ko.lääkäri oli lomalla,-anteeksi ei pyydetty.
        Kävin paikanpäällä (reseptin uusinta)
        henkilökuntaa 22,potilaita 2 paikalla,ei tietoakaan kiireestä.

        Olen myös joutunut jonottamaan terveyskeskukseen, ja siellä saa jonottaa KAUAN! Sossuun olen joutunut myös soittamaan ja nonottamaan puhelinaikana, joka on 60min. Lähes poikkeuksetta saa jonottaa sossuun 30min, on tullut niitäkin kertoja jolloin en ole päässyt läpi koko 60minuutin aikana ja sitten siellä on taas ollut puhelinvastaaja päällä vaan. Silloin on todella vituttannu ja hirveesti! Kerran marssin sitten sossuun raivoamaan että ei tänne perkele pääse puhelimella ja haluan heti sossutädin eteen. Sain siellä jonottaa paikan päälläkin 30min, mutta lopulta sain sen sossutantan käsiini kun tarpeeksi kiroilin ja hermostuin.

        On se kyllä vituttava asioida missä tahansa kunnan tarjoamassa palvelussa/paikassa. Noh, köyhät saa jonottaa ja tuhlata rahansa puhelinjonotuksissa...niin se menee.


      • dan
        Heinänuha kirjoitti:

        Soitin viime torstaina Martinlaakson omalääkärille,-odottelin kaikenkaikkiaan 22 minuuttia.
        Soitin vaihteeseen uudelleen,jolloin selvisi ko.lääkäri oli lomalla,-anteeksi ei pyydetty.
        Kävin paikanpäällä (reseptin uusinta)
        henkilökuntaa 22,potilaita 2 paikalla,ei tietoakaan kiireestä.

        Hölmösti menetelty. Odottaa nyt noin kauan puhelimessa!
        Mikset heti mennyt paikan päälle?


      • Tommi
        dan kirjoitti:

        Hölmösti menetelty. Odottaa nyt noin kauan puhelimessa!
        Mikset heti mennyt paikan päälle?

        Toimeentulotuki anomuksen pääsee tekemään vain 3-4 kuukautta aikaisemmin varatulla ajalla. Ajan voi saada vain soittamalla tukkoiseen ajanvaraukseen, henkilökohtaisella käynnillä aikaa ei anneta - ei ainakaan ilman riehumista.


    • Mirva

      Kelaankin saa jonottaa todella kauan, ymmärrettävää.
      Oon alkanut ihmetellä puhelinlaskun suuruutta, en nimittäin aina kykene kelaan mennä, koska olen viimeisilläni raskaana.
      veloittaako he jonottamisesta?
      joskus joissain jonotussoitois sanotaan ettei jonotus maksa.. mut tiedä häntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7096
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe