Terveyskeskus ryöstää Vantaalla

Sairas Potilas

Vantaalla kun soittaa ns. päivystystuntina omalääkärille tai terveydenhoitajalle tai vaikkapa diabeteshoitajalle, puhelin on pääsääntöisesti aina varattu mutta kytkeydyt jonoon ja kuulet jotakin rahisevaa musiikkia.

Tässä saattaa mennä esim. 30 - 40 minuuttia ja kaiken aikaa maksat puhelusta. Mikäli soitat tällaisia puheluita matkapuhelimesta, odotusmusiikin kuuntelu on siis todella kallista.

Koska puhelin on siellä toisessa päässä varattu, et myöskään yhtään tiedä, kauanko joudut odottamaan eli monentena olet jonossa. Ja kaiken aikaa maksat jonotusmusiikista. Joskus järjestelmä katkaisee jonotuksen ja aloitat uuden kalliin jonotuksen jonon hänniltä. Usein et pääse koko tuntinakaan perille mutta laskua kyllä tulee aikanaan ja rutkasti.

On ilmeistä, että samanlaisia soittajia samalla kertaa yrittämässä on useita kymmeniä ellei satoja.

Pikainen laskutoimitus näyttää, että jonnekin ohjautuu jopa useita satoja euroja yhden jonotustunnin aikana jonottajilta. Tässä on kyseessä suuren luokan ryöstö sairailta ihmisiltä, jotka yrittävät saada apua vaivoihinsa tai hoitaa sairauteensa liittyviä asioita.

Arvelen, että osan tuloista saa jotenkin pimeästi ko. soiton kohde. Näyttöä ei tietenkään ole helppo saada.

Vanha kunnon menettely, että jos numero on varattu, kuulee soittaja tuuttauksen, olisi selkeä ja potilaille halvin eli ilmainen ratkaisu. Mieluummin yritän uudelleen kuin maksan euroja aivan tyhjästä.

Nimimerkki Sairas Potilas

6

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ean

      Totta kai päivystykseen on jonoa. Se on sitä paitsi aivan normaali puhelinnumero. Ei siitä puhelinlasku paljoa kasva.
      30-40 minuuttia? Eipä pidä paikkaansa.

      • Heinänuha

        Soitin viime torstaina Martinlaakson omalääkärille,-odottelin kaikenkaikkiaan 22 minuuttia.
        Soitin vaihteeseen uudelleen,jolloin selvisi ko.lääkäri oli lomalla,-anteeksi ei pyydetty.
        Kävin paikanpäällä (reseptin uusinta)
        henkilökuntaa 22,potilaita 2 paikalla,ei tietoakaan kiireestä.


      • jonottaja
        Heinänuha kirjoitti:

        Soitin viime torstaina Martinlaakson omalääkärille,-odottelin kaikenkaikkiaan 22 minuuttia.
        Soitin vaihteeseen uudelleen,jolloin selvisi ko.lääkäri oli lomalla,-anteeksi ei pyydetty.
        Kävin paikanpäällä (reseptin uusinta)
        henkilökuntaa 22,potilaita 2 paikalla,ei tietoakaan kiireestä.

        Olen myös joutunut jonottamaan terveyskeskukseen, ja siellä saa jonottaa KAUAN! Sossuun olen joutunut myös soittamaan ja nonottamaan puhelinaikana, joka on 60min. Lähes poikkeuksetta saa jonottaa sossuun 30min, on tullut niitäkin kertoja jolloin en ole päässyt läpi koko 60minuutin aikana ja sitten siellä on taas ollut puhelinvastaaja päällä vaan. Silloin on todella vituttannu ja hirveesti! Kerran marssin sitten sossuun raivoamaan että ei tänne perkele pääse puhelimella ja haluan heti sossutädin eteen. Sain siellä jonottaa paikan päälläkin 30min, mutta lopulta sain sen sossutantan käsiini kun tarpeeksi kiroilin ja hermostuin.

        On se kyllä vituttava asioida missä tahansa kunnan tarjoamassa palvelussa/paikassa. Noh, köyhät saa jonottaa ja tuhlata rahansa puhelinjonotuksissa...niin se menee.


      • dan
        Heinänuha kirjoitti:

        Soitin viime torstaina Martinlaakson omalääkärille,-odottelin kaikenkaikkiaan 22 minuuttia.
        Soitin vaihteeseen uudelleen,jolloin selvisi ko.lääkäri oli lomalla,-anteeksi ei pyydetty.
        Kävin paikanpäällä (reseptin uusinta)
        henkilökuntaa 22,potilaita 2 paikalla,ei tietoakaan kiireestä.

        Hölmösti menetelty. Odottaa nyt noin kauan puhelimessa!
        Mikset heti mennyt paikan päälle?


      • Tommi
        dan kirjoitti:

        Hölmösti menetelty. Odottaa nyt noin kauan puhelimessa!
        Mikset heti mennyt paikan päälle?

        Toimeentulotuki anomuksen pääsee tekemään vain 3-4 kuukautta aikaisemmin varatulla ajalla. Ajan voi saada vain soittamalla tukkoiseen ajanvaraukseen, henkilökohtaisella käynnillä aikaa ei anneta - ei ainakaan ilman riehumista.


    • Mirva

      Kelaankin saa jonottaa todella kauan, ymmärrettävää.
      Oon alkanut ihmetellä puhelinlaskun suuruutta, en nimittäin aina kykene kelaan mennä, koska olen viimeisilläni raskaana.
      veloittaako he jonottamisesta?
      joskus joissain jonotussoitois sanotaan ettei jonotus maksa.. mut tiedä häntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe