Moikka. Olen kärsinyt neljä vuotta masennuksesta kunnes se keväällä diagnosoitiin uudelleen. Tuloksena oli bipolaari 2. Eli maanisdepressiivisyyden lievempi alalaji. Lääkkeeksi kokeiltiin ensin Litoa (litium), mutta se ei sopinut sivuvaikutusten vuoksi. Tuli huimausta, kouristeluja ja sekavuutta. Nyt harkinnassa on uusi lääke ja mm. Lamictal. Onko kellään kokemuksia sen käytöstä tai vaikutuksista?
Kiitokset etukäteen.
Kiitokset etukäteen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lamictal on hyvä lääke maanisdepressiivisessä tautimuodossa ja aivan erityisen hyvä masennuksen hoidossa. Sen suurin haitta taitaa olla ihottumat. Ne voivat olla joskus vakaviakin ja niiden ilmestyessä täytyy lääke heti lopettaa. Ihottuman todennäköisyys pienenee kun lääke aloitetaan erityisen hitaasti.
Mikään ihmelääke se ei ole. Ja ikävä kyllä, ei ole mitään tapaa tietää auttaako se paitsi kokeilla ja kokeilu voi hitaan aloittamisen vuoksi kestää pitkään.