Tummen. takalasista pois

Siihen takalasiin jäi jotain liimaa ym..kun revin sen irti..Ja en tiedä oikee,että kuinka kovaa uskaltaa hankaa sitä pois, kun siinä on ne takalasin lämmittimen viivat. Meneekö ne helposti rikki?
5902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Osta rautakaupasta ksyleeniä, myydään litran pöntöissä ainakin. Sillä kun pyyhit niin liimat lähtee mutta muihin pintoihin ei vaikuta.

Äänestä

Yleensä ne liimat lähtee ihan saippuavedellä. Sen avullahan ne on sinne pantukin.

Äänestä

Minä otin ne liimat sellasella ikkunanpuhdistuslastalla, jossa on vähän partakoneen terää muistuttava todella terävä ja ohut terä. Sillä ne lähti ilman suurempaa hikoilemista. Takalasia sillä kannattaa höylätä niiden lämmittimen lankojen suuntaisesti ja Sinolilla ainakin itse otin loput jäljelle jääneet liimat.

Äänestä

Tohon asentajan vastaukseen en ihan varauksetta uskoisi.Kyllä se liima varmankin lähtee ihan saippuavedelläkin mutta itse olen ottanut tinnerillä.En kehota käyttämään takalasissa minkääkäännäköisiö teräaseita.

Äänestä

Eli otin liimat pois. 3M tekee liiman poisto ainetta, sitä rättiin ja levität reilusti liiman päällä. Anna vaikuttaa hetki ja pyyhi pois esim karkealla (frotee) pyyhkeellä. Lähtee tosi helposti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avuton.. kirjoitti:

Siihen takalasiin jäi jotain liimaa ym..kun revin sen irti..Ja en tiedä oikee,että kuinka kovaa uskaltaa hankaa sitä pois, kun siinä on ne takalasin lämmittimen viivat. Meneekö ne helposti rikki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu