Tervehdys. Olen ostamassa venekiikaria ja olisi hyvä saada kommentteja hyvistä keskihintaisista kiikareista. Mitä suosittelette?
Hyvä venekiikari??
harrastaja
1319958
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Merellä käytetään yleensä 7x50 kiikareita. 7 tarkoittaa suurennusta ja 50 linssin läpimittaa. Liian paljon suurentavalla kiikarilla on vaikea seurata kohdetta veneen keikkuessa ja 7 on katsottu sopivaksi suurennuskertoimeksi. Linssin läpimitta vaikuttaa valovoimaisuuteen ja siinä on vakiintunut tuo 50 mm. Venekiikarille on hyvää vesitiiviys ja kelluvuus. Biltema myy nämä ehdot täyttävää noin 70 euron hintaan. Kiiakereita on toki paljon kalliimpiakin ja lisäominaisuuksia on mm. kompassi, joka helpottaa suuntiman ottamista. Mutta tämä bilteman kapistus on yksi vertailukohta.
steinereita kehuvat. kokeiltu on ja ainoaksi valittamisen aiheeksi jäi hinta. toisaalta kiikarit ovat turvallisuus varuste...
aidot merikiikarit, eli sellaiset, joissa on molemmissa okulaareissa erilliset silmäkohtaiset säädöt eikä erillistä tarkennusta ollenkaan. Tämä helpottaa kohteiden löytämistä varsinkin hämärässä ja lähes pimeässä. Nämä ovat poikkeusksetta 7x50. Halvimmat lienevät hintaluokassa 400-500 eur.
, joissa about edellisen viestin ominaisuudet,
mm. silmäkohtaiset säädöt eikä erillistä tarkennusta. Mukana valaistu Suunnon kompassi.
Malli on XM 54 allaolevan linkin takaa.
http://www.discountsailing.com/store/default.php?cPath=523_530
Eihän se aito Steiner ole ( en ole päässyt edes vertaamaan ), mutta ihan hyvän tuntuinen.
Ai niin, hinta tuolta tilattuna kotiovelle vähän yli 150 eur...
Kohtalaisen hyvä veneilykiikarivalikoma (12 kpl) löytyy suomalaisesta nettikaupasta: www.villenkello.fi
>LintuVille -verkkokauppa
>Kiikari veneily
50-500 Euron hintaisista kiikareista (mukana myös veneilykiikareita) oli vertailutesti Kamera-lehdessä nro 5/2003. Irtonumeron lehdestä voi tilata www.kamera-lehti.fi/
Kiitoksia kaikille hyvistä vastauksista. Sain hyvät ja riittävät tiedot asian tiimoilta.
...olla kertomatta: ostin juuri tänään veneeseen tuliterät kiikarit ihan virallisesta kaupasta. 7x50, ei mitään kompasseja tai valoja (mielestäni turhia). Hinta 40 EUR. Merkki Bilogon, mikä ei sano minulle mitään mutta eihän sillä merkillä mitään tähystelläkään.
En saata uskoa yksiäkään yli 100 EUR kiikareita hintansa väärteiksi, jos suurennuskykyä ei ole enemmän kuin noissa.
nimittäin malta olla vastaamatta, vaikka ehkä tuo olisi pitänyt jättää omaan arvoonsa asiasta mitään ymmärtämättömän ihmisen rovosointina.
Ettei ole enempää suurennuskykyä, voi herranen aika mikä kriteeri. Venekiikarin suurennus on jossain 5 - 8 välillä, yleensä 7. Se on kompromissi koska tuota suuremmilla suurennuksilla ensinnäkin kiikarin vakaana pitäminen heiluvassa veneessä ei onnistuisi ja toiseksi valovoiman säilyttämiseksi kiikarista pitäisi tehdä mahdottoman suuri ja kallis kun objektiivin kokoa pitää kasvattaa.
Ns. optinen laatu on kalliimmissa kiikareissa parempi. Vaikka numeroina valovoima on sama, niin ne ovat valoisempia hämärissä olosuhteissa ja koko kuva-ala on teräväpiirtoinen. Niillä näkee siis paremmin vaikka suurennus on sama.
Kompassit ja valot ovat makuasioita, ei mitenkään välttämättömiä. Samaan tulokseen pääsee halvemmallakin hankkimalla erillislaitteita.
Vedenpitävyys on toinen juttu. Sisältä höyrähtäneillä kiikareilla ei tee mitään ennen muutaman vuorokauden kuivatusta. Siksi Bilteman typpitäytteiset lie halvimmat (70 euro) merikiikarit mitä on markkinoilla.
Joten, osta merikiikari - sillä näet nimittäin!
En ole ikinä nähnyt yhdenkään halpiskiikarin kostuvan sisältä. Missä ihmeessä te niitä uitatte, jos moista ongelmaa esiintyy? Minä ainakin säilytän kiikarini veneen sisäpuolella enkä meressä.
Onkohan nimimerkki todellakin purjehtija? Kuten hoksaat, tämä kysymys on veneily>purjehdus keskustelupalstalla. Purjeveneessä kiikaria ei käytetä "sisällä" ja on ihan sama missä niitä "säilytetään" jos kaatosateessa tai märässä kryssissä joudutaan niitä käyttämään.
Itsellä on kostunut ihan laatukiikarikin (Zeiss Jena) joka ei ollut merikäyttöön tehty ja täysin vedenpitävä.
...että en vastatessani kiinnittänyt huomiota ryhmän nimeen enkä siten huomannut, että kyseessä olivat nyt rättihomot eivätkä oikeat veneilijät... Purjehtijallehan tosiaan on merkitystä sillä, että kastuneet kamat toimivat. FIksut ihmiset suojautuvat kastumiselta etukäteen.
Kuten tekstistäsi voi päätellä, niin olet tosi fiksu ja ainoa oikea veneilijä
;-)
Fujinon venekiikarit ovat hyviä ja puolustusvoimakin käyttää niitä. Itse ostin täältä kun tuntu olevan hinnat kohdallaan www.villenkello.fi