Olen huomannut, että olen BED periaatteessa vain kun asiat harmittavat tai ahdistavat. Aina kun on riitaa kavereiden/vanhempien/sisarusten kanssa, alan ahmimaan aivan tolkuttomia määriä, saan jonkinlaista lohtua siitä, menen kuin koomaan vastsani ollessa niin täynnä, että koskee.
Onko muilla? Syön periaatteessa muuten ihan kunnolla ja mielestäni ihan riittävästi, en liian vähän enkä liikaa, ei ole erityisiä mielenhimoja tai vastaavia, mutta auta armias kun on pieni ylämäki elämässä, ratkean heti.
Ja kun puhun hirveästä syönnistä, se on tälläistä.
2 pakastepitsaa
1 ainojäätelöpaketti
1 kinuskipurkki
1-2 pussia sipsiä
4 dippiä
2 pussia karkkia
1 limsaa
Ja voin sanoa, että kaikki tämä menee minulla 2 tunnissa sisään. Miten se edes pysyy sisälläni? en tiedä. Eikä se sinällään edes auta, muutakuin poistaa hetkeksi sen henkisen pahan olon siihen fyysiseen pahaan oloon.
BED laukeaa kun harmittaa
MasennusBED
2
309
Vastaukset
- mussuttaja87
Mulla ihan sama kun ahdistaa ja asiat menee päin honkia niin ahmin. jäätelöä menee litra ja kaikkea muuta. normaalista urheilen paljon ja syön ehkä liiankin terveellisesti, mutta nyt menossa 13 vuosi kun oon tätä syömisen kanssa pelleilyä tehnyt):
- Petranna
Mulla on erinäköisiä BED-vuosia noin 25 takana ja viimein(!) alan ymmärtää, että ahmiminen liittyy ennen kaikkea tilanteisiin, joissa tuntuu että en riitä, on liikaa vaatimuksia. Ahmiminen on silloin, niinkuin bulimikko-prinsessa Diana aikanaan sanoi, "like a pair of arms around you".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla723024Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "632599SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1112413Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.871466Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341296Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1011007Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o192988Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m84930Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html154868Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä70814