Korkea pulssipaine?

--O_o--

Mistähän mahtaisi olla kyse kun verenpaineeni on jatkuvasti luokkaa 150/60 kotona mitattuna ja mittari näyttää ihan oikein? Ikäihmisellä lukeman voisi ymmärtää kun verisuonet tuppaavat iän mukana kovettumaan, mutta minä kun olen vasta 20-vuotias. Liikuntaa harrastan paljon, olen hyvässä kunnossa ja paino normaaleissa rajoissa. Mitään sydänoireita en itse huomaa ja liikkuessakin kaikki toimii hyvin. Sydämen syke tuntuu kyllä lähes aina kohtalaisen voimakkaalta, muttei millään tavoin epämiellyttävältä kuitenkaan, eikä mitään outoja muljahteluja esiinny.

2

1752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4543253

      no tuskinpa tuosta kannattaa huolestua jos ei mitään oireita oo ei tuo ees kovin korkee vielä ole, toki kannattaa lääkärillä käydä jos sille joku syy löytyisi.

    • kjhljhjkhkj

      Ootko kokeillu joskus levätäkin ? Tai ootko kuullu palauttavista harjoituksista :-) ?
      Itselläkin verenpaineet alkaa kiipeen toisinaan ja nimenomaan pulssipaine nousee. Ei noin isoksi kun sulla mutta mulla on ikää yli 40 v. Äsken mittasin 148/78. Alapaine ok, mutta systolinen sais alla ainakin 15 mmHg alempana.
      Ota pri päivää lepoo.... siis ei treenejä, ei fillarointia tms. kävellä saat. Sit alat
      ottaan kevelylenkkejä 5 - 10 km aika lepposasti. Sykemittari päälle ja pidä syke 90 - 120 tasolla. Muista myös venytellä. Viikon pari seurailet verenpainetta ja katsot alkaako vaikuttaan. Idea on siis varmistaa, että et ole menny ylikuntoon. Jos syke karkaa ylös kevyellä liikunnalla, olet ylikunnossa. Voi viedä pitkäänkin korjaantua ja ei ole muuta keinoa kun lepo ja erittäin kevyt liikunta.
      hyväkuntoisena voit ottaa kävelyn tilalta välillä myös vaikka uintia... muista KEVYESTI.
      Jos pulssipaine tosiaan on 110 mmHg niin urheilulääkärillä käynti olis paikallaan. En osaa sanoa voisiko olla jotain ongelmaa mutta epätietoisuus ja asian vatvominen yksinään varmasti nostaa sympatikotonusta ja sitä kautta pulssipainetta.
      Ne muljahtelut tulee useimmiten extra-lyönneistä ja ei oo vaarallisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      140
      3414
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      209
      2371
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      67
      2365
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      85
      2179
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      153
      1618
    6. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      114
      1394
    7. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      10
      1208
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1066
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      117
      1014
    10. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      976
    Aihe