hinnoista, kun ne kerran johtuu teidän korkeista palkoista. Maataloustuotteet ovat euroopan halvimpia.
Lakatkaa duunarit marisemasta korkeista
2
<50
Vastaukset
- Halvimpia???
Tuolta
http://www.maataloustilastot.fi/maataloustuotteiden-hinnat_fi
kun katsotaan niin vähänkään pitemmällä aikavälillä sianliha ja naudanliha ovat suurinpiirtein EUn keskihinnoissa. Kaukana halvimmasta kuitenkin.
Tuolta
http://www.milkprices.nl/
taas huomataan että maito on selkeästi EUn kalleinta, korkein tuottajahinta ja vielä isolla erolla muihin. Onneksi kuljetuksen, teollisuuden ja kaupan osaavien, ammattitaitoisten ja ahkerien duunarien ketju josta on turhat karsittu pois pystyy pitämään maitotuotteiden hinnan kaupoissa kohtuullisena, siitä suuri kiitos heille.
Ainoa missä tuottajahinta on selkeästi EUn halvimpia on vilja. Ja tässäkin on vielä se että vain noin 20% viljasadosta käytetään suoraan elintarivkkeisiin, loppu 80% menee rehuksi eli kotieläintilat saavat todella halpaa rehuviljaa eli kotieläintuotteiden lihan ja maidon pitäisi siis olla halvimpien joukossa myös mutta eivät vaan ole?- myllyvehnää.
Tarkoittaako tuo sitä, että jos 20% vehnäsadosta ylittää myllyvehnävaatimusen, myllyvehnässä ollaan omavaraisia ja ylimääräinen voidaan vidä ulos. Saadaanhan vaikka jo Hampurissa paljon parempi hinta, kun Raisiossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383829Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362964Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708