Harrastus

kp

eli mulla on kohta 5kk ikänen lk mäykyn pentu, (täyttäää heinäkuun 3 pv 5kk) mietin mitä kaikkea niitten kanssa pystyy harrastamaan.. minähän en metsästykseen suostu :----DDD vaikka ne ovatkn alumperin metästyskoiria.... ajattelin verijälkiä... koska koira on kova käyttämään nokkaa.... eikös mäyräkoirat ole aika hyviä siinä? tykkäisin myös koiratanssista tai tokosta... agility ei oikein mäyräkoirille sovi joten sen olen jo jättänyt vaihtoehdoista pois.. olen alkanut opettamaan mäyrikselleni perus juttuja, osaa se jo seurata (jotenkin) ja istua aina kun käsketään, ja luokse tulokin jo sujuu kohtalaisesti...

kiitos jos voitte auttaa minua! (:::

6

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 234efesfesefes

      Mäyräkoirat ovat todella hyviä jäljillä. Kannattaa pian 6-8kk ikäisenä aloittaa lyhyillä jäljillä kokeilua. Ei liian vaikeaa ettei nuori koira kylläänny. Meillä aloitettiin vasta 12kk ikäisenä ja viimeksikin teki 18h vanhan AVO luokan jäljen virheettä 49/50 pisteellä. Harjoitusjälkiä takana oli vain 4 kappaletta.

      Kannattaa otta yhteys lähialueesi rotujärjestöön / seuraan joka varmasti neuvoo MEJÄ touhussa alkuun ja pääset mukaan touhuun.

      Sen verran että vaikka kuinka uskoisit että koirasi pysyy pihapiirissä vain "komennon alaisena" niin pidä kuitenkin kiinni ja varsinkin kun ikää rupeaa tulemaan. Ovat nimittäin oikeasti niin riistaverisiä että kissa / jänis / fasaani tai mikä tahansa liikkuva saa aikaan ajovietin heräämisen. Lisäksi joku tuore jälki johtaa heti ajoon.

    • kp

      kiitos (:

    • mäymäy:)

      Mäykeröllähän voi harrastaa ihan mitä vaan! Mettälajit on koiralle hirmu mieluisia ja meillä harrastetaan jopa henkilöhakua. Pikkuneiti (11kk) on vaan töppöjalkoineen aavistuksen hitaampi kun meidän dogo-tyttö :D
      Vastaavasti tokossa mäykky loistaa ketteryydellään, ja esim. kaukokäskyt menee loistavasti - kiitos niiden lyhyiden jalkojen!
      Meillä molemmat ovat metsästyskoiria, mutta ne ovat tulostaan saakka kulkeneet vapaina metsällä. Koira vaan täytyy opettaa siihen, että sen on seurattava missä emäntä kulkee, eikä päinvastoin. Dogo meillä lähtee välillä jänön/hajun perään, mutta tulee pian takaisin, koska tietää ettei sitä jäädä odottelemaan ja huhuilemaan. Mäykky taas on varsinainen anti-metsästäjä! Jänön nähdessään lähtee mieluummin minun perääni, kuin saaliin. Se on kyllä aika mamman tyttö vielä..

      • 324wfefsefsefe

        Hienoa jos joku saa mäyriksen pysymään perässä mutta itse en omaan mäykkyyni pysty luottamaan sillä lähtee aivan 110% varmasti riistanhakuun jos löytää jäljen.

        Siihen ei auta mitkään käskyt vaikka olisi kuinka opeteltu. Poikkeustapauksiakin toki varmasti löytyy.


    • Tuota...

      Eivätkös ne kasvattajat ( eli pennun myyjät) siellä Puolangan(?) suunnalla opastaneet yhtään? Heiltä kannattaisi varmaan vieläkin kysyä pentusi vanhempien taipumuksista. Todennäköisesti omalla koirallasi on taipumuksia samoihin harrastuksiin kuin sen vanhemmillakin?

    • kp

      :''DD foufoufou!!.. mistäs sinä tiiät että koiruus on puolangalta!! :''DD.. niin me aletaan harrastaan verijälkiä.. ihmishakua,tokoa ja ehkä agilityä.. kuha saan pennu kunnolla ruotuu ja opetan perus käskyt. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1687
    2. 210
      1527
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1010
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      835
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      50
      787
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      775
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      725
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      725
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      722
    Aihe