Vaihtelevasti laiska isäntä

Loikomaani

Huono omatunto meinaa tulla, kun lukee koirien päivittäisiä liikuntasuositus määriä. Vaikka 2-3h päivässä! Huh huh.. Siis joka päivä? Sehän on toinen työpäivä. Plus muu eläminen, perhe, velvollisuudet, harrastukset, jne..
Toisinaan itsellä koirat saa tulla siinä sivussa muun elämän kanssa pelkkine pissa ja kakka ulkoiluineen.. Vuodessa on sitten jaksoja, kun on enemmän motivoitunut koiran kanssa harrastamaan ja liikkumaan. Vaihtelee tosi paljon. En aio otaa siitä mitään stressiä enempää. Koira ei oo meidän perheessä sen paremmassa asemassa, kuin ketään muukaan. Ja hyvin on toimeen tultu. Ollaan iloisia, terveitä ja tyytyväisiä koko plutuna:)
Suomenlapinkoira pihakoirana häkissä ja Grey venyttelee itseään olohuoneen sohvalla.

6

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pans liikettä vaan

      ja käytä plutoonaasi hyödyksi, niin ei tarvi kaikkea yksin tehdä. Se liikunta lasketaan kyllä sieltä koiran päästä ei sinun - joten ihan sama kuka koiraa liikuttaa ne 2-3 tuntia kunhan koira saa liikuntansa. Nuorena vielä enemmänkin.

      Eli jos ulkona sataa ja itteäsi laiskottaa niin paiskaa muijalle tai mukuloille remmi käteen ja potkase Turren kanssa pihalle.

    • oivoiuiky

      Oliko pakko hankkia koira?

      Pitäisi miettiä sitä koirankin kantilta, eikä vain itsesi.

      Harmi koirien puolesta. Valehtelit ilmeisesti kasvattajille kykeneväisyydestäsi?

      • Vieagramen

        "Valehtelit ilmeisesti kasvattajille kykeneväisyydestäsi? "

        No mutta... Eihän kasvattajille nyt sentään mieskuntoaan vielä tarvi todistaa? Koiraahan siinä vasta ollaan ostamassa...


    • yksilöstä riippuen

      Se on suuresti yksilökysymys, millaisesta liikuntamäärästä koira tulee tyytyväiseksi. Varsinkin suomenlapinkoiria löytyy yksilöitä joka lähtöön, aina ADHD:laisesta synnynnäiseen pehmokoiraan ;-)

    • Piskirakki

      Mielestäni koiran lenkkimäärää ei tule katsoa kellosta vaan koiran käyöksestä.

    • Loikomaani

      Olen samaa mieltä liikunnantarpeesta, vaihtelee aikas paljon. Määrä ei korvaa laatua. Koirat kun vajaa puolen tuntia painaa hiekkamontulla parikertaa viikossa niin siinä aika annos.. Grey ainakin vaatii vapaana pinkomista. Taluttimessa ei vaan rodulle tyypillinen tarve toteudu vaikka tuntimäärä olisi mikä.. Syksyllä riehutaan olkipelolla päivittäin. Maalla asumisen etuja!

      Mutta sellainen päivittäinen 2-3 tunnin pakkooireinen taluttaminen millä ihminen uskottelee itselleen olevan hyvä koiran pitäjä, ei ole mun juttu!

      Sitä paitsi kenneleissä koiran kasvattajilla yleesä päivittäinen liikuta tulee siitä kun koirat koheltaa tarhassa keskenään. Tai makoilee auringossa laiskasti odotellen ruoka aikaa päivästä toiseen. Kunnes taas juostaan ja riehuminen alkaa.
      Ei niitä koiria kukaan käy taluttelemassa järjestelmällisesti jotain tuntimääriä joka päivä. Ei kasvattajatkaan. Toki kaikenlaista harrastamista on sitten erikseen.

      Kaupungissa voi sit olla ettei ole muuta mahdollisutta kun lenkkeillä hihnassa paljon joka päivä ja viedä sitten koirat ahdistumaan siälle pieneen huoneistoon..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe