Olen huomannut, että olen BED periaatteessa vain kun asiat harmittavat tai ahdistavat. Aina kun on riitaa kavereiden/vanhempien/sisarusten kanssa, alan ahmimaan aivan tolkuttomia määriä, saan jonkinlaista lohtua siitä, menen kuin koomaan vastsani ollessa niin täynnä, että koskee.
Onko muilla? Syön periaatteessa muuten ihan kunnolla ja mielestäni ihan riittävästi, en liian vähän enkä liikaa, ei ole erityisiä mielenhimoja tai vastaavia, mutta auta armias kun on pieni ylämäki elämässä, ratkean heti.
Ja kun puhun hirveästä syönnistä, se on tälläistä.
2 pakastepitsaa
1 ainojäätelöpaketti
1 kinuskipurkki
1-2 pussia sipsiä
4 dippiä
2 pussia karkkia
1 limsaa
Ja voin sanoa, että kaikki tämä menee minulla 2 tunnissa sisään. Miten se edes pysyy sisälläni? en tiedä. Eikä se sinällään edes auta, muutakuin poistaa hetkeksi sen henkisen pahan olon siihen fyysiseen pahaan oloon.
BED laukeaa kun harmittaa
MasennusBED
2
285
Vastaukset
- mussuttaja87
Mulla ihan sama kun ahdistaa ja asiat menee päin honkia niin ahmin. jäätelöä menee litra ja kaikkea muuta. normaalista urheilen paljon ja syön ehkä liiankin terveellisesti, mutta nyt menossa 13 vuosi kun oon tätä syömisen kanssa pelleilyä tehnyt):
- Petranna
Mulla on erinäköisiä BED-vuosia noin 25 takana ja viimein(!) alan ymmärtää, että ahmiminen liittyy ennen kaikkea tilanteisiin, joissa tuntuu että en riitä, on liikaa vaatimuksia. Ahmiminen on silloin, niinkuin bulimikko-prinsessa Diana aikanaan sanoi, "like a pair of arms around you".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432131Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151399Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141366Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3701243Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21938Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist161819Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19796- 75722
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57716Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101665