Oon lähdössä reilaamaan

yebbbuu

Niin päätin. Oon lähössä viikolla 26 ja käyn viikolla 25 ostamassa sen kortin (ei kai oo liian myöhänen aika ostaa sitä korttia sillon?) kun saan vasta sillon tarpeeksi rahaa. Voitteko kertoo mulle vinkkejä sinne? Mulla ei oo todellakaan iso matkabudjetti, ruokaan on 150e, ja jos sattuu jotain ongelmia tai pitää matkustaa bussilla, siihen 75e ja sitten jää 100e vielä käyttörahaa. Haluun sinne reissaa pian joka tapauksessa, vaikka budjetti on noinki pieni. Voitteko antaa jotain vinkkejä tai kenties vastaa näihin kysymyksiin jos tiiätte?

Onko missään mitään ulkomaiden junien aikataulukirjaa myytävänä tai bussiliikenteen yms?
Mistä saa hankittua ulkomailla taksin?
Mistä ostetaan ulkomailla paikkalippu?
Jos oon vaikka junassa ja alan juttelee vastapäiselle henkilölle, mikä vois olla sen reaktio?
Miten löydän perille hostelliin jos sellasen varaan?

Ei kai mul muuta. :D Kertokaa ihmees kokemuksii jos on, oon lukenu jo monelta nettisivulta paljon. =) Kiitti sit jo vastauksista.

5

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22

      Lue tätä viestiketjua, saat hyviä vinkkejä esim majoitukseen.

    • cacacac

      Hei, noin pienellä budjetilla ei voi ostella paikkalippuja eikä ajaa taxilla. Interrailaajia huijataan esim. meillä maksoi maltaita Madridista taksi toiselta keskusta juna-asemalta toiselle, vaan koska ei kysytty hintaa etukäteen.

      Jutella voi oikein hyvin vierustoverille, eikä tarvi pelätä reaktioita. Yleensä vastaanotto on hyvä.Tapaa kivoja ihmisiä, kun uskaltautuu keskusteluihin.

      Hostelliin löydät joka kaupungista parhaiten, kun menet ensin turisti-infoon ja kysyt ko. kaupungin karttaa ja hostellien sijaintia. Ne kyl neuvoo sulle myös bussit/metrot/ratikat perille. Missä meinaat yöpyä, ellet hostelleissa, älä lähde reissuun, ellei yöpymiseen ole varaa. Se on todella kurjaa reissaamista notkua juna-asemilla yöitä, siellä on kaikkia pervoja pyytelemässä mukaansa.

      Kannattaa muistaa, ettei missään muualla olla niin rehellisiä, kun Suomessa, älä siis luota kaikkiin tyyppeihin, varsinkaan juna-asemilla.

    • yeeebbuu

      Okei, kiitos. =) Mut jos kysyn ne hinnat etukäteen, ni en usko et siit vois koituu paljon ongelmaa? Tai jos ostan junalipun jo asemalta ni eihän ne voi sit velottaa korkeintaan kun lisämaksun joskus? (katoin netistä et ne lisämaksut on senteistä kymmeneen euroon korkeintaan, riippuen maasta). Ja aattelin nukkuu jossain rannalla yms, tiiän et se voi olla vaarallista :D Ja jos tulee huonoi kokemuksii siitä, niin nukun seuraavat kerrat hostelleissa. Mut eihän oo sit liian myöhästä ostaa täl viikol sitä interrail korttii ku meen ens viikol? Ja ainiin, aattelin alottaa silleen että meen lentokoneel Amsterdamiin, pääseekö sillä interrail kortilla sit ilmaseks jonnekkin naapurimaahan siitä? Kauheesti kysymyksii mut haluun olla mahollisimman varma kaikesta :D Kiiitoos

      • cocococ

        Interrail-kortilla voi matkustaa ilman lisämaksujakin, katot vaan sen kyseisen junan tiedot ja varmistat asemalta lisämaksut. Aina löytyy hitaampia ja lisämaksuttomia junia. Ne nopeet junat on niitä lisämaksullisia.

        Voit ostaa lipun tällä viikolla, mutta tarvit ostaessasi passin tai henkilökortin mukaasi.

        Lento Amsterdamiin hyvä juttu, sit Interrail Globl Pass käy siittä eteenpäin reissatessa. Tuutko myös lentäen takaisin. Jos tulet lentäen, ole ko. lentokaupungissa sitten ajoissa, että pääset tsekkaamaan lentosi ajoissa.


    • yeppppe

      Joo, kiiitos =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1945
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      104
      991
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      747
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      598
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      29
      590
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe